بررسی ویژگی ها و کاربردهای انواع دکوراسیون اتاق خواب کودک

برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودک باید به نکات مهم و مختلفی توجه کرد که در برقراری ارتباط بیشتر کودک با اتاق تاثیرگذار می باشد.

ezgif.com gif maker

اتاق خواب کودک

در دنیای امروز، مهیا کردن اتاق خواب کودک به صورتی زیبا و شیک، برای والدین یک ضرورت است. اتاق خواب کودک تاثیر بسیار زیادی در روند رشد و پرورش او خواهد داشت. کودکان لحظه به لحظه با دنیای پیرامون خود در تعامل هستند و تصاویر محیط اطراف، در روحیه و احساسات آنها تاثیرگذار می باشند. دکوراسیون اتاق خواب کودک، منظره ای است که کودک ساعات زیادی را مشغول نگاه کردن به آن می باشد و بدون اینکه خودش بداند، واکنش های احساسی زیادی با وسایل و رنگ بندی آنها برقرار می کند.

برای طراحی و تزیین دکوراسیون اتاق خواب کودک، به نکات مختلفی باید توجه داشته داشت. رده سنی، دختر یا پسر بودن کودک، سلیقه کودک و ابعاد اتاق چند نمونه از نکاتی هستند که در دکور اتاق خواب کودک، باید مد نظر داشت. مسلما برای رنگ آمیزی دیوار اتاق خواب دخترانه، از رنگ های متفاوت تری نسبت به اتاق خواب پسرانه استفاده می شود. طراحی اتاق برای یک نوجوان در مقایسه با یک نوزاد تفاوت های بسیاری نیز دارد. به این منظور در این مقاله پیرامون اهمیت و ویژگی های اتاق خواب کودک، توضیحاتی ارائه می کنیم.

دکوراسیون اتاق خواب کودک منظره ای است که کودک ساعات زیادی را مشغول نگاه کردن به آن می باشد.
دکوراسیون اتاق خواب کودک منظره ای است که کودک ساعات زیادی را مشغول نگاه کردن به آن می باشد.

 

اهمیت دکوراسیون اتاق خواب کودک

همانطور که در بالا اشاره شد، تزیین دکوراسیون اتاق خواب کودک در روحیات کودک تاثیر زیادی دارد. کودکان، از نوزادی می توانند اتاق خواب جداگانه داشته باشند. تخت نوزادی، کمد نوزاد، وسایل و اسباب بازی های مختلف اولین وسایلی هستند که نوزاد در ارتباط با آنها شروع به شناخت دنیای اطراف می کند. اینکه این وسایل، از چه رنگی و با چه شکل و شمایلی هستند، صلیقه نوزاد را شکل می دهد. برای مثال اسباب بازی های بالای گهواره نوزاد که به منظور بازی قبل از خواب استفاده می شود، تاثیر مستقیمی بر روی روحیات او می گذارد.

با رشد نوزاد و تبدیل او به یک کودک، مولفه های شناختی او بیشتر می شود و اهمیت چگونگی دکوراسیون اتاق خواب کودک افزایش پیدا می کند. در این دوره، شخصیت کودک شروع به شکل گیری می کند و حال و هوای  اتاق خواب کودکانه او، جزئی از مواردی است که در این موضوع، تاثیر مستقیم دارد. اتاق خواب، مکانی امن برای کودک است که در ابتدا مستقل بودن را به او یاد می دهد. کودک به تنهایی در اتاقش بازی می کند و درون ذهنش، دنیایی رویاگونه می سازد. با نگاه کردن به وسایل داخل اتاق و تاثیر رنگ بندی هر یک از آنها، این دنیای رویایی شکل می گیرد. دنیای درون ذهن کودکان، نقش مهمی در رشد و پرورش او دارد و دکوراسیون اتاق خواب کودک، یکی از مهمترین عوامل در ساخت این دنیا می باشد.

دکوراسیون اتاق خواب کودک یکی از مهمترین عوامل در ساخت دنیای کودکانه بچه ها می باشد.
دکوراسیون اتاق خواب کودک یکی از مهمترین عوامل در ساخت دنیای کودکانه بچه ها می باشد.

 

در اتاق خواب از چه وسایلی استفاده می شود

برای تزیین دکوراسیون اتاق خواب کودک، ابتدا باید وسایل مورد استفاده در اتاق را مد نظر بگیریم. برخی از این وسایل مانند تخت، کمد، فرش و … نیاز های اصلی اتاق هستند و برخی دیگر حالتی تزیینی دارند که به زیبایی ظاهری اتاق خواب کودک کمک می کنند. در دوره نوزادی کودک، والدین طرح و رنگ هر کدام از این وسایل را انتخاب می کنند. اما وقتی کودک به مرحله انتخاب رسید، سلیقه او باید پرسیده شود و با توجه به خواسته ها و نوع ارتباطش با وسایل مختلف، دکور اتاق خواب کودک طراحی شود. این موضوع به این معنا نیست که هرچه کودک خواست برآورده شود اما تامین سلیقه وی در راستای تزیین دکوراسیون، اهمیت دارد.

دختر یا پسر بودن کودک، در انتخاب وسایل دکور اتاق خواب کودک، تفاوت های زیادی در طرح و شکل وسایل به وجود می آورد. مسلما وسایل با رنگ بندی دخترانه خیلی متفاوت تر از وسایلی است که برای دکوراسیون اتاق خواب پسرانه استفاده می شود. برای تهیه این وسایل، ابعاد اتاق نیز مهم می باشد. هر چقدر اتاق خواب کودک وسعت بیشتری داشته باشد می توان از لوازم بیشتر و با ابعاد مناسب تری استفاده کرد.

خلاقیت در طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودک

عنصر خلاقیت در طراحی و تزیین دکوراسیون اتاق خواب کودک، به ایجاد محیطی با ظاهری زیبا و متناسب با روحیات کودک، کمک بزرگی می کند. خلاقیت در دکور اتاق، با عوامل متعددی در رابطه است. ابتدا باید سلیقه خودمان را با سلیقه کودک ترکیب کنیم و از درونش، تصویری از آنچه می خواهیم به وجود بیاوریم را تجسم کنیم. برای بدست آوردن تم اصلی اتاق، رنگ هایی که می خواهیم جلوه ای بیشتر داشته باشند را با کاغذ دیواری و رنگ آمیزی دیوار، معین می کنیم. خلاقیتی که در این زمینه اعمال می کنیم کل حال و هوای اصلی دکور اتاق خواب کودک را معین می کند.

برای همخوانی طیف رنگی کف، سقف و پرده اتاق با رنگ و طرح سطح دیوار، می توان انواع مدل های دکوراسیون اتاق خواب کودک را در فضای مجازی مشاهده کرد و با توجه به خلاقیت خودمان، فضای مورد نظر را به وجود آورد. وسایل را با توجه به ساختاری که برای تزیین اتاق خواب کودک در نظر گرفته ایم، خریداری می کنیم. نوع چیدمان لوازم، ابعاد هر کدام و همچنین طیف رنگی استفاده شده در آنها نیز به وسیله عنصر خلاقیت، می تواند دکور را برای هر چه بهتر بودن، مهیا کند.

در انتخاب وسایل دکور اتاق خواب کودک دختر یا پسر بودن کودک تفاوت زیادی در طرح و شکل وسایل به وجود می آورد.
در انتخاب وسایل دکور اتاق خواب کودک دختر یا پسر بودن کودک تفاوت زیادی در طرح و شکل وسایل به وجود می آورد.

 

ویژگی های دکوراسیون اتاق خواب کودک

وقتی در حال طراحی دکور اتاق خواب کودک هستیم، باید نکاتی را مد نظر بگیریم که اهمیت زیادی دارند. اتاق خواب کودک، حریم خصوصی اوست. به این منظور که وقتی کودک در اتاق تنهاست، باید در آرامش و آسایش باشد. این فضا باید با حال درونی او منطبق باشد. کودک ممکن است درونگرا یا برونگرا باشد. دکوراسیون اتاق خواب کودک باید به نحوی طراحی شود، که اگر کودک درونگرا نیاز به تنهایی داشت یا کودک برونگرا در حال جنب و جوش بسیار بود، شرایط برای تخلیه انرژی او مهیا باشد.

در بعضی مواقع، ممکن است کودک مهمان داشته باشد. این دوست بر حسب شرایط ممکن است یکی از اعضای فامیل یا همسایه باشد. برای کودک حس فوق العاده ای خواهد داشت که شرایط اتاق به نحوی باشد که دو دوست بتوانند ساعات زیادی را با هم بازی کنند و سرگرم باشند. در طراحی اتاق باید این ویژگی را نیز مد نظر داشت تا در صورت حضور مهمان برای کودک فضا و شرایط مهیا باشد.

تاثیر دکوراسیون اتاق خواب کودک در رشد و پرورش فکر او

همانطور که در بالا اشاره شد، کودکان زمان زیادی را در اتاق خواب سپری می کنند. تجربیات کودک در حین بازی با اسباب بازی ها و آرامش و آسایش او در حین استراحت، رابطه مستقیم با احساساتی دارد که رفته رفته در جهان بینی کودک به وجود می آید. وقتی کودک در فضایی زیبا و مطمئن بیشتر وقت خود را می گذراند مسلما آسیب های روانی کمتری به او وارد می شود. تزیین اتاق خواب کودک می تواند به نحوی طراحی و اجرا شود که در رشد و پرورش فکر او تاثیر به سزایی داشته باشد و در شکل گیری شخصیت او فواید زیادی داشته باشد.

دکوراسیون اتاق خواب کودک باید فضایی به وجود می آورد که باعث افزایش مسئولیت پذیری کودک شود.
دکوراسیون اتاق خواب کودک باید فضایی به وجود می آورد که باعث افزایش مسئولیت پذیری کودک شود.

 

تعامل کودک با اتاق خواب

کودکان در اتاق خواب فعالیت های مختلفی دارند. اگر محصل باشند، در اتاق درس می خوانند و گاهی اوقات، مطالعه آزاد دارند. با وسایل بازی سرگرم می شوند و گاهی بر روی تخت خواب یا صندلی راحتی استراحت می کنند. برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودک، هر کدام از این فعالیت ها که کودک در تعامل با آنها می باشد مهم است. کودکان در فعالیت های خود باید احساس آزادی و آرامش داشته باشند و در همین حین از زندگی خود لذت ببرند. به صورت مثال، وجود یک کتابخانه فانتزی و جم و جور، ذوق کودک برای انجام تکالیفش را بیشتر می کند و برای مطالعه دیگر کتاب ها انگیزه بیشتری خواهد داشت.

تعامل والدین با اتاق خواب کودک

یکی از وظایف والدین، بازی کردن و کمک به انجام تکالیف کودکان است. برای این منظور، طراحی دکوراسیون اتاق خواب باید به نحوی صورت گیرد تا فضا و وسایل مورد نیاز برای این کار مهیا باشد. فضای اتاق در حین بازی والدین با کودک باید به نحوی باشد که امکان جست و خیز کودک وجود داشته باشد و در عین حال، در اثر برخورد او با وسایل، آسیبی به کودک وارد نشود.

دکوراسیون اتاق خواب کودک، باید فضایی را به وجود آورد که باعث افزایش مسئولیت پذیری کودک شود. در اکثر مواقع، والدین اتاق کودک را تمیز و مرتب می کنند. اگر وسایل اتاق را به نحوی چیدمان کرد که هر وسیله ای به راحتی سر جای اولیه خود قرار گیرد، کودک خود به خود عادت می کند که اتاق را خودش تمیز و مرتب کند. در این صورت حس مسئولیت پذیری کودک رشد خواهد کرد.

یکی از وظایف والدین بازی کردن و کمک به انجام تکالیف کودکان است.
یکی از وظایف والدین بازی کردن و کمک به انجام تکالیف کودکان است.

 

طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودک با توجه به سن و جنسیت

برای تزیین اتاق خواب کودک، رده سنی و جنسیت او به شدت مهم می باشد. والدین با توجه به ابعاد اتاق و طراحی مورد نظر خود، برای دکور اتاق خواب کودک اقدام می کنند. در این بین، رده سنی و دختر یا پسر بودن کودک، والدین را به سمت خرید  وسایلی می برند که با علایق و دوره سنی فرزندشان همخوانی داشته باشد. در زیر به نکاتی درباره این موضوع می پردازیم.

اتاق خواب نوزاد

برای طراحی و خرید لوازم اتاق خواب نوزاد، نکته خیلی مهم، استفاده از وسایلی است که تا چند سال مناسب کودک باشد. اگر بخواهیم هر ساله وسایل و لوازم اتاق را عوض کنیم و با توجه به بزرگتر شدن کودک، وسایلی جدید بخریم، از لحاظ مالی و هزینه هر کدام از وسایل تحت فشار قرار خواهیم گرفت. به صورت مثال تخت و کمد نوزاد، باید با ابعادی در نظر گرفته شود که چند سال برای کودک کاربردی باشد. در دکور اتاق استفاده از اسباب بازی ها و وسایلی که نوزاد با آنها سرگرم می شود، زیبایی اتاق را بیشتر می کند. این موضوع بستگی به سلیقه والدین کودک، به صورت های مختلفی قابل اجرا می باشد.

وسایل اتاق خواب نوزاد باید تا چند سال قابلیت استفاده داشته باشند.
وسایل اتاق خواب نوزاد باید تا چند سال قابلیت استفاده داشته باشند.

 

اتاق خواب دخترانه

برای دکوراسیون اتاق خواب دخترانه، نیاز به طرح ها و لوازمی است که از لحاظ سلیقه ای کاملا مرتبط با احساسات دختر ها باشد. مسلما رنگ صورتی یکی از پرطرفدار ترین رنگ ها در بین دختران می باشد. استفاده از این رنگ در طیف رنگی دیوار های اتاق، ارتباط موثری را با کودک دختر برقرار می کند. برای طراحی وسایل، می توان از لوازمی استفاده کرد که طرح های گل و عروسکی داشته باشند. البته این موضوع بستگی به سلیقه و حالت احساساتی کودک دارد. ممکن است بعضی از دختران، واکنش های متفاوتی نسبت به رنگ های دیگر داشته باشند و سلیقه ای دیگر داشته باشند که با مشورت کردن با کودک، می توان طرحی مناسب با روحیات وی به وجود آورد.

رنگ صورتی یکی از پرطرفدار ترین رنگ ها برای طراحی اتاق خواب دخترانه می باشد.
رنگ صورتی یکی از پرطرفدار ترین رنگ ها برای طراحی اتاق خواب دخترانه می باشد.

 

اتاق خواب پسرانه

اکثر پسرها عاشق ماشین، فوتبال و سوپر قهرمان های کمیک و غیره هستند. برای طراحی اتاق خواب پسرانه، می توان از کاغذ دیواری ها و پوستر هایی که طرح و نقش آن، شامل یکی از موارد بالا است و متناسب با سلیقه پسر ها می باشد، استفاده کرد. پسر ها در مواقع بازی جنب و جوش بالایی دارند و در تهیه لوازم دکوراسیون اتاق خواب کودک، باید از لوازمی استفاده کرد که کودک آسیب نبیند. البته این موارد برای تمام پسر ها حتمی نیست و همانطور که قبلا گفته شد با توجه به روحیات کودک، باید اقدام به خرید وسایل دکور اتاق کرد. برای این منظور استفاده از مشاوره های فروشگاه اینترنتی فوکا چوب، خیلی کمک خواهد کرد. در انتهای این مقاله توضیحاتی در مورد این مجموعه خواهیم داد.

در تهیه لوازم دکوراسیون اتاق خواب کودک باید از لوازمی استفاده کرد که کودک آسیب نبیند.
در تهیه لوازم دکوراسیون اتاق خواب کودک باید از لوازمی استفاده کرد که کودک آسیب نبیند.

 

اتاق خواب کودک دونفره

در خانه هایی با ابعاد کوچک، والدین برای کودکان، اتاق خواب دونفره را در نظر می گیرند. برای طراحی و خرید لوازم این اتاق، باید فاکتور های مختلفی را در نظر گرفت. چیدمان وسایل باید به نحوی باشد که حریم هر کودک مشخص باشد و کودکان برای استفاده از وسایل خود به مشکل بر نخورند. طرح های دیوار باید ساده تر شود چون ممکن است کودک ها اختلاف سلیقه داشته باشند. برای طراحی این نوع اتاق خواب، می توان از وسایل چند منظوره و مینیمال که کاربرد های مختلفی دارند و فضای کمی می گیرند، استفاده کرد.

در خانه هایی با ابعاد کوچک والدین برای کودکان اتاق خواب دونفره را در نظر می گیرند.
در خانه هایی با ابعاد کوچک والدین برای کودکان اتاق خواب دونفره را در نظر می گیرند.

 

اتاق خواب نوجوان

برای طراحی اتاق خواب نوجوان، نکته اصلی سلیقه خود او می باشد. برای بها دادن به نوجوان و افزایش عزت نفس او، اجازه نظر دادن در بخشی از طراحی دکوراسیون اتاق خواب، ابزار خیلی مفیدی می تواند باشد. داشتن مهمان یکی از نکات دیگر می باشد که حتما در چیدمان و طراحی اتاق نوجوان باید در نظر داشت. نوجوان برای انجام تکالیف مدرسه و مطالعه دیگر کتاب ها، نیاز به محیطی آرامش بخش دارد که با رنگ بندی مناسب دیوار، کف و سقف اتاق می توان این فضا را به وجود آورد. تعداد وسایل مورد نیاز نوجوان، نسبت به یک کودک بیشتر می باشد. در اتاق های کوچک برای نوجوان، می توان از وسایل چند منظوره و مینیمال، برای بهینه کردن فضای اتاق، استفاده های مفیدی کرد.

در اتاق خواب نوجوان استفاده از وسایل چند منظوره و مینیمال فضای بیشتری به وجود می آورد.
در اتاق خواب نوجوان استفاده از وسایل چند منظوره و مینیمال فضای بیشتری به وجود می آورد.

 

نکاتی که در خرید لوازم اتاق خواب کودکان باید در نظر گرفت

برای خرید لوازم اتاق خواب کودک، ابتدا باید رنگ و طرح دیوار، سقف و کف را مشخص کرد. با توجه به طیف رنگی ایجاد شده، لوازمی را برای خرید مد نظر گرفت که با این طیف رنگی همخوانی داشته باشند. یک نکته حائز اهمیت ابعاد اتاق می باشد. شما با توجه به این ابعاد و وسایلی که قصد خرید آن را دارید، باید مشخص کنید که مکان چه وسیله ای برای کجای اتاق، قابلیت قرارگیری را دارد. یکی از اشتباهاتی که رایج است، خرید لوازم بدون در نظر گرفتن ابعاد اتاق و ابعاد وسیله خریداری شده است. در سایت فوکا چوب انواع و اقسام لوازم دکوراسیون اتاق خواب کودک عرضه می شود که ما در زیر توضیحاتی در مورد این مجموعه می دهیم.

شرکت فوکا چوب

فروشگاه اینترنتی فوکا چوب، یکی از معتبر ترین شرکت ها در زمینه محصولات چوبی و دکوراسیون اتاق خواب کودک می باشد. این مجموعه از سال ۸۵ با سابقه طولانی، خدمات خود را در این زمینه عرضه می کند. برای طراحی اتاق کودک خود می توانید از مشاوره های تخصصی این مجموعه برای انتخاب بهترین گزینه کمک بگیرید. طراحی محصولات در فوکا چوب توسط طراحان متخصص و بر اساس مد روز و طرح های مدرن انجام می شود. ساخت وسایل و لوازم، با استفاده از تجهیزات به روز دنیا انجام می شود که دارای کیفیتی عالی می باشند. در فروشگاه اینترنتی فوکا چوب، علاوه بر وسایل دکوراسیون اتاق خواب کودک محصولات متنوع دیگری مانند سرویس خواب بزرگسال، مدل سرویس خواب یک نفره، تخت خواب یک نفره، تخت نوزادی، کمد نوزاد و غیره عرضه می شود.

تخت و کمد نوزاد
مطالب مرتبط:

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

Fill out this field
Fill out this field

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed