نکات مهم در چیدمان دکوراسیون اتاق خواب کوچک

نکات مهم در ارتباط با طراحی و چیدمان دکوراسیون اتاق خواب کوچک که باید با آنها آشنا شوید برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک پسرانه و یا دخترانه باید به نکات گوناگونی توجه کنید. زیرا نوجوان ها دارای روحیه حساس و آسیب پذیری هستند. از سوی دیگر هر چیز کوچک و یا بزرگی می تواند در آینده نوجوانان تاثیر گذار…

نکات مهم در ارتباط با طراحی و چیدمان دکوراسیون اتاق خواب کوچک که باید با آنها آشنا شوید

برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک پسرانه و یا دخترانه باید به نکات گوناگونی توجه کنید. زیرا نوجوان ها دارای روحیه حساس و آسیب پذیری هستند. از سوی دیگر هر چیز کوچک و یا بزرگی می تواند در آینده نوجوانان تاثیر گذار باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با نکاتی آشنا کنیم که با استفاده از آنها فضای اتاق کوچکتان را دلبازتر کنید.

اهمیت چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب کوچک در جامعه ماشینی کنونی

 با توجه به قیمت های سرسام آور خرید و یا اجاره خانه به تازگی خانه های کوچک بین مردم محبوب تر گشته است. اکثر این خانه ها دارای چند اتاق خواب کوچک است. خرید خانه ای که دارای اتاق خواب های متعدد اما کوچک باشد برای خانواده های پرجمعیت سودمند تر است. شاید با خود فکر کنید که این پیشنهاد مناسبی نمی باشد. زیرا اتاق های کوچک دلگیر هستند و کاربردی نخواهند داشت. اما این نکته را از خاطر نبرید که برای نوجوان ایرانی داشتن حریم شخصی دارای اهمیت بالایی می باشد. اما این مسئله نیز وجود دارد که اتاق خواب های کوچک دلگیر نیز هستند و اکثرا تبدیل به محل خواب مطلق می شود. در همین جاست که چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب کوچک دارای اهمیت می شود.

آموزش نکاتی در ارتباط با چیدمان اتاق پسرانه با استفاده از لوازم ایرانی مدرن
آموزش نکاتی در ارتباط با چیدمان اتاق پسرانه با استفاده از لوازم ایرانی مدرن

 

چرا اتاق خواب های کوچک دلگیر هستند؟

همه ما به دلگیر بودن اتاق های کوچک باور داریم. اما این نکته را بدانید که عنصری که یک اتاق را کوچک و یا دلگیر نشان می دهد فقط اندازه و متراژ اتاق نیست. بلکه چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب کوچک نیز به اندازه متراژ اتاق در دلگیر بودن یا نبودن آن تاثیر دارد. پس سه عامل باعث این ذهنیت در شما می شود.

 1. تصورتان از اتاق محبوبتان.
 2. دکوراسیون و طریقه چیدمان و دیزاین اتاقتان.
 3. متراژ اتاق.

در ادامه مقاله ما قصد داریم تا نکاتی مفید در ارتباط با چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب کوچک در اختیارتان بگذاریم. شما با استفاده از این نکات بیشترین استفاده ممکن را از فضا اتاقتان خواهید کرد. امیدواریم که در پایان این مقاله نظرتان در ارتباط با دلگیر و بی فایده بودن اتاق کوچک از بین برود. همراه ما باشید.

 

فهرست عناوین بیان شده در این مقاله

همه آن نکاتی که قرار است در این مقاله با شما در میان گذاشته شود، در اینجا لیست شده است تا بیشتر با آنچه قرار است مطالعه کنید آشنا شوید.

 • در این مقاله با نحوه صحیح نورپردازی و تاثیر آن در اندازه اتاق آشنا می شوید.
 • طریقه صحیح قرار دادن اشیا و لوازم در اتاق به شما آموزش داده می شود و نکات مهمی در ارتباط با این موضوع با شما به اشتراک گذاشته می شود.
 • آشنایی برخی از وسایل کاربردی در دکوراسیون اتاق نوجوان که خرید آنها مصداق بارز یک تیر و چند نشان است.
 • تاثیر رنگ دیوار ها و اشیا در متراژ اتاق از دیگر عواملی است که بیان می شود.
 • همچنین در پایان کار نکاتی در ارتباط با خرید وسایل و لوازم اتاق آشنا می شوید.
چیدمان اتاق پسرانه با استفاده از لوازم ایرانی کمجا
چیدمان اتاق پسرانه با استفاده از لوازم ایرانی کمجا

 

موضوع مهم اولیه در طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک نورپردازی و نکات مرتبط با آن است

نور زیاد و بد رنگ و یا نور کم و خوش رنگ، هر دو عامل این مسئله هستند که اتاق خواب شما کوچکتر از آنچه که هست دیده شود. پس در فرآیند طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک به موضوع نور توجه ویژه ای داشته باشید. استفاده از لامپ هایی با نور متوسط اما پخش نور بالا مناسب ترین مورد است. همچنین فاصله منبع نور از سقف و کف اتاق نیز دارای اهمیت می باشد. شما با انتخاب یک منبع نور مناسب می توانید از دلگیرتر شدن اتاق خواب خود جلوگیری کنید.

منبع نور پیشنهادی ما لامپ مهتابی است

استفاده از مهتابی بجای لامپ راهکار پیشنهادی ما به شما است. زیرا مهتابی ها به دیوار متصل می شوند و نور گسترده ای را از خود ساطح می کنند. همچنین به دلیل اتصال مهتابی به دیوار، بازتاب نور از دیوار و فاصله کم منبع نور از زمین باعث روشنایی بیشتر و طبیعی تر در فضای اتاق می گردد.

یک نکته در ارتباط با بزرگتر نشان دادن فضای اتاق خواب کوچک مربوط به وجود پنجره است. اگر در حال خرید خانه هستید به این نکته توجه داشته باشید که نور طبیعی اتاق را دلباز نشان می دهد. پس سعی کنید اتاقی را بیابید که دارای پنجره باشد.

بجای وسایل بزرگ و جاگیر از لوازم کاربردی و کمجا استفاده کنید

استفاده از لوازم کوچک و کمجا برای صرفه جویی در فضای اتاق پیشنهاد می شود. به عنوان مثال از کمد های کمجا و در عین حال دارای کشو های زیاد استفاده کنید. طراحی های مدرن و مینیمال جدید اکثرا دارای فضا های کاربردی و بزرگ هستند و در عین حال خود اندازه کوچکی دارند. از دیگر مزایای استفاده از این لوازم کمجا در دیزاین اتاق کوچک این است که با ظرافت آن به اتاق زیبایی خاص می بخشند. شما می توانید با خرید کالاهای چوبی ایرانی جدید، به محصولات ساخت کشور خود نیز کمک کنید.

نکاتی برای دیزاین و طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک نوجوان
نکاتی برای دیزاین و طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک نوجوان

 

هر آن چیزی که می توانید را کاربردی انتخاب کنید

 به عنوان مثال در طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک پسرانه می توانید از تخت های چند کاره استفاده کنید. این تخت های ایرانی کمجا علاوه بر تخت نقش کمد را نیز می توانند بازی کنند. بسته به نوع کاربردی که این تخت های ایرانی پسرانه دارند ممکن است قیمت و اندازه آن ها فرق کند. مسئله تکرار شونده در این نوع تخت پسرانه میزان ارتفاع تخت است. در تخت های کمجا معمولا کشو، کمد و… تعبیه می شود و برای اینکه جای زیادی را اشغال نکند به میزان ارتفاع تخت می افزایند تا بخش های جدیدی را به آن اضافه کنند. برخی از این تخت ها دارای میز تحریر و یا کتابخانه نیز می باشند. شما با خرید این محصولات ایرانی کمجا در حقیقت یک تیر و چند نشان می زنید.

از هر فضایی که موجود است بهترین استفاده را بکنید و از یک میلی متر فضای اتاق خواب نیز نگذرید

نکته بعدی در دکوراسیون اتاق خواب کوچک نوجوان استفاده از همه ظرفیت های مساحت اتاق است. به عنوان مثال به درب اتاق اشاره میکنم. شما می توانید از جالباسی های مخصوص روی در اتاق استفاده کنید و یا به فکر نصب قفسه در کنج های اتاق باشید. سعی کنید از وسایلی استفاده کنید که محتویات داخل آن دیده نمی شوند. با این کار از شلوغ تر دیده شدن فضا نیز جلوگیری می کنید.

وجود پنجره و استفاده از رنگ های روشن عامل اصلی زیبایی و بزرگتر دیده شدن اتاق خواب است.
وجود پنجره و استفاده از رنگ های روشن عامل اصلی زیبایی و بزرگتر دیده شدن اتاق خواب است.

 

رنگ لوازم اتاق را دست کم نگیرید. هرچه رنگ روشن تر فضا دلباز تر

علاوه بر اینکه در طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان باید به رنگ دیوار ها توجه کنید. این نکته را بدانید که رنگ اشیا نیز مهم هستند. معمولا لوازم اتاق نوجوانان به خصوص اشیا پسرانه دارای رنگ های تیره و قوی مثل رنگ های مشکی، آبی تیره و یا قرمز پر رنگ هستند. این نکته را بدانید که باید کمترین استفاده از این رنگ ها در دیزاین اتاق پسرانه داشته باشید. زیرا رنگ های تیره میزان بازتاب نور بسیار پایینی دارند. همین امر باعث می شود که میزان پخش نور اتاق کمتر شود و در نتیجه متراژ اتاق از آنچه هست کمتر بنظر برسد. از سوی دیگر اشیا با رنگ های تیره در طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک مقادیر بالایی از نور را به خود جذب می کنند در نتیجه اتاق کوچک تر بنظر می رسد. پس حتما از اشیا با رنگ های روشن استفاده کنید.

آینه یکی از لوازم ضروری در طراحی اتاق های کوچک است

شاید با خودتون فکر کنید حالا که اتاق کوچکی دارید لزومی به حضور آینه در آن وجود ندارد و آن را جزو وسایل غیر ضروری شمرده اید. اما این اشتباه را نکنید. آینه باعث بازتاب قوی نور در فضای اتاق می باشد. در نتیجه اتاق را دلبازتر نشان می دهد. علاوه بر اینها اگر آینه را بر دیواری که رو به پنجره است نصب کنید میزان نور دریافتی اتاق را دو برابر می کنید و فقط کمی از فضای دیوار را به آن اختصاص داده اید. البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که در دیزاین اتاق کوچک از آینه ای بزرگ و با کمترین میزان حاشیه و قاب استفاده کنید. نکته بعدی این است که آینه را به دیوار نصب کنید تا در سطح بالاتری قرار گیرد.

آموزش طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان و نکات مهم در حین خرید وسایل اتاق خواب پسرانه
آموزش طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان و نکات مهم در حین خرید وسایل اتاق خواب پسرانه

 

حذف وسایل غیر ضروری یک راهکار کاربردی برای افزایش فضا در اتاق کوچک است

با خودتان کنار بیایید و وسایل غیر ضروری را دور بریزید. تا جایی که امکان دارد روی میز و یا کمد را شلوغ نکنید. پیش نیاز این کار داشتن کنترل بر روی خرید لوازم است. وقتی اتاق خوابی کوچک دارید فقط لوازم ضروری تان را خریداری نمایید و هر آنچه دیگر کاربردی نیست را دور بریزید.

تاثیر کفپوش و فرش را در دکوراسیون اتاق خواب کوچک دست کم نگیرید. زیرا کف اتاق یک بازتاب کننده مهم نور است

سعی کنید در هنگام طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک از پارکت و یا سرامیک رنگ روشن استفاده کنید. زیرا پارکت و یا سرامیک برخلاف موکت و یا فرش به دلیل شفافیت نور را خوب بازتاب می دهند. تمام سطح اتاق را با فرش یا موکت نپوشانید. همچنین سعی کنید کفپوش های رنگ روشن نیز استفاده کنید. به طور کلی باید پالت رنگ اتاق کوچک دارای روشن ترین رنگ از هر طیف رنگی باشد. همانقدر که دیواره و سقف در دلباز یا دلگیر بودن خانه دخیل هستند کف نیز دارای اهمیت می باشد.

چینش لوازم در اتاق خواب نوجوان

در هنگام چیدن لوازم اتاق سعی کنید که از الگو خاصی پیروی نکنید. اگر بخواهید تمام گوشه ها و دیوار ها را با کمد  تخت و.. بپوشانید اتاقتان را تبدیل به یک انبار کوچک می کنید. سعی کنید حداقل یک دیوار خالی داشته باشید. لوازم را خطی و پشت سرهم نچینید. فقط لوازم ضروری را داخل اتاق قرار دهید و تا می توانید در استفاده از فضا صرفه جویی کنید.

در حین چیدن اتاق خواب از خرید لوازم غیر ضروری بپرهیزید.
در حین چیدن اتاق خواب از خرید لوازم غیر ضروری بپرهیزید.

 

تاثیر رنگ و نقش تخت و روتختی و پرده ها در زیبایی دکوراسیون اتاق خواب کوچک

از رو تختی و رو انداز هایی با طرح های شلوغ و بسیار بزرگ استفاده نکنید. در هنگام خرید پرده نیز به این نکته توجه کنید که پرده بیشترین نور ممکن را از خود عبور دهد. هرچه طرح های استفاده شده در اشیا داخل اتاق شلوغ تر باشند اعصاب را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهند. پس سعی کنید از لوازم با طرح ها ساده تر استفاده کنید. رنگ های روشن نیز علاوه بر بازتاب نور خوب، آرامش بخش نیز می باشند.

بخاطر کوچک بودن فضا پا روی علایقتان نگذارید

این را بدانید که برای داشتن احساس راحتی و آسایش مهم ترین عامل سلیقه خودتان است. به هیچ عنوان به دلیل کمبود فضا علایقتان را زیر پا نگذارید. بجای این کار سعی کنید سلیقه تان را وارد کانال منطق کنید. این حرف بدین معناست که تلاش کنید تا به صورت منطقی به آن چیزی برسید که باب میلتان است. به عنوان مثال اگر به رنگ آبی علاقه دارید از طیف های روشن تر همین رنگ در دکوراسیون اتاق خواب کوچک خود استفاده کنید.

لوازم اتاق خواب را به شیوه های گوناگون بچینید.
لوازم اتاق خواب را به شیوه های گوناگون بچینید.

 

رنگ دیوار اتاق از دیگر عوامل مهم در دلباز دیده شدن اتاق است

اگر دنبال یک رنگ زیبا برای اتاق پسرانه هستید و اتاق مدنظرتان کوچک نیز هست به شما ترکیبی از رنگ های آبی و سفید را پیشنهاد می دهیم. آبی روشن مثل آبی آسمانی نه تنها رنگی پسرانه است، بلکه به دلیل روشن بودن پخش نور بالایی دارند. به تازگی لوازم اتاق نیز در رنگ های گوناگون با انواع کیفیت ها موجود می باشند. شما می توانید هر کدام از دیوارها را به یک رنگ در بیاورید. اما فراموش نکنید که از رنگ های روشن استفاده کنید. اگر از کاغذ دیواری استفاده می کنید از طرح های مات استفاده نکنید. بجای طرح های مات از رنگ و نقش های شفاف و روشن استفاده کنید.

نکات مهم در طراحی اتاق برای نوجوان

از آنجایی که افراد در سنین نوجوانی تحریک پذیرند و حساسیت بالایی دارند، از لوازم با رنگ های تحریک کننده استفاده نکنید. رنگ های زننده اعصاب مغزی را درگیر می کنند و باعث عصبانیت زود هنگام می شود. پس به ویژه در این سنین از رنگ های روشن و سرد استفاده کنید. البته در رنگ های سرد نیز زیاده روی نکنید زیرا آنها نیز می توانند عامل افسردگی باشند. به طور کلی باید به تمام جزئیات در سنین نوجوانی توجه کنید.

از لوازمی استفاده کنید که دارای جذابیت بالا باشند و با دیزاین اتاق همخوانی داشته باشد

اتاق خواب از جمله محل هایی است که تایم زیادی از روز را در آن می گذرانیم. باید چیدمان اتاق به گونه ای باشد که حال انسان را همواره مساعد نگه دارد. اتاق خواب باید فضایی آرامش بخشی باشد که تمام استرسی را که در طول روز داشته اید از شما دور کند و احساس آرامش را به شما القا کند. توجه به این موضوع در چیدمان اتاق پسرانه نیز دارای اهمیت است. زیرا فرزندان پسر خانواده معمولا زمان زیادی را در بیرون خانه سپری می کنند و هیجان زیادی دارند. فضای اتاق خواب باید به آنها آرامش ببخشد و  هیجانات منفی را از آنها دور کند.

استفاده از پرده و کفپوش رنگ روشن باعث زیبایی و دلبازی اتاق می شود.
استفاده از پرده و کفپوش رنگ روشن باعث زیبایی و دلبازی اتاق می شود.

 

موارد مهم در هنگام تهیه لوازم اتاق خواب کوچک ایرانی

در این بخش قصد داریم چند نمونه از مواردی را که در هنگام خرید لوازم برای چیدمان دکوراسیون اتاق خواب کوچک ایرانی در نظر داشته باشید را با شما به اشتراک بگذاریم.

 1. توجه به کیفیت محصول: اگر در حال تهیه وسایل برای دیزاین اتاق پسرانه هستید، کیفیت را در اولویت قرار دهید. احتیاط در استفاده از لوازم در پسر ها از دختر ها کمتر است. پس اگر نمی خواهید هفته دیگر دوباره به دنبال خرید وسایل بروید به کیفیت محصول توجه ویژه ای داشته باشید.
 2. توجه به کاربرد اشیا: اگر در فضا اتاق محدودیت دارید از لوازمی که دارای چندین کاربرد هستند استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید بجای کمد کتاب از قفسه های دیواری استفاده کنید. استفاده از چراغ خواب های مینیمال نیز از دیگر روش ها هستند
 3. به زیبایی وسایل توجه ویژه ای داشته باشید: این نکته را بدانید که اگر حتی با کیفیت ترین محصول را نیز خریداری کنید، اما آن وسیله ظاهر زیبایی نداشته باشد باز هم راضی نخواهید بود. پس در حین خرید لوازم برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک به زیبایی توجه ویژه ای داشته باشید. شما همچنین می توانید از کارشناسان در این حوزه مشورت بگیرید تا مبادا دچار اشتباه شوید.
 4. قیمت نیز از موارد مهم است که باید به آن توجه کنید: متناسب بودن قیمت و کیفیت اهمیت دارد. لوازم و وسایل ایرانی قیمت مناسب تری نسبت به نمونه های خارجی دارد. همچنین دارای کیفیت و زیبایی خاص و منحصر به فردی نیز می باشند.

در این مقاله سعی شد نکاتی در ارتباط با چیدمان، انتخاب رنگ، خرید و ویژگی های تاثیر گذار در دلباز نشان دادن اتاق با شما درمیان گذاشته شود. امیدواریم این مطالب سودمند باشد.

تخت و کمد نوزاد
مطالب مرتبط:

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

Fill out this field
Fill out this field

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed