راهنمای طراحی اتاق خواب پسرانه بزرگسال

اگر قصد طراحی دکوراسیون یک اتاق خواب پسرانه بزرگسال را دارید در این مقاله به بررسی نکات مهم و اصول چیدمان آن می پردازیم.

بنابر تحقیقات روانشناسان محیط اتاق خواب تاثیر مستقیمی بر عملکرد مغز، رشد توانایی ها و خلاقیت و همچنین سطح انرژی روزانه افراد دارد. بر همین اساس، سبک دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب افراد با سنین و روحیات مختلف، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. پیش از شروع تغییرات، ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که  یک اتاق خواب پسرانه بزرگسال چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ در این مقاله به بررسی نکات مهم و ایده های مناسب برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب پسرانه بزرگسال می‌پردازیم.

تاثیر دنیای مدرن بر دکوراسیون اتاق خواب پسرانه بزرگسال

یکی از مواردی که به شدت در سبک دکوراسیون اتاق خواب پسرانه بزرگسال تاثیر می‌گذارد، اتفاقات دنیای مدرن است. در بین جوانان به خصوص پسران بالای 16 سال، مد و فشن غربی تاثیرگذار ترین عامل بر روی سبک سلیقه‌شان است. علی الخصوص در دنیای مدرن امروز که تکنولوژی و شبکه‌های مجازی اخبار جهان را سریعا منتقل می‌کند.

از همین رو، می‌توان مهم ترین موارد تاثیر گذار بر سبک دکوراسیون اتاق خواب پسرانه بزرگسال را ترندهای جهانی مانند رنگ سال، برترین خواننده سال، کالکشن جدید برندهای خارجی، مسابقات ورزشی بین المللی مانند جام جهانی و… برشمرد. در اینجا نکته ای که حائز اهمیت است این است که برخی از این ترند ها با فرهنگ ما سازگاری ندارند و یا اثرات روحی روانی منفی در بین جوانان باقی می‌گذارند. از همین رو در انتخاب سبک دکوراسیون اتاق خواب پسرانه بزرگسال باید موارد دیگری را به جز علایق موقتی نیز در نظر گرفت.

استفاده از المان های مورد علاقه در طراحی دکوراسیون اتاق خواب پسرانه بزرگسال
استفاده از المان های مورد علاقه در طراحی دکوراسیون اتاق خواب پسرانه بزرگسال

 

بخش های مختلف دکوراسیون اتاق خواب پسرانه بزرگسال

اگر بخواهیم یک اتاق خواب پسرانه بزرگسال را از صفر با هم طراحی کنیم باید به بررسی ویژگی‌های ضروری چند قسمت بپردازیم. این چند قسمت عبارتند از:

 • دیوارها
 • کف
 • کمد ها
 • وسایل اتاق (تخت، میز، فرش و پرده)
 • سیستم روشنایی

هر کدام از این موارد می‌توانند تاثیر زیادی بر روحیات، خلق و خو و انرژی یک پسر بالای 16 سال داشته باشند. در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد می‌پردازیم.

طراحی دیوار اتاق خواب پسرانه بزرگسال

با وجود آنکه در دنیای امروز دیگر بحث‌های کلیشه ای جنسیتی کمرنگ شده‌اند، اما باید قبول کنیم که دختران و پسران به خصوص در دوران بزرگسالی روحیات متفاوتی دارند. از همین رو، روح و ذهن آن‌ها رنگ‌های متفاوتی را می‌پسندد. به طور کلی در طراحی دیوار اتاق خواب پسرانه بزرگسال بهتر است از رنگ های گرم و یا کاغذ دیواری با طرح های پر تحرک استفاده کنید.

کاغذ دیواری مورد استفاده در دیوار اتاق خواب پسرانه بزرگسال بهتر است از بین سبک های روستیک انتخاب شود. همچنین می‌ توانید از پوستر دیواری با طرح‌های ماشین، ورزشی، کوهستان و موارد مشابه که حس مردانگی را در پسران تقویت می کند استفاده کنید. با توجه به ذات پسرانه و ماجراجویی که درون آن‌ها قرار دارد، طرح‌هایی مانند نقشه جهان و سیارات نیز چه به صورت کاغذ دیواری و چه به صورت نقاشی بر روی دیوار از دیگر گزینه‌های مناسب برای اتاق خواب پسرانه بزرگسال است. استفاده از این سبک طرح ها باعث می شود پسران انرژی بیشتری داشته باشند و همچنین بهتر با جامعه و طبیعت ارتباط برقرار کنند.

استفاده از کاغذ دیواری ساده برای دیوار
استفاده از کاغذ دیواری ساده برای دیوار

 

اگر به دنبال تغییر دائمی دکوراسیون اتاق خواب پسرانه بزرگسال هستید، انتخاب پوستر دیواری گزینه ی بهتری نسبت به کاغذ دیواری است. پوسترهای دیواری طرح های متفاوتی دارند و هزینه ی خرید و نصب آن‌ها نیز به نسبت کم تر است. علاوه بر این بسیار راحت تر با سایر بخش های اتاق خواب ست می شوند و می توان ترکیب های جذابی با کمک آن ها به وجود آورد.

نکته مهمی که در انتخاب طرح مناسب برای دیوار اتاق خواب پسرانه بزرگسال باید در نظر بگیرید، متراژ اتاق است. اغلب پسران رنگ های سبز تیره، آبی تیره و یا سرمه ای را برای دیوار اتاق می‌پسندند. اما باید در نظر بگیرید که این رنگ‌ها باعث کوچک تر دیده شده فضا می شوند. از همین رو اگر متراژ اتاق شما کوچک است، باید با باقی‌ وسایل تضاد رنگی ایجاد کنید و یا از این رنگ ها در اتاق هایی با مساحت بزرگتر استفاده کنید.

طراحی کف زمین در اتاق خواب پسرانه بزرگسال

نکته بسیار مهمی که اکثر افراد هنگام طراحی اتاق خواب پسرانه بزرگسال فراموش می‌کنند، همگام سازی کف با دیوار ها است. برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب پسرانه بزرگسال بهتر است کف زمین نیز با سنگ یا پارکتی که با دیوارها شباهت داشته باشد ست شود.

همانطور که پیش تر نیز گفته شد، در صورتی که می‌خواهید از رنگ یا کاغذ دیواری تیره برای دیوار اتاق خواب پسرانه بزرگسال استفاده کنید، باید در کف تضاد رنگی ایجاد کنید. بهترین گزینه استفاده از پارکت چوبی است. طرح چوب به خصوص همراه کاغذ دیواری با طرح طبیعت جلوه خاصی به اتاق شما می‌دهد. از طرف دیگر تیرگی فضا را به حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. از طرف دیگر، استفاده از پارکت چوبی باعث می‌شود حرارت محیط بهینه شده و مصرف انرژی نیز کاهش بیاید.

استفاده از پارکت چوبی در اتاق خواب پسرانه بزرگسال
استفاده از پارکت چوبی در اتاق خواب پسرانه بزرگسال

 

در صورت تمایل می توانید بر روی دیوار های ساده نیز از دیوارپوش های چوبی مشابه با پارکت استفاده کرده و تصویر سازی انجام دهید. حتی می توانید بر روی دیوارهای ساده و سفید از این سبک دیوارپوش های چوبی استفاده کنید و جلوه ی خاصی به محیط بدهید.

اهمیت استفاده از سیستم روشنایی مناسب در اتاق خواب پسرانه بزرگسال

اکثر پسرها هنگام دکوراسیون اتاق خواب پسرانه بزرگسال ترجیح می دهند تا از نورهای ملایم و لوستر های کوچک استفاده کنند. استفاده از چراغ آویز های ساده و هماهنگ با سبک دکوراسیون بهترین گزینه برای پسرهای جوان است. همچنین چراغ خواب های ساده و کوچک در کنار تخت، مانند چراغ خواب های چوبی ساده می‌تواند انتخاب خوبی در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه بزرگسال باشد.

یکی از گزینه‌های پر طرفدار در حال حاضر، LED های ریسه ای با نورهای رنگی هستند. از این ریسه های رنگی می توان در دور تا دور سقف و یا اطراف سرویس خواب پسرانه استفاده کرد. با توجه به آنکه اکثر پسرهای جوان مشتاق بازی های کامپیوتری هستند، استفاده از این ریسه‌ها بسیار پر طرفدار شده است.

استفاده از ریسه رنگی برای اتاق خواب
استفاده از ریسه رنگی برای اتاق خواب

 

 از جمله مزایای این ریسه های رنگی این است که بسیار ساده هستند و می‌توان آن ها در حاشیه ی سقف یا دور میز تحریر مخفی کرد و سادگی را حفظ کرد. از طرف دیگر با توجه به تغییر رنگشان به راحتی با هر سبک دکوراسیونی ست می شوند. همچنین گرمای کمی تولید می کنند و مصرف برق پایینی دارند.

اهمیت طراحی کمد دیواری

کمد دیواری را می توان یکی از مهم ترین قسمت های طراحی اتاق خواب پسرانه بزرگسال دانست. اکثر پسرها دکوراسیون های ساده را بیشتر می پسندند. بنابراین شما باید بیشترین فضا برای مخفی سازی وسایل را داشته باشید. بهتر است عریض ترین دیوار در یک اتاق خواب پسرانه بزرگسال را به کمد دیواری اختصاص دهید. می توانید از رنگ مکمل دیوار برای رنگ درهای کمد دیواری استفاده کنید. همچنین اگر از پارکت چوبی برای کف استفاده کرده اید می توانید از درب چوبی همرنگ پارکت ها استفاده کنید.

از جمله نکاتی که هنگام نصب کمد دیواری در اتاق خواب پسرانه بزرگسال باید به آن توجه کرد کشوهای مخفی تعبیه شده درون کمد است. با توجه به آنکه پسرها برخلاف دخترها لباس بلند ندارند، می توان نیمه پایینی کمد را کشوی مخفی تعبیه کرد. با این روش اکثر وسایل داخل کمد ها جا می شوند و نیازی به استفاده از کشو یا دراور در اتاق نیست. این ترفند به خصوص برای افرادی که محدودیت جا دارند بسیار کارآمد است. اگر پسر شما علاقه ای به داشتن آینه و دراور ندارد می توانید آینه قدی بلندی درون درب کمد نصب کنید. با این چند نکته فضای اتاق به شدت خلوت خواهد شد.

کمد دیواری با کشو مخفی
کمد دیواری با کشو مخفی

 

مرحله نهایی: انتخاب وسایل مناسب

پس از آنکه طراحی و  تزیین خود اتاق خواب پسرانه بزرگسال به پایان رسید نوبت مهم ترین قدم است. انتخاب وسایل مناسب هم از جهت زیبایی نهایی اتاق اهمیت دارد و هم از لحاظ راحتی فرد بسیار مهم است. در انتخاب وسایل اتاق خواب پسرانه بزرگسال که شامل سرویس خواب، لوازم روشنایی و فرش می شود باید چند نکته را در نظر بگیرید:

 1. سبک سلیقه ی شخص
 2. همخوانی با دکوراسیون اتاق خواب
 3. همخوانی سایز وسایل با متراژ اتاق خواب
 4. کیفیت وسایل مورد نظر

اکثر مردهای جوان سرویس خواب های ساده را ترجیح می دهند. تخت هایی که طراحی شلوغی دارند  و یا تخت با تاج بلند گزینه ی مناسبی برای یک پسر جوان نیست. بهتر است سرویس خوابی که انتخاب می کنید تاج ساده و کوتاهی داشته باشند. اگر امکان نصب کمد دیواری با کمد مخفی، که قبلا به آن اشاره شد را ندارید، می توانید از تخت خواب هایی که در زیر آن‌ها کشو تعبیه شده استفاده نمایید.

یکی از موارد مهمی که هنگام خرید سرویس خواب باید به آن توجه کرد، ارتفاع تخت خواب است. با توجه به قد شخص مورد نظر بهتر است تختی انتخاب کنید که نه خیلی کوتاه و نه خیلی بلند باشد. ارتفاع نامناسب تخت ممکن است باعث کمردرد و مشکلاتی در هنگام نشستن و برخاستن شود.

 بهترین گزینه برای اتاق خواب پسرانه بزرگسال یک تخت خواب چوبی یا ام دی اف است. تختخواب های ام دی با روکش هایی یه رنگ های مختلف در بازار موجود است که قابل ست کردن با هر دکوراسیونی هستند. لازم به ذکر است که اگر قصد خرید اینترنتی سرویس خواب بزرگسال را دارید باید به معتبر بودن فروشنده مطمئن شوید. راه های شناسایی یک فروشگاه آنلاین معتبر ایرانی سرویس چوبی را در مقاله ی دیگری توضیح داده ایم. از شناخته شده ترین برندهای ارائه دهنده سرویس خواب های چوبی می توان به فوکا چوب اشاره کرد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

برای انتخاب فرش مناسب اتاق خواب پسرانه بزرگسال، بهترین گزینه استفاده از قالیچه با طرح های مدرن است. رنگ و طرح قالیچه می تواند مکمل و متضاد با رنگ دیوار ها باشد. به طور مثال اگر از رنگ تیره و طرح ساده ای برای دیوار استفاده کرده اید یک قالیچه با طرح مدرن و شلوغ با زمینه ی روشن گزینه ‌ی مناسبی است. و بالعکس اگر از یک پوستر دیواری با طرح مثلا طبیعت استفاده کرده اید که جزء  طرح های شلوغ به شمار می آید، می توانید از یک قالیچه با زمینه ی تیره و  راه راه استفاده کنید.

از دیگر وسایل مورد نیاز برای کامل شدن دکوراسیون اتاق خواب پسرانه بزرگسال، تشک، روتختی و کوسن است. مانند سایر موارد در این قسمت نیز انتخاب اکثر آقایان، روتختی های ساده است. برای زیباتر شدن ترکیب رنگ در محیط، می توانید برای روتختی و کوسن ها از مخلوطی از رنگ های محیط انتخاب کنید. به طور مثال از رنگ روشن برای روتختی و از رنگ تیره برای کوسن ها استفاده کنید. نکته مهم اینجاست که برای تزیین بیشتر و زیبا تر شدن فضا و همچنین راحتی بیشتر فرد می توانید از تعداد زیادی کوسن با رنگ های مکمل در کنار هم استفاده کنید. در مورد آینه و وسایل روشنایی نیز بالاتر توضیحات لازم را ارائه کرده ایم.

سرویس خواب های ساده بهترین گزینه برای پسران است.
سرویس خواب های ساده بهترین گزینه برای پسران است.

 

انتخاب سرویس خواب پسرانه برای اتاق کوچک

اگر اتاق خواب کوچکی دارید و باز بودن فضا برای شما مهم است، بهترین گزینه برای خرید سرویس خواب، استفاده از تخت خواب های تاشو و کم جا است. می توانید از کاناپه های تخت خواب شو نیز استفاده کنید. با کمک این سبک از سرویس خواب، دکوراسیون اتاق خواب پسرانه بزرگسال در عین حال مدرن و زیبا بودن، فضای مناسبی در طول روز برای فعالیت به شما می دهد.

نکات مهم هنگام انتخاب تم رنگی اتاق خواب پسرانه بزرگسال

در ابتدای این مقاله چند نکته در ارتباط با انتخاب تم رنگی اتاق خواب پسرانه بزرگسال عنوان کردیم. متراژ اتاق خواب، سلیقه فردی و مد روز از موارد تاثیر گذار در انتخاب تم رنگی است. همانطور که اشاره کردیم تم رنگی تاثیر مستقیمی در روحیات فرد دارد. بنابراین برای اصلاح عیوب رفتاری و یا بهتر شدن سطح انرژی فرد می توان از رنگ های به کار برده شده در دیوار ها استفاده کرد.

به عنوان مثال فردی که همیشه خسته است و علاقه ای به فعالیت های هیجانی ندارد را می توان با قرار دادن در یک محیط با تناژ رنگی سورمه ای و نارنجی به سطح بالاتری از انرژی روزانه هدایت کرد. این تناژ رنگی برای اتاق خواب پسرانه بزرگسال بسیار پر طرفدار و مناسب است. یا مثلا فردی که زود عصبانی می شود و آستانه تحمل پایینی دارد را می توان با قرار دادن در اتاقی با تناژ سفید و آبی به فرد آرام تری تبدیل کرد. بنابراین انتخاب رنگ مناسب در اتاق خواب پسرانه بزرگسال می تواند تاثیر مستقیمی بر رفتارهای روزانه ی افراد داشته باشد.

تضاد رنگی بین دیوار و روتختی و فرش
تضاد رنگی بین دیوار و روتختی و فرش

 

چگونه می توان یک اتاق خواب پسرانه بزرگسال با دو طرح مختلف داشت؟

خانه های کوچک با تعداد اتاق خواب های محدود برای افرادی که بیش از یک پسر دارند مشکل ساز شده است. اگر رده سنی دو فرزند شما با هم همخوانی ندارد و نمی توانید دکوراسیونی که برای هر دو نفر مناسب باشد پیدا کنید، ما پیشنهاد ویژه ای برای شما داریم. استفاده از پارتیشن های چوبی به همراه کاغذ دیواری های ساده یا با طرح های ریز مشکل شما را حل خواهد کرد.

در این سبک از دکوراسیون دو طرف اتاق به کمک پارتیشن از هم جدا خواهند شد و هر سمت دکوراسیون مخصوص خودش را می تواند داشته باشد. اگر فضای کافی برای این کار ندارید، استفاده از سرویس خواب های دو طبقه ای که اطراف محصور شده ای دارند نیز گزینه ی مناسبی است. با کمک این تخت خواب ها می توانید یک دیوار را به دو نیمه افقی تقسیم کرده و هر نیمه را با یک رنگ دیزاین کنید. سپس با کمک رو تختی و کوسن ها مرز رنگی بین این دو قسمت را تشدید کنید.

خرید وسایل اتاق خواب پسرانه بزرگسال از فوکا چوب

اگر قصد خرید اینترنتی وسایل اتاق خواب پسرانه بزرگسال را دارید پیشنهاد ما به شما فوکا چوب است. فوکا چوب با سال ها تجربه در زمینه ی طراحی و ساخت انواع مدل سرویس خواب یک نفره و دو نفره، با کیفیت ترین محصولات را با قیمتی رقابتی به شما ارائه می نماید. فروشگاه اینترنتی فوکا چوب به آدرس fooka.ir دنیایی از انواع تخت خواب، دراور، کمد و… با رنگ ها و طرف های مختلف است. این شرکت را می توان از برترین برندهای ایرانی تولید کننده سرویس خواب برشمرد.

شما می توانید با خیالی آسوده لوازم لازم برای  اتاق خواب پسرانه بزرگسال را از فوکا چوب خریداری کنید. زیرا این فروشگاه علاوه بر ای نماد دارای نشان ملی ثبت دیجیتال نیز بوده و تمام پرداخت های آن از طریق درگاه های بانکی مطمئن انجام می شود. فوکا چوب امکان ارسال فوری سفارشات شما را به سراسر ایران داشته و تمامی محصولات این شرکت دارای گارانتی پس از فروش می باشند. اگر نیاز به مشاوره در زمینه دکوراسیون دارید و یا پیش از خرید میخواهید مشاوره دریافت کنید کافیست با مشاوران فوکا چوب تماس بگیرید.

استفاده از طرح نقشه گزینه مناسبی برای اتاق خواب پسران بزرگسال است.
استفاده از طرح نقشه گزینه مناسبی برای اتاق خواب پسران بزرگسال است.

 

جمع بندی

 1. مهم ترین نکته در طراحی دکوراسیون اتاق خواب پسرانه بزرگسال انتخاب رنگ مناسب است زیرا تاثیر مستقیمی بر روحیات فرد دارد.
 2. اگر به دنبال القای حس ماجراجویی هستید، استفاده از پوستر های دیواری و کفپوش های چوبی گزینه ی مناسبی برای شماست.
 3. هنگام خرید اینترنتی تخت خواب یک نفره اتاق خواب پسرانه بزرگسال از معتبر بودن فروشگاه اینترنتی مورد نظرتان مطمئن شوید.
 4. برای یک طراحی شیک و مدرن بهتر است از کمد دیواری وسیع همراه با تعداد زیادی کشوی مخفی استفاده کنید.
 5. در انتخاب رنگ فرش یا قالیچه بهتر است از رنگ متضاد یا مکمل با رنگ دیوار استفاده کنید.
تخت و کمد نوزاد
مطالب مرتبط:

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

Fill out this field
Fill out this field

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed