اتاق خواب کوچک را چگونه بچینیم?

اگر نمی دانید که اتاق خواب کوچک خودتان را چگونه چیدمان کنید، با ما همراه باشید تا با اصول این کار آشنا شوید.

چیدمان اتاق خواب کوچک به صورت اصولی

اتاق خواب یکی از بهترین مکان ها برای استراحت شماست که هر روز می توانید زمان زیادی را در آن سپری کنید. با توجه به کوچک شدن سایز خانه های مسکونی، طبیعی است که ابعاد اتاق خواب ها نیز روز به روز کوچک شوند. همین موضوع چالشی را تحت عنوان چیدمان اتاق خواب کوچک به وجود می آورد که می توانید با در نظر گرفتن یک سری نکات، بهترین چیدمان را برای اتاق خواب های کوچک خودتان داشته باشید. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با چند نکته ساده و کاربردی برای چیدمان اتاق کوچک آشنا کنیم.

اتاق خواب کوچک را چگونه بچینیم
اتاق خواب کوچک را چگونه بچینیم

 

چطور اتاق خواب کوچک خودمان را بچینیم؟

اگر شما هم دارای یک اتاق خواب کوچک هستید، احتمالا می خواهید بدانید که چگونه می توانید آن را بچینید تا از زیبایی فوق العاده آن لذت ببرید. واقعیت این است که چیدمان اتاق خواب، باید بر اساس ابعاد اتاق خواب و سلیقه هر فردی انجام شود. در صورتی که دوست دارید اتاق خواب کوچک خودتان را به بهترین شکل طراحی کنید، احتمالا باید از یک سری نکات ایده بگیرید و با خیالی راحت بهترین چیدمان را در اتاق خواب کوچک خودتان داشته باشید.

برای چیدمان اتاق خواب کوچک چندین اصل باید مورد توجه قرار گیرد. اتاق خواب های کوچک نباید با وسایل زیاد و متنوع شلوغ شوند تا احساس پر بودن در آن جا باعث شود زیبایی اتاق تحت تاثیر قرار گیرد و اتاق خواب کوچک تر به نظر برسد. استفاده از نور و رنگ های مناسب هم می تواند تاثیر زیادی روی بزرگ تر نشان دادن اتاق خواب شما داشته باشد.

خلاصه بگوییم که برای چیدمان اتاق کوچک، باید به یک سری نکات و اصول توجه داشته باشید. در این صورت می توانید به بهترین شکل ممکن، بهترین اتاق خواب های کوچک را با وسایل ساده و ایرانی بچینید و روزها در این اتاق خواب استراحت کنید.

چطور اتاق خواب کوچک خودمان را بچینیم؟
چطور اتاق خواب کوچک خودمان را بچینیم؟

 

چند اصل مهم برای چیدمان اتاق خواب های کوچک

شما هم اتاق خواب کوچک دارید و نمی دانید که چگونه آن را بچینید؟ آیا می توان از هر روش و وسیله ای برای چیدمان انواع اتاق خواب های کوچک استفاده کرد؟ پاسخ به این سوال منفی است. شما باید با حساسیت بیشتری اتاق خواب های کوچک خود را بچینید تا با خیالی راحت در آن استراحت کنید. اگر اتاق خواب شما کوچک است، باید حتی برای انتخاب رنگ ها و طرح های مختلف حساسیت به خرج دهید. در ادامه این مقاله به چند اصل مهم برای چیدمان اتاق خواب های کوچک اشاره می کنیم.

 

اصل اول؛ استفاده از وسایل ساده برای چیدمان

چیدمان اتاق خواب با وسایل ساده، از جمله موضوعاتی است که حتما باید به آن توجه داشته باشید. اتاق خواب های کوچک فضای زیادی برای قرار دادن وسایل لاکچری و لوکس ندارند. به همین خاطر، می توانید از وسایل ساده و کوچک تر برای چیدمان این اتاق خواب ها استفاده کنید.

مثلا اگر قرار است یک تخت خواب یک نفره یا سرویس خواب بزرگسال دو نفره تهیه کنید، بهتر است که به دنبال تخت خواب و سرویس خواب های ساده و مدرن باشید. این محصولات دیگر دارای ابعاد بزرگی نیستند و حجم زیادی از اتاق را اشغال نمی کنند.

این موضوع برای هر نوع وسیله ای که قرار است در اتاق خواب کوچک مورد استفاده قرار گیرد، صادق است. پس سعی کنید که وسایل اتاق خواب را با توجه به ابعاد آن ها انتخاب کنید. هرگز فقط بر اساس زیبایی، تخت و کمد نوزاد یا بزرگسال را انتخاب نکنید.

چند اصل مهم برای چیدمان اتاق خواب های کوچک
چند اصل مهم برای چیدمان اتاق خواب های کوچک

 

اصل دوم؛ عدم استفاده از وسایل متنوع برای شلوغ کردن اتاق خواب

شلوغ کردن اتاق خواب کوچک می تواند معایب زیادی را به همراه داشته باشد که مهم ترین آن، کوچک تر نشان دادن اتاق خواب است. اگر قرار است بهترین چیدمان را برای اتاق خواب خودتان داشته باشید، می توانید از وسایل محدود و ضروری برای چیدمان اتاق خواب خودتان استفاده کنید. وسایلی که می توانند زیبایی خانه های شما را چندین برابر کنند، لزوما برای اتاق خواب شما گزینه ایده آلی محسوب نمی شوند.

مثلا یک اتاق خواب کوچک باید با یک تخت خواب و یا یک مدل سرویس خواب یک نفره ساده طراحی و چیدمان شود. نمی توان از میز کامپیوتر، میز مطالعه، مبلمان و … برای این اتاق خواب ها استفاده کرد. شاید این وسایل بتوانند زیبایی فوق العاده ای به اتاق بدهند و حتی در اتاق هم جا شوند، اما باز هم فضای زیادی را اشغال می کنند و اجازه استراحت را به شما در اتاق خواب نمی دهند.

پس برای چیدمان اتاق خواب دخترانه و پسرانه کوچک، باید تا حد ممکن وسایل متنوع را برای شلوغ کردن اتاق خواب مورد استفاده قرار ندهید. سعی کنید که هر وسیله ای را که انتخاب می کنید، با توجه به نوع اتاق خواب و ابعاد آن باشد.

 

اصل سوم؛ قرار دادن تخت خواب در یک محل مناسب

تخت خواب یک نفره یا دو نفره، بزرگ ترین وسیله چوبی است که می تواند در اتاق خواب قرار بگیرد. تخت خواب ها می توانند زیبایی اتاق خواب را تضمین کنند و باعث ایجاد یک مکان دنج برای استراحت شما شوند. اتاق خواب های کوچک به دلیل داشتن فضای کم، باید با دقت بیشتری با تخت خواب چیدمان شوند.

اولین موضوعی که باید به آن اشاره کنیم، ساخت تخت خواب های داخل کمد است. این تخت خواب ها به راحتی می توانند در داخل کمد نصب شوند و هر زمانی که نیاز به استفاده از آن ها داشتید، کمد را باز کنید و آن ها را خارج نمایید. مزیت این تخت خواب ها این است که فضای زیادی را اشغال نمی کنند و می توانند به راحتی جمع شوند.

البته برای ساخت چنین کمدها و تخت خواب هایی باید از ابتدا به فکر بوده باشید. چون پس از ساخت خانه و یا سکونت در آن، به راحتی نمی توان این نوع تخت خواب را اجرا کرد. از طرفی همه خانه های مسکونی و اتاق خواب های کوچک، فضای مناسبی برای ساخت چنین کمدهایی را ندارند.

اما اگر اقدام به خرید تخت خواب کرده اید، بهتر است که آن را در یک جای مناسب قرار دهید. بهترین مکان برای قرار دادن تخت های خواب در اتاق خواب های کوچک، کنج دیوار است. سعی کنید که تخت خواب ها را در مکانی قرار دهید که به راحتی بتوان از کنار آن ها رد شد و یا وسایل دیگر را در اتاق خواب جا داد.

چند نکته مهم برای چیدمان اتاق خواب های کوچک
چند نکته مهم برای چیدمان اتاق خواب های کوچک

 

اصل چهارم؛ ایجاد فضای ذخیره سازی بزرگ در اتاق خواب کوچک

اگرچه این موضوع چندان ارتباطی با چیدمان اتاق خواب کوچک ندارد و بیشتر به ساخت این اتاق خواب ها مربوط می شود، اما توصیه ما این است که حتما به آن توجه داشته باشید. اگر قصد ساخت کمدهای دیواری و یا فضاهای ذخیره سازی مختلف را دارید، سعی کنید که کمدها و فضاهای ذخیره سازی را از بالا تا پایین اتاق خواب ایجاد کنید. در این صورت فضای ذخیره سازی بسیار بزرگی در اتاق خواب کوچک شما به وجود می آید که می توانید وسایل مختلف را در آن جا بچینید.

فضای ذخیره سازی بزرگ در اتاق خواب کوچک می تواند از پایین زمین تا بالای سقف کشیده شود. می توانید از کمدهای مختلف استفاده کنید و وسایل را در آن جا قرار دهید. یا اینکه اقدام به ساخت قفسه ها و کتابخانه های بزرگ و کوچک کنید که در کنار زیبایی، می توانند فضای ذخیره سازی فوق العاده ای برای اتاق خواب شما محسوب شوند.

نکات مهم برای چیدمان اتاق خواب کوچک
نکات مهم برای چیدمان اتاق خواب کوچک

 

اصل پنجم؛ استفاده از نور و رنگ های روشن برای اتاق خواب کوچک

برای چیدمان اتاق خواب کوچک، باید از نور و رنگ های روشن استفاده کنید. اما چرا این را می گوییم؟ به طور کلی، هر چقدر رنگ های روشن برای یک فضا استفاده شوند، فضا بزرگ تر نشان داده می شود. اتاق خواب های کوچک نیز از این قاعده مستثنی نیستند و می توانند با رنگ های روشن زیبایی فوق العاده ای داشته باشند. به همین خاطر توصیه می کنیم که برای رنگ کردن دیوارهای اتاق خواب کوچک از رنگ های روشن کمک بگیرید. این رنگ ها می توانند فضای داخل اتاق خواب شما را پرنورتر و جذاب تر نشان دهند. رنگ سفید بهترین رنگ برای رنگ آمیزی دیوارهای اتاق خواب است.

می توانید از کاغذ دیواری هایی که دارای زمینه سفید و یا رنگ روشن با گل های برجسته و خاص می باشند، استفاده کنید. کاغذ دیواری ها زیبایی اتاق خواب کوچک شما را چندین برابر می کنند. ولی اگر به صورت طرح دار انتخاب شوند، ممکن است باعث کوچک تر نشان دادن اتاق خواب شما شوند. با این حال انتخاب یا عدم انتخاب این کاغذ دیواری ها به شما و سلیقه شما بستگی دارد.

اگر اتاق خواب شما دارای پنجره است، می توانید با باز کردن پنجره و کشیدن پرده های آن زیبایی اتاق خواب خودتان را چندین برابر کنید. فضای اتاق خواب شما با رنگ های روشن و نور طبیعی زیباتر خواهد شد. اما اگر اتاق خواب شما بدون پنجره طراحی شده است، بهتر است که از سیستم های نورانی غیر طبیعی مانند لامپ و مهتابی برای آن ها استفاده کنید.

اصل ششم؛ استفاده از حداکثر فضای ذخیره سازی

برای چیدمان اتاق خواب کوچک باید از حداکثر فضای ذخیره سازی استفاده کنید. منظور ما این است که سعی کنید وسایلی را انتخاب کنید که فضای ذخیره سازی بسیار بیشتری نسبت به نمونه های معمولی دارند. مثلا کمد نوزاد و بزرگسال باید با حداکثر کشو و فضای ذخیره سازی انتخاب شوند. می توان از تخت خواب هایی که دارای کشو هستند برای قرار دادن وسایل مختلف استفاده کرد.

فضای ذخیره سازی در اتاق خواب کوچک می تواند به وسایل نظم بدهد و باعث زیبایی اتاق خواب شود. هر چقدر فضای ذخیره سازی کمتری در اتاق خواب وجود داشته باشد، شما مجبور هستید که وسایل بیشتری را در اتاق خواب قرار دهید. این موضوع نظم اتاق خواب را بهم می زند و باعث کوچک تر نشان دادن آن می شود.

اصول چیدمان اتاق خواب های کوچک
اصول چیدمان اتاق خواب های کوچک

 

اصل هفتم؛ استفاده از دیوار برای ساخت قفسه و کمد در اتاق خواب کوچک

اگر اتاق خواب شما دارای عقب نشینی های مختلف است و می توانید در دیوارها اقدام به ساخت قفسه و کمد کنید، توصیه می کنیم که از این کار چشم پوشی نکنید. دیوارهایی که برای ساخت قفسه و کمد مورد استفاده قرار می گیرند، بخش اضافه اتاق خواب شما هستند. به همین خاطر نه تنها با ساخت این قفسه و کمدها، فضای زیادی را در اتاق خواب اشغال نمی کنید، بلکه می توانید فضای بیشتری را برای قرار دادن وسایل مختلف دیگر ایجاد کنید.

بنابراین، سعی کنید که با ساخت کمد و یا خرید کمد و تخت خواب دونفره برای عروس با سایز کوچک بهترین چیدمان را برای اتاق خواب خودتان داشته باشید. در این صورت هم خیالتان از بابت فضای زیبای اتاق خواب خودتان راحت خواهد بود، هم می توانید از اتاق خواب کوچک خود لذت ببرید.

 

آیا می توان اتاق خواب کوچک را بدون تخت خواب طراحی کرد؟

بسیاری از مردم در مورد اینکه می توانند اتاق خواب کوچک خودشان را بدون تخت خواب طراحی کنند یا خیر، سوال می پرسند. به طور کلی طراحی اتاق خواب بدون تخت خواب می تواند فضای زیادی را به اتاق خواب شما اضافه کند. به طوری که می توانید با خیالی راحت در اتاق خواب حرکت کنید. از طرفی تخت خواب دونفره و یا یک نفره، فضای زیادی را در اتاق خواب ایجاد می کند که عدم استفاده از آن می تواند باعث عدم اشغال این فضا شود.

طراحی اتاق خواب کوچک بدون تخت خواب مزایای زیادی را به همراه دارد؛ اما در نظر داشته باشید که بالاخره هر فردی با هر سنی نیاز به یک تخت خواب برای استراحت کردن دارد. اینکه هر روز یک رختخواب را روی زمین پهن کنید و روی آن بخوابید، کار چندان خوشایندی نیست. پس توصیه می کنیم که اتاق خواب خودتان را با یک تخت کوچک هم که شده طراحی کنید.

تخت خواب های فوکا چوپ که با سبک مدرن طراحی می شوند، می توانند برای اتاق خواب کوچک شما گزینه خوبی باشند. می توانید تخت خواب هایی را انتخاب کنید که دارای فضای ذخیره سازی مانند کشو می باشند. در این صورت می توانید با خیالی راحت وسایل مختلف را در کشوها قرار دهید و از زیبایی و نظم اتاق خواب لذت ببرید.

چیدمان اتاق خواب کوچک به صورت اصولی
چیدمان اتاق خواب کوچک به صورت اصولی

 

چیدمان اتاق خواب کوچک با سبک کلاسیک

سبک دکوراسیون کلاسیک یکی از سبک های قدیمی و رایج برای طراحی داخلی است. این روش از طراحی داخلی اتاق خواب ها نه تنها زیبایی آن ها را چندین برابر می کند، بلکه می تواند باعث باشکوه نشان دادن اتاق خواب نیز شود. البته قبل از اینکه بخواهیم در مورد چیدمان اتاق خواب کوچک با سبک کلاسیک صحبت کنیم، باید بگوییم که این سبک جزء سبک های شلوغ و به همراه وسایل گران قیمت و لوکس برای طراحی داخلی است.

بنابراین، ممکن است به واسطه وجود وسایل باشکوه و زیاد در اتاق خواب کوچک، کمی کلافه به نظر برسید. به همین خاطر، توصیه می شود که برای طراحی اتاق خواب کوچک از سبک کلاسیک کمک نگیرید. در این صورت خیالتان از بابت زیبایی اتاق خواب راحت خواهد بود و می توانید فضای اتاق خواب را زیباتر و خاص تر طراحی کنید.

اما اگر اصرار دارید که از سبک کلاسیک برای چیدمان اتاق خواب کوچک استفاده کنید، باید به دنبال استفاده از وسایل فاخر و باشکوه باشید. کمد دیواری، تخت خواب و حتی دیوارپوش ها و کفپوش های اتاق خواب کلاسیک باید به صورت خاص انتخاب شوند. معمولا در این سبک از رنگ های تیره استفاده می شود.

چیدمان اتاق خواب کوچک با سبک مدرن
چیدمان اتاق خواب کوچک با سبک مدرن

 

چیدمان اتاق خواب کوچک با سبک مدرن

چیدمان اتاق خواب کوچک با سبک مدرن می تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. سبک مدرن به دلیل داشتن سادگی و نظم فوق العاده، برای اتاق خواب های کوچک گزینه بهتری می باشد. به همین خاطر توصیه ما این است که به دنبال طراحی داخلی اتاق خواب خودتان با سبک مدرن باشید.

برای چیدمان اتاق خواب کوچک با سبک مدرن، به فضای ذخیره سازی متعددی نیاز دارید. چون در این سبک باید همه وسایل در جای خودشان قرار گیرند و عدم وجود نظم در این فضاها، قابل قبول نیست. چیدمان اتاق خواب های کوچک با سبک مدرن با وسایل مدرن و ساده نیز انجام می شود. وسایل مدرن و مینیمال هم سایز کوچکی دارند و باعث اشغال فضای زیادی نمی شوند.

خلاصه بگوییم که سبک مدرن می تواند بهترین سبک برای طراحی و چیدمان اتاق خواب کوچک باشد. به شرطی که به اصول آن پایبند باشید. می توانید از مدل سرویس خواب یک نفره مدرن و یا کمد و تخت نوزادی مدرن برای زیباسازی اتاق خواب خودتان کمک بگیرید.

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد چیدمان اتاق خواب کوچک و اصول آن صحبت کردیم. شما می توانید از سبک مدرن یا کلاسیک برای طراحی اتاق خواب های کوچک خودتان استفاده کنید و زیبایی اتاق خواب های خود را چندین برابر نمایید. فراموش نکنید که اتاق خواب های کوچک شما دارای ابعاد محدودی هستند. پس نیازی نیست که آن ها را وسایل بزرگ و زیاد پر کنید. چون در این صورت فضای اتاق خواب شما کوچک تر و گرفته تر نشان داده می شود. در نهایت می توانید با رنگ ها و وسایل مختلف در اتاق خواب بازی کنید و به بهترین شکل اتاق خواب خودتان را طراحی کنید.

تخت و کمد نوزاد
مطالب مرتبط:

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

Fill out this field
Fill out this field

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed