همه چیز درباره فنگ شویی اتاق خواب

فنگ شویی اتاق خواب، از جمله اموری است که با انجام آن می توان، آرامش و آسایش را به فضای استراحت خود آورد.

مبانی فنگ شویی اتاق خواب

اگر کمی در حوزه نظم و زیباسازی فضای خود جست و جویی کرده باشید، حتما با لفظ فنگ شویی مواجه شده اید. برای فنگ شویی اتاق خواب یا هر فضای دیگری، ابتدا بایستی به درک صحیحی در این خصوص برسیم تا بتوانیم تئوری ها را به عملی تبدیل کنیم.

علم فنگ شویی که ریشه در چین باستان دارد، از گذشته تا کنون طرفداران و پیروان زیادی را داشته است. همه ی ما با چهار عنصر اصلی آب، خاک، باد و آتش آشناییت داریم و کلمه دو بخشی فنگ شویی، به ترتیب معنا گر باد و آب  خواهد بود. اگر بخواهیم به صورت کلی فنگ شویی را تفسیر کنیم؛ این گونه می توان گفت که هر عنصری در فضا دارای خاصیت و سطح انرژی می باشد. در نتیجه با بهره گیری از علوم بایستی این عناصر به گونه ای در کنار یکدیگر چیده شوند که این سطوح انرژی را سازماندهی کنند.

اگر به صورت تحت اللفظی و با بهره گیری از کلمه فنگ شویی به معنا بپردازیم، منظور آن است که با به حرکت درآوردن باد و آب و چیدمان صحیح انرژی در کنار یکدیگر می توان، قدرتی فوق العاده را در محیط به جریان درآورد که نتیجه آن در زندگی شخصی بسیار نمایان خواهد بود.

برای فنگ شویی اتاق خواب با توجه به این که جزو ریز فضاهای خاص یک ساختمان محسوب می شود، بایستی یک سری اصول ویژه ای را در نظر گرفت. اتاق خواب به عنوان خصوصی ترین و امن ترین فضای یک خانه باید دارای سه اصل آرامش، تعادل و نشاط باشد.

در ادامه به نکات مهم در باب فنگ شویی اتاق خواب می پردازیم که با رعایت هر کدام از آن ها می توانید تجربه ای تازه را در زندگی داشته باشید.

فنگ شویی اتاق زن و شوهر
فنگ شویی اتاق زن و شوهر

 

قرار گیری تخت خواب، مهم ترین اصل در فنگ شویی اتاق خواب

یکی از مهم ترین مواردی که در فنگ شویی اتاق خواب به آن توجه می شود، بحث جانمایی و جهت گیری تخت خواب می باشد. همان گونه که از اسم اتاق خواب مشخص است، عمده ساعاتی را که شخص در آن به سر می برد، صرف خواب و استراحت خواهد شد. به همین منظور به جرات می توان گفت که بیشترین ساعت حضور فرد در اتاق خواب، روی تخت خواب سپری خواهد شد.

با این تفاسیر بسیار مهم است که تخت خواب کجا و چگونه قرار گیرد. بسیاری از افراد در چیدمان اتاق خواب خود، اشتباه بزرگی را مرتکب می شوند که آن قرار دادن تخت خواب در راستای درب ورودی می باشد. جدای از بحث فنگ شویی، از لحاظ علم معماری قرار دادن تخت خواب جلوی درب ورودی کاملا غیر اصولی و غیر حرفه ای است. زیرا در هنگام باز و بسته شدن درب، از بیرون به فرد در حالت استراحت اشرافیت وجود خواهد داشت. به همین منظور بهتر است تخت خواب در دید غیر مستقیم قرار گیرد. حال چرا از نظر فنگ شویی این کار مردود است؟ از دید فنگ شویی، درب های ورودی محل ورود انرژی به فضاها بوده و قسمت های استراتژیکی برای حرکت انرژی به حساب می آیند. حال اگر تخت خواب خود را دقیقا در جلوی محل ورودی انرژی به اتاق قرار دهید، قطعا خواب نا آرامی خواهید داشت و ممکن است در دراز مدت چرخه خواب شما دچار اختلال شود.

علاوه بر درب ورودی، تخت خواب نباید در زیر پنجره ها هم قرار گیرد. پنجره ها با توجه به ورود نور و هوای تازه، وارد کننده انرژی به فضا هستند. پس اگر در راستای این ورودی قرار گیرید، ممکن است خواب دلچسبی را تجربه نکنید!

پس نتیجه می گیریم که یکی از اصول در فنگ شویی اتاق خواب، این است که تخت خواب را در راستای قسمت هایی که تبادل کننده انرژی هستند، قرار ندهیم. چندی پیش یکی از نظریه پردازان حوزه روانشناسی اعلام داشت، افرادی که پاهایشان در برابر درب ورودی اتاق خواب قرار دارد، نسبت به افرادی که در مجاورت درب ورودی استراحت می کنند، سخت تر از خواب برمی خیزند!

اگر به قسمت ابتدایی مقاله توجه کرده باشید، در مفهوم فنگ شویی به واژه تعادل پرداخته شد. در راستای تعادل در فنگ شویی این گونه می توان گفت که در یک فضا همه چیز بایستی در سلسله مراتب مرکز فرماندهی قرار گیرد. این مورد سبب می شود تا همه ی چیدمان محیط در راستای القا انرژی به مرکز فرماندهی سازماندهی شوند. در مورد قرار گیری تخت خواب در اتاق، بایستی تخت خواب در مرکز فرماندهی فضا مستقر شود.

فنگ شویی اتاق خواب برای جذب ثروت
فنگ شویی اتاق خواب برای جذب ثروت

 

هر وسیله ای دارای سطح انرژی معینی است!

یکی از مفاهیم مهم فنگ شویی این است که هر اکسسوری که به چشم افراد معمولی به نظر می رسند، دارای انرژی و ارتعاش خواهند بود. شاید در نگاه سطحی یک تابلوی نقاشی روی دیوار یا یک مجسمه ی رومیزی، تنها زیبایی بصری داشته باشند. اما اگر به صورت تخصصی و با بهره گیری از قواعد فنگ شویی به آن نگاه کنیم هرگز چنین نخواهد بود.

در همین راستا برای فنگ شویی اتاق خواب، بسیار مهم است که چه چیزی را در قفسه ها یا روی میزها قرار می دهید. به عنوان مثال از نظر فنگ شویی بهتر است که قفسه کتاب ها و یا کتابخانه خود را به بیرون از اتاق انتقال دهید! اگر اهل مطالعه هستید، کافیست چند جلد کتاب مورد نظر را در گوشه ای قرار داده و مابقی را به مکان دیگر ببرید. کتاب ها از دید فنگ شویی دارای انرژی فعال بوده و همواره از خود ارتعاش نشان می دهند. به همین خاطر تجمع آن ها در اتاق ممکن است آرامش شما را تحت الشعاع قرار دهند. بسیاری از متخصصان حوزه فنگ شویی معتقدند کشوها بهترین مکان برای نگه داری کتاب ها البته برای چند جلد، هستند! تجمیع لوازم مثل کتاب ها در کشوها و کمدها هم می تواند در چرخه انرژی اخلال ایجاد کند.

فنگ شویی اتاق خواب برای جذب عشق
فنگ شویی اتاق خواب برای جذب عشق

 

از نمادها برای وصال استفاده کنید!

یکی از خصائص فنگ شویی این است که با استفاده از نمادهایی که ریشه در اعتقادات کهن دارند، می توانید خود را در مسیر جذب خواسته هایتان قرار دهید. امروزه بسیار پرسیده می شود که چگونه می توان با بهره گیری از فنگ شویی در مسیر یافتن عشق و یار همیشگی در زندگی گام برداشت؟

پاسخ فنگ شویی این است که کافیست تا از یک سری نمادهای جفت استفاده کنید. به عنوان مثال اخیرا ترند شده است که در فنگ شویی اتاق خواب برای جذب عشق از تابلوی دو قوی سفید که گردن در هم پیچیده اند، در مقابل تخت خواب استفاده می کنند. با انجام این کار، هر موقع که از تخت خواب تان بر می خیزید، با نگاه به این تابلو، در ناخودآگاه شما عشق و اتصال به یار تداعی می شود. از دیدگاه روانشناسی، هر اتفاقی که در ضمیر ناخودآگاه انسان متجلی شود، انسان بدون آن که به موضوع اشرافیت داشته باشید، در مسیر آن قرار می گیرد.

همچنین در جهت ثروتمند شدن یا جذب پول و سرمایه، فنگ شویی می تواند تاثیرگذار باشد. استفاده از گیاهان در فضای اتاق خواب برای هر خانه ای امری ضروری است. حال کافیست تا با قرار دادن چند شاخه گیاه بامبو روی میز کار خود، یا در جایی که در تیررس دید شما باشد، ضمیر ناخودآگاه خود را برای جذب ثروت فعال کنید.

گیاه بامبو از جمله گیاهانی است که سرگذشت جالبی دارد. همچنین نگه داری از آن به آسانی انجام می شود و هیچ گونه نیازی به خاک برای نگه داشتن ریشه های خود ندارد. کافیست تا گلدان شیشه ای ساده ای را برداشته و گیاه بامبو را در آن قرار دهید و به اندازه 5 سانتی متر در گلدان آب بریزید.

 

رعایت کانال رنگی مناسب

استفاده از رنگ های با طول موج و تناژ مناسب، از جمله اصول مهم در فنگ شویی اتاق خواب به حساب می آید. از دیدگاه معماری، هر رنگ با توجه به خانواده ای که در آن قرار می گیرد و یا اینکه رنگ زمینه محسوب می شود یا رنگ تاکیدی، می تواند حائز اهمیت باشد.

در موضوع فنگ شویی اتاق خواب، هیچ کدام از رنگ های سرد و گرم به شما پیشنهاد نمی شود. بلکه برای ایجاد آرامش و آسایش در اتاق خواب، بهتر است از رنگ های خنثی استفاده کنید. رنگ های خنثی بدون این که حس خاصی را به محیط القا کنند، توانایی متعادل سازی محیط را خواهند داشت.

یکی از رنگ هایی که از نظر خنثی بودن بسیار ترند و اپیدمی شده است، رنگ طوسی یا فیلی می باشد. این رنگ که در تنالیته خود سفید و مشکی را با یکدیگر به همراه دارد، به خوبی تعادل محیط را حفظ می کند. اگر احساس کردید فضای اتاق خواب بیش از حد سرد شده، می توانید کمی از رنگ بژ یا شکلاتی ملیح در برخی قسمت ها یا اکسسوری ها استفاده کنید. هر چه از رنگ های آرام در فضای اتاق خواب استفاده کنید، خواب آرام تر و خیالی آسوده را تجربه خواهید کرد.

سرویس خواب بزرگسال
سرویس خواب بزرگسال

 

فنگ شویی اتاق خواب یعنی کار و مشغله از اتاق اخراج است!!!

همان گونه که پیشتر گفتیم، فنگ شویی در تلاش است تا با لایه بندی فضا یک مرکز فرماندهی ایجاد کند و تمامی متریال ها و اکسسوری ها را نسبت به آن مرکز ثقل سازماندهی کند. حال اگر در اتاق خواب که کاربری آن بر مبنای استراحت و آرامش است، کار و مشغله را دخیل کنیم، قطع به یقین چرخه انرژی در فضا با مشکلات اساسی روبرو خواهد شد. اگر از فضای کافی در خانه خود بهره مند هستید، بهتر است که اتاق دیگری را به شغل و کار خود اختصاص دهید. اما اگر با کمبود فضا روبرو هستید می توانید از پارتیشن های قابل حمل استفاده کنید و فضای اتاق را به دو قسمت تبدیل کنید.

نکته دیگر در مورد فنگ شویی اتاق خواب این است که از تجمیع هرگونه وسیله غیر قابل استفاده در اتاق پرهیز کنید. معمولا افراد برای این که در هنگام صبح اول وقت دسترسی سریع به شغل خود داشته باشند، مقداری از وسیله های کاری خود را روی کنسول کنار تخت قرار می دهند. علم فنگ شویی معتقد است که قرار دادن هر وسیله ای مربوط به کار، مخل آرامش خواهد بود.

 

مکان هایی که رویت نمی شوند را دریابید!

همه ی ما گمان می کنیم مکان هایی که به چشم ما نمی آیند، تاثیری در روند زندگی ما ندارند. به عنوان مثال اینکه روی کمد بلندی که در اتاق مان قرار گرفته، خاک گرفته باشد اهمیتی ندارد، زیرا دیده نمی شود! یا اینکه در کشو یا کمدی که درب آن بسته است، هر چقدر که وسایل انباشت کنیم، اهمیتی ندارد! اگر می خواهید اتاق خواب خود را فنگ شویی کنید، بایستی بدانید که گرد و خاک روی کمدها، مانع از چرخش انرژی و نشاط در اتاق شما خواهند شد. تجمع خرت و پرت ها در کشو یا انواع کمدها مثل کمد نوزاد یا نوجوان، تعادل و وزن فضا را به هم ریخته و ایجاد آشفتگی خواهند کرد.

بسیاری از متخصصان حوزه فنگ شویی، با تخت هایی که در زیر خود کشو یا محفظه ای برای قرار دادن وسیله ها دارند، مخالف هستند. آن ها معتقدند که در فنگ شویی اتاق خواب، یکی از اصول مهم، آزاد بودن زیر تخت خواب برای چرخش احساس مثبت در فضا می باشد. این افراد معتقدند، زمانی که روی تخت خواب قرار می گیرید بایستی تمام خستگی و حال منفی که در روزمرگی جذب کرده اید، در طول چرخه خواب از بدن بیرون رفته و احساس خوشایند، جایگزین آن شود.

احساس رهایی، از ارکان مهم فنگ شویی
احساس رهایی، از ارکان مهم فنگ شویی

 

ایجاد احساس خوب

همه ی کارهایی که در فنگ شویی اتاق خواب انجام می دهیم، بر این اساس است که حالت نشاط و خوشایندی در ما به وجود بیاید. پس بایستی از قاب عکس ها، مجسمه ها، زینتی ها، اکسسوری ها و هرگونه وسیله ای که احساس خوبی در ما ایجاد می کند، استفاده کنیم.

به عنوان مثال یک زن و شوهر که در اتاق مستر استراحت می کنند، می توانند تصویری از روز عروسی شان که با لباس عروس و کت و شلوار دامادی گرفته شده است را روی میز آرایش خود قرار دهند. یا حتی یک نوجوان که به فعالیت های ورزشی علاقه مند است، می تواند شاتی از یک صحنه حماسه آمیز از ورزش مورد علاقه خود را در اتاق خواب خود نصب کند. ایجاد حس نوستالژیک یکی از مواردی است که می تواند چاکراهای انرژی شما را تحریک کرده و حس رضایت و سرزندگی را در شما فعال کند. البته دقت داشته باشید که از عکس ها شلوغ و تصاویر خانوادگی در فضای اتاق خواب استفاده نکنید. وجود این گونه تصاویر سبب می شوند تا ذهن شما مشوش شده و استراحت تان خدشه دار شود.

فنگ شویی اتاق خواب کودک و نوجوان
فنگ شویی اتاق خواب کودک و نوجوان

 

تقارن و تناسب را رعایت کنید.

اگر از ابتدای مطالب به خاطر داشته باشید، یکی از مبانی اساسی در فنگ شویی، ایجاد تعادل در فضا می باشد. حال در فنگ شویی اتاق خواب بایستی، تقارن را در مرکز ثقل اتاق حفظ کنیم. به عنوان مثال اگر تخت خواب را مرکز ثقل فضا در نظر بگیریم، بهتر است که در دو طرف تخت از میز کنسول استفاده کنیم. حضور یک کنسول در کنار تخت، سبب نامتقارن شدن مرکز فرماندهی خواهد شد.

البته منظور از تقارن این نیست که از هر وسیله ای در محیط به صورت جفت استفاده کنیم. بیشتر وسایل شاخص  و اکسسوری هایی که به مرکز ثقل اتاق نزدیک هستند، مورد توجه است. به باور برخی از معماران شرقی و کهن، برای جوانان مجردی که تمایل به ازدواج دارند و در جستجوی یار واقعی خود هستند، استفاده از اکسسوری ها و مجسمه ها به صورت جفت می تواند اثر بخش و معجزه آسا باشد.

حتما از حضور شمع ها در فنگ شویی اتاق خواب بهره بگیرید. شمع ها تنها وسایلی هستند که در خود چهار عنصر اصلی کائنات را دارند. برافروخته شدن آتش شمع ها هر چند به مدت چند روزی یک بار، در زدودن آثار منفی در اتاق خواب تاثیرگذار خواهند بود. بهتر است از شمع ها هم به صورت جفت و زوج در جا شمعی یا روی میز استفاده کنید.

فنگ شویی اتاق خواب دختر مجرد
فنگ شویی اتاق خواب دختر مجرد

 

فنگ شویی اتاق خواب را جدی بگیرید!

در پایان به شما سفارش می کنیم که با رعایت همین نکات که بسیاری از آن ها ساده به نظر می رسند، می توانید تحولی شگرف در زندگی خود به وجود آورید.

تهویه هوا در اتاق خواب، علاوه بر آثار جسمانی، آثار مثبت روحی را هم به دنبال خواهد داشت. در فنگ شویی اتاق خواب حرکت انرژی، بستگی به جریان هوا دارد. یعنی هر چه بتوانید هوای اتاق را مطبوع تر نگه دارید، حرکت انرژی در اتاق خواب شما ساده تر و روان تر انجام خواهد پذیرفت. دقت کنید که برای پنجره های خود از پرده های نازک استفاده کنید. این پرده ها سبب خواهند شد تا نور راحت تر از آن ها عبور کرده و در نتیجه نشاط بیشتری فضا را شامل شود.

بهره گیری از سبک مینیمال، به شما کمک خواهد کرد تا به سادگی هر چه تمام تر فنگ شویی را در فضای اتاق خواب خود ترتیب دهید. کافیست دست به اقدام بزنید و از ساده ترین تغییرات در اتاق خواب خود شروع کنید. حتی با انجام اموری ساده و پیش پا افتاده هم در دراز مدت شاهد آثار فنگ شویی در زندگی خود خواهید بود.

تخت و کمد نوزاد
مطالب مرتبط:

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

Fill out this field
Fill out this field

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed