6 ایده درباره دکوراسیون اتاق خواب پسرانه

امروزه با توجه به تاثیرات فضا بر شخصیت فرزندان، دکوراسیون اتاق خواب پسرانه، برای فرزندان ذکر بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.

تکنیک های دکوراسیون اتاق خواب پسرانه

همواره دکوراسیون اتاق خواب پسرانه، برای همه ی خانواده هایی که فرزند پسر دارند، نوعی دغدغه به حساب می آید. یکی از مواردی که والدین در دیزاین محل سکونت خود به آن پایبند هستند، رفاه و آسایش فرزندان در محیط زندگی می باشد. آن ها همیشه تلاش می کنند تا با تهیه بهترین متریال ها و اکسسوری ها، محیطی امن را برای فرزند خود فراهم کنند.

اما نکته ی مهمی که در مورد دکوراسیون اتاق خواب پسرانه وجود دارد، این است که تنها انجام هزینه های زیاد و خرید وسایل گران قیمت، تضمین کننده رفاه حال فرد ساکن در آن اتاق نخواهد بود. بلکه بهره گیری از اصول و مبانی تخصصی در دیزاین اتاق خواب تعیین کننده خواهد بود. این که در یک محیط محصور و کوچک مثل اتاق خواب، چگونه طراحی و دیزاین صورت گیرد، عیار متریال ها را مشخص خواهد کرد.

بسیار پیش آمده است که در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه، از گران ترین مصالح و متریال ها استفاده شده است، اما به علت این که طراحی و دکوراسیون فضا تخصصی و معمارانه نبوده، کاربر مستقر در اتاق به هیچ عنوان احساس راحتی نداشته است. اما در یک اتاقی که چندان از متریال ها و لوازم شاخصی استفاده نشده است؛ اما چیدمان و دیزاین آن بر طبق اصول صورت گرفته بوده، همه چیز ایده آل و منطقی به نظر می رسیده است.

پس برای دکوراسیون اتاق خواب پسرانه، به دنبال کارهای عجیب و غریب نباشید! کافیست تا با بهره گیری صحیح و خلاقانه از وسایل ساده، همه چیز را جذاب و لذت بخش کنید. در ادامه تکنیک هایی را به شما ارائه خواهیم کرد تا با استفاده از آن فضایی دلچسب را رقم زنید.

تزیین دیوار اتاق خواب پسرانه با وسایل ساده
تزیین دیوار اتاق خواب پسرانه با وسایل ساده

 

پالت رنگی، اولین نکته در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه

اولین و مهم ترین نکته ای که بایستی در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه به آن توجه داشت، انتخاب پالت رنگی مناسب و صحیح می باشد. بسیاری از مردم گمان می کنند که برای پسران بایستی از رنگ های گرم و پر حرارت مثل قرمز استفاده کنند. همچنین عده ای هم بر این باورند که اگر رنگ صورتی برای دختران مورد استفاده قرار می گیرد، رنگ آبی هم برای پسران استفاده می شود. البته که نمی شود این مواضع را انکار کرد، اما این تفکرات ثابت و معین نیستند و تنها یک رویکرد عامیانه هستند.

به عنوان مثال استفاده زیاد و افراطی از رنگ قرمز در اتاق خواب پسران، سبب افزایش فشار خون و ضربان قلب آن ها شده، در نتیجه تحرک شان افزایش و چرخه خواب آن ها با مشکل مواجه خواهد شد. در مقابل استفاده بیش از حد رنگ آبی هم در دراز مدت سبب افسردگی آنان خواهد شد. بهترین راه استفاده از پالت رنگی که متشکل از چند رنگ می باشد، خواهد بود.

پالت های رنگی که توسط معماران و با بهره گیری از رویکردهای روانشناسانه طراحی می شوند، با در نظر گرفتن تمامی عوامل، بستری منحصر به فرد را برای استراحت به وجود خواهند آورد. پالت های رنگی باید از یک رنگ خنثی، یک رنگ گرم و یک رنگ متعادل تشکیل شوند. در حال حاضر شاخص ترین و پر طرفدارترین رنگ خنثی، طوسی یا فیلی است که پایه ثابت دیزاین همه اتاق خواب ها به حساب می آید.

از طرفی دیگر برای انتخاب رنگ گرم، نارنجی مناسب ترین گزینه به حساب خواهد آمد. رنگ نارنجی با توجه به این که یک رده از رنگ قرمز ملایم تر شده است، نشاط بخش و انرژی بخش خواهد بود. همچنین اضافه کردن رنگ زرد، خالی از لطف نخواهد بود.

استفاده از رنگ زرد در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه، سبب افزایش قدرت خلاقیت و تفکر خواهد شد. برای انتخاب رنگ متعادل، حتما رنگ خنثی و رنگ گرم انتخاب شده را در نظر بگیرید. استفاده از رنگ های سبک مثل سفید یا بژ، پالت رنگ جذابی را تشکیل خواهند داد.

دکوراسیون اتاق خواب پسرانه جوان 2023
دکوراسیون اتاق خواب پسرانه جوان 2023

 

موقعیت و نوع تخت خواب

مهم ترین و اصلی ترین کاربری اتاق خواب این است که محل استراحت هستند. در همین راستا مهم ترین اکسسوری برای استراحت، تخت خواب ها به حساب می آیند. انتخاب تخت خواب مناسب و در نظر گرفتن محل صحیح، در رقم خوردن چرخه خواب پسران، بسیار حائز اهمیت خواهد بود. امروزه با توجه کاهش متراژ خانه ها و محدود شدن ریز فضاهایی همچون اتاق خواب ها، افراد با مشکلاتی نظیر محل قرار دادن تخت خواب مواجه خواهند شد.

در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه، بهترین محل برای قرار دادن تخت، فضایی مابین پنجره و درب ورودی خواهد بود. بدین صورت که شخص پس از قرار گرفتن روی تخت خواب، بایستی درب ورودی را سمت چپ و پنجره را سمت راست، یا به صورت بالعکس مشاهد کند.

در انتخاب نوع تخت خواب، یکی از نکات این است که تخت های با ارتفاع کم را انتخاب کنید. تخت های بلند، حس تزلزل را به پسران القا خواهند کرد. همچنین با در نظر گرفتن این که پسران وسایل متعددی دارند و ممکن است فضای اتاق خواب، جوابگوی نیازهای آنان نباشد، بهتر است از تخت خواب هایی استفاده شود که در زیر خود محفظه یا کشو برای قرار دادن وسیله ها را داشته باشد.

نکته ی دیگر در مورد تخت خواب اتاق پسرانه، استفاده از متریال چوب در تخت می باشد. عنصر چوب در همه حال، روح بخش به محیط خواهد بود. در دیدگاه معماری متداول است که برای زنده کردن فضا، چوب را به آن فضا وارد کنید. در همین راستا برای این که نشاط و تازگی را به اتاق خواب مهمان کنیم، بهتر است که از تخت های چوبی استفاده کنیم.

دکوراسیون اتاق خواب پسرانه ساده و شیک
دکوراسیون اتاق خواب پسرانه ساده و شیک

 

میز کار در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه

در یک اتاق خواب پسرانه، حضور میز کار امری ضروری به حساب می آید. فرقی هم نمی کند که شخص ساکن در آن از چه رده سنی برخوردار است؛ پسران همواره در اتاق خود به یک میز کار احتیاج دارند. در سنین پایین تر از آن میز به عنوان میز تحریر استفاده کرده و در سنین بالاتر برای پروژه های دانشگاهی خود نیازمند آن خواهند بود. نکته مهم در انتخاب میز، تناسب آن با فضا می باشد. در اتاق های با متراژ پایین تر بایستی از میزهای اصطلاحا شلفی استفاده کرد. این دسته از میزها یک جناحشان به دیوار نصب شده و جناح دیگرشان دارای پایه خواهد بود.

اما اگر فضای اتاق وسیع تر بود، می توان از میزهای معمولی استفاده کرد. البته بهتر است که میز با تخت خواب ست شده باشد تا در فضا هارمونی رنگی صورت گیرد. توجه داشته باشید که حتما با توجه به رده سنی فرزند خود، میز تهیه کنید. مهم ترین موردی که در خرید میز کار پسرانه باید به آن توجه شود، ابعاد و اندازه و ارتفاع آن خواهد بود. میزهای با پایه های بلند، برای افراد با سنین پایین مناسب نخواهد بود.

پیشنهاد می شود که در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه، از رومیزی برای میز کار استفاده نشود! رومیزی ها موجب کاهش تمرکز کاربر در هنگام استفاده از آن خواهند شد. همچنین ممکن است با سر خوردن روی سطح میز، کلافگی کاربر را به همراه داشته باشند.

 

کاغذ دیواری مناسب

این روزها بیش از هر زمان دیگری کاغذ دیواری ها در صنعت ساختمان ترند شده اند. به گونه ای که اولین گزینه برای ایجاد دکور شیک در هر خانه ای محسوب می شوند. کاغذ دیواری هایی که در اتاق خواب های پسرانه استفاده می شوند، با نمونه هایی که در دیگر فضاها استفاده می شوند دارای تفاوت های زیادی می باشند.

امروزه باب شده است که در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه برای سنین پایین، از کاغذ دیواری های کارتونی استفاده می کنند. این دسته از کاغذ دیواری ها علاوه بر رنگ های شاد و جذابی که دارند، دارای شخصیت های مشهور کارتونی هم در جای جای خود می باشند. استفاده از این مدل ها شایسته است اما نه به افراط! اینکه بخواهیم در هر چهار طرف اتاق خواب از این دسته کاغذ دیواری ها استفاده کنیم، هم چشمان کودک را خسته کرده و هم تمرکز او را کاهش می دهد. بهتر است یک یا دو وجه اتاق را کاغذ دیواری مدل کارتونی نصب کرده و وجوه دیگر را با مدل های ساده دیزاین کنیم.

در رده های سنی بالاتر مثل نوجوان و جوان، دیگر مدل های انیمیشنی استفاده نشده و نمونه های مدرن یا پوسترهای دیواری در دستور کار قرار می گیرند. پوسترهای دیواری معمولا یک وجه دیوار اتاق خواب را پوشش می دهند. در سه وجه دیگر اتاق خواب به جای کاغذ دیواری از رنگ استفاده می کنیم. حال رنگ دیوارها بایستی چگونه باشند؟ کافیست تا رنگ پس زمینه پوستر دیواری را شناسایی کرده و رنگ دیوارها را منطبق با آن انتخاب کنیم.

برای اتاق خواب پسرانه، از کاغذ دیواری های مجلل و کلاسیک استفاده نکنید. این دسته از محصولات سبب می شوند تا فضای اتاق بیش از حد سنگین شده و آن جذابیت و نشاطی که باید در اتاق یک جوان یا نوجوان موج بزند، دیده نشود.

دکوراسیون اتاق خواب پسرانه دو نفره
دکوراسیون اتاق خواب پسرانه دو نفره

 

ایجاد هارمونی در جهت آرامش

پسرها با توجه به این که از انرژی فراوانی برخوردار هستند، دارای افکار متعددی در زمینه های مختلفی خواهند بود. حال اگر این افکار به خوبی اولویت بندی و سازماندهی نشوند، به مرور زمان ممکن است فرد را روان پریش کرده و تمرکز او را به شدت کاهش دهند. به همین منظور بایستی با ایجاد یک دکوراسیون منظم و جهت دار، افکار فرد را منظم کرده و موجبات همبستگی در ذهنیات را برای او فراهم ساخت.

بهترین راه در این جهت، ایجاد هارمونی در فضای اتاق خواب خواهد بود. همان گونه که پیشتر در مورد انتخاب رنگ ها گفتیم؛ انتخاب یک پالت رنگی مشخص در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه دست گیر شما در ایجاد هارمونی خواهد بود. ساده ترین راه برای ایجاد هارمونی در اتاق خواب شناسایی وسایل اصلی و هماهنگ کردن رنگ آن ها با یکدیگر است.

به عنوان مثال اگر رنگ متعادل یک اتاق خواب زرد باشد، می توان با هم رنگ کردن پرده پنجره ها، روتختی و شگی کف اتاق خواب، هارمونی منسجمی را خلق کرد. همچنین یکسان گرفتن رنگ چوب در تخت خواب، میز کار و کمدها نوع دیگری از هارمونی خواهند بود.

هارمونی رنگ ها در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه، مانع از تشویش و سرگردانی تفکرات خواهند شد. ذهن افراد هیچگاه خاموش نمی شوند و دائما در حال تحلیل فضا هستند، حتی در خواب! بی نظمی رنگ ها در اتاق خواب سبب خواهند شد تا افکار در تجزیه و تحلیل فضا دائما مسیر عوض کنند. پس با ایجاد هارمونی رنگ ها در فضا، علاوه بر زیبایی بصری، از دیدگاه روانشناسی هم اقدامات اصولی انجام خواهید داد.

هارمونی رنگ ها در فضای اتاق خواب
هارمونی رنگ ها در فضای اتاق خواب

 

ایجاد فضا برای وسایل در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه

پسران همواره در تمامی سنین، انبوهی از وسایل و لوازم را در پیرامون خود نگه داری خواهند کرد که این وسایل بایستی دسته بندی شوند. برخی از این وسایل ضروری هستند که دائما از آن ها استفاده می شود. برخی هم به صورت متوسط مورد استفاده قرار می گیرند. اما برخی وسایل هستند که شاید در سال، یک بار هم استفاده نشوند!

معمولا در هر اتاق خوابی، یک کمد برای قرار دادن وسایل در آن تعبیه می شود. در همین راستا می توان طبقات بالای کمد را برای قرار دادن وسایلی که کمتر از آن ها استفاده می شود مشخص کرد و کشوهای کمد را برای وسایل ضروری در نظر گرفت.

اگر با کمبود فضا در اتاق خواب مواجه هستید، می توانید از شلف های طبقاتی یا شلف های محصور استفاده کنید. شلف های طبقاتی به عنوان اکسسوری های تزیینی و لاکچری، مکان های مناسبی برای قرار دادن لوازم زینتی یا کتاب ها هستند. همچنین شلف های محصور که با اشکال هندسی مختلفی همچون مستطیل، شش ضلعی و… در بازار موجود هستند، قادر به جا دادن حجم زیادی از وسایل پسران خواهند بود. استفاده از تخت خواب هایی که در زیر قسمت تشک، کشو دارند، پاتوق مناسبی برای خرت و پرت هایی که کمتر از آن ها استفاده می شوند، خواهد بود.

اتاق خواب پسرانه
اتاق خواب پسرانه

 

تاثیر گذاری قاب ها

اغلب همه پسران در اتاق های خود، قاب هایی با تصاویر مختلف را نصب می کنند. محوریت موضوع عکس قاب شده، بستگی به علاقه مندی و فانتزی های شخص دارد. پسران که معمولا سرشار از هیجانات و انرژی فراوان هستند معمولا یک شات از ورزش مورد علاقه خود را روی دیوار مورد نظر نصب می کنند.

امروزه متخصصان معتقدند که هرگونه شی یا وسیله ای در محیط دارای انرژی مخصوص به خود می باشد. این انرژی توسط یک مکانیزم ویژه ای بر روی ضمیر ناخودآگاه فرد تاثیر خواهد گذاشت. ضمیر ناخودآگاه با توجه به پالس هایی که از محیط خود دریافت می کند، به صورت کاملا غیر ارادی، ضمیر خودآگاه را سازماندهی می کند. پس به این خاطر می گویند که باید به وسایل و اکسسوری هایی که در محیط قرار می دهیم توجه کرد.

در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه، استفاده از تصاویری که در ضمن انگیزش و انرژی افزایی، آرامش بخش هم باشند، بسیار مفید خواهند بود.

استفاده از نمادهای انگیزشی در اتاق خواب پسرانه
استفاده از نمادهای انگیزشی در اتاق خواب پسرانه

 

از سقف اتاق خواب غافل نشوید!

بسیاری از افراد، با در نظر گرفتن این موضوع که اتاق خواب ها به دلیل این که فضای کوچکی دارند، بایستی سقفی ساده داشته باشند تا بزرگ تر به نظر بیایند، از دیزاین سقف خودداری می کنند. در صورتی که سقف ها با توجه به این که فرد پس از دراز کشیدن روی تخت مدت فراوانی منظره آن را تماشا خواهد کرد، از قدرت فراوانی جهت مخابره حس و حال خوب برخوردار خواهند بود. گاه می توان تنها با قرار دادن چند شکل هندسی ساده در کنار یکدیگر، منظره ای را در سقف اتاق رقم زد که با هر بار نگاه کردن به آن احساسی خوشایند برای فرد به وجود آورد. استفاده از رنگ سبز ملیح در سقف اتاق خواب، تمرکز را افزایش داده و آرامش خاطر فرد ناظر را در هنگام خواب و استراحت به دنبال خواهد داشت.

نکته دیگر در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه، عدم استفاده از نورهای نقطه ای و لیزری می باشد. اخیرا استفاده از هالوژن ها در فضاهای داخلی بسیار شایع شده است. اما استفاده زیاد و مکرر آن ها در اتاق خواب سبب می شود تا فضا بیش از نیاز به صورت نقطه ای روشن شده و گوشه امنی برای کاربر ساکن در اتاق وجود نداشته باشد. استفاده از شب خواب های با نور خنک می تواند به عمیق شدن خواب فرد کمک کنند.

در مجموع توجه به نکات ریز و مهم که شاید از دید شما ساده و کم اثر باشند، می تواند تحولی بزرگ در فضای کوچک اتاق خواب به وجود آورد. در بحث دکوراسیون اتاق خواب پسرانه، از هرگونه افراط و شلوغ کاری پرهیز کنید. شلوغی محیط سبب پریشانی افکار فرزندانتان خواهد شد که به دنبال آن کم حوصلگی و کاهش تمرکز را به وجود خواهد آورد.

سعی نکنید تا تمامی فضای موجود در اتاق خواب را با استفاده از وسایل گوناگون پر کنید. بعضی مکان ها را آرام و خالی بگذارید. در طول زمان، فرزندتان وسایلی را به اتاق خود اضافه خواهد کرد که شما پیش بینی آن را نکرده اید. خالی گذاشتن بعضی فضاها از قبل، بستر را برای اضافه کردن وسایل جدید در آینده هموار می کند. همچنین این فضاهای خالی به چرخش انرژی در فضای محصور اتاق خواب کمک شایانی خواهد کرد.

تخت و کمد نوزاد
مطالب مرتبط:

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

Fill out this field
Fill out this field

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed