از چیدمان اتاق خواب خود برای ایجاد آرامش استفاده کنید

دکور و چیدمان اتاق خواب ما اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا بخش مهم و قابل توجهی از زندگیمان را در آن سپری می کنیم. در این مقاله راهکارهایی را گفته ایم که چگونه می توانیم با دکور اتاق خواب آرامش را برای خودمان به ارمغان بیاوریم.

از چیدمان اتاق خواب خود برای ایجاد آرامش استفاده کنید

ما برای فرار از استرس‌های روزانه‌ی بیرون از خانه و استراحت کردن به اتاق خواب خود متوسل می‌شویم. اتاق خواب ما همان مکانی است ما هر روز صبح‌مان را از آنجا شروع می‌کنیم بنابراین توجه به چیدمان اتاق خواب و شخصی سازی آن بر اساس سلیقه مان  بیشتر از هر فضای دیگری در منزل‌مان اهمیت پیدا می‌کند.

باتوجه به اینکه اتاق خواب یک فضای کاملا شخصی و اختصاصی در دکوراسیون خانه ما محسوب می‌شود بنابراین چیدمان وسایل اتاق باید براساس سلیقه شخصی ما و بازتابی از روحیات و شخصیت ما باشد.

همان‌طور که متوجه شدید تم و چیدمان اتاق خواب ما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است ، به همین دلیل تصمیم داریم که در این مقاله به بررسی انواع چیدمان اتاق خواب کوچک، دخترانه، عروس، ۱۲متری، ۹ متری، ساده و حتی چیدمان اتاق ایرانی بپردازیم. پس تا انتهای این مقاله با فوکاچوب همراه باشید.

چیدمان اتاق خواب
چیدمان اتاق خواب

 

آنچه که باید در چیدمان اتاق خواب رعایت کنیم

تمام طراحان حرفه‌ای دکوراسیون داخلی یکسری نکات ریز و مهم را در زمان طراحی‌های خود رعایت می‌کنند که سبب می‌شود یک دیزاین عالی به وجود آورند در اینجا می‌خواهیم از اسرار آن‌ها در زمان طراحی دکور اتاق خواب برای شما بگوییم.

نقشه چیدمان اتاق خواب
نقشه چیدمان اتاق خواب

 

ساده نگه داشتن همه چیز در اتاق خواب

آنچه که باعث می‌شود دکور یک فضا یا اتاق پیچیده به نظر برسد، رعایت اصل سادگی در دکوراسیون است. اگر می خواهید یک دکور پیچیده و چشم نواز برای اتاق خواب خود ایجاد کنید رعایت همین اصل کافی است، فرقی نمی‌کند سبک دکور شما مدرن، کلاسیک یا مینیمال باشد با رعایت ساده نگه داشتن همه چیز می‌توانید یک چیدمان جذاب داشته باشید.

عناصر ضروری و مورد نیاز یک اتاق خواب واضح و مشخص هستند که اغلب شامل تخت‌خواب، میزپاتختی، کمد لباس، دراور، آینه، صندلی و کمی هم وسایل تزئینی هستند بنابراین هر چیز دیگری که زیاد برای شما ضروری نیست را می‌توانید از اتاق خواب خود خارج کنید تا یک دیزاین باشکوه داشته باشید.

رعایت اصل سادگی در چیدمان اتاق خواب
رعایت اصل سادگی در چیدمان اتاق خواب

 

انتخاب درست ابعاد در چیدمان اتاق خواب

مورد دیگری که باید در دکوراسیون اتاق خواب خود رعایت کنید انتخاب دقیق و صحیح ابعاد عناصر اتاق خواب نسبت به ابعاد اتاق خواب است. قطعا یک اتاق خواب ۱۲ متری فضای بیشتری نسبت به یک اتاق خواب ۹ متری به ما می دهد بنابراین سایز تخت در این دو اتاق می‌تواند با هم متفاوت باشد.

البته انتخاب این ابعاد با توجه به سبک دکوراسیون شما می‌تواند متفاوت باشد مثلا در دکوراسیون مدرن بیشتر به راحتی و ایجاد فضای خالی تاکید می‌شود. پس در این مدل دکوراسیون باید حداقل بین ۱ تا ۲ متر بین تخت خواب و وسایل اطراف آن فاصله گذاشت.

انتخاب درست ابعاد در چیدمان اتاق خواب
انتخاب درست ابعاد در چیدمان اتاق خواب

 

انتخاب مبلمانی متناسب با اتاق خواب

ایجاد تناسب در اتاق خواب یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید در نظر بگیریم به عنوان مثلا انتخاب تختی بزرگ برای اتاق خواب‌های کوچک نتیجه ای جز شلوغی و کمبود جا در اتاق برای ما ندارد.

از طرف دیگر اگر برای اتاق خواب‌های بزرگ از وسایل کوچک استفاده کنیم، اتاق خالی به نظر می‌رسد این در حالی است که هزینه کرده‌ایم برای مبلمان اتاق اما نتیجه یک اتاق با دکور خلوت شده است. بنابراین انتخاب مبلمان با ابعاد مناسب برای اتاق خواب اهمیت بسزایی دارد.

مبلمانی متناسب با اتاق خواب
مبلمانی متناسب با اتاق خواب

 

استفاده از تکنیک نقطه کانونی در اتاق خواب

عنصری از دکوراسیون که در نگاه اول بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند را نقطه کانونی می‌گویند. فرقی ندارد که اتاق خواب شما ۶ ، ۹ یا ۱۲ متری باشد به هر حال شما می‌توانید برای اتاق خواب خود یک نقطه کانونی در نظر بگیرید. تمام طراحان حرفه‌ای معمولا تخت خواب به همراه یک پاتختی در کنار آن را به عنوان نقطه کانونی در نظر می‌گیرند. اگر اتاق خواب شما بزرگ است می‌توانید بیش از یک نقطه کانونی برای آن انتخاب کنید.

پاتختی کنار تخت دونفره
پاتختی کنار تخت دونفره

 

انتخاب محل مناسب برای تخت خواب

تخت خواب بزرگ‌ترین عضو اتاق هست که در چیدمان بقیه وسایل اثر می‌ذاره. انتخاب یه مکان مناسب برای تخت از اهمیت بالایی برخوردار است اما به طور کلی  هنگام جایگذاری تخت خواب به این موارد توجه کنید.

 • بهتره تخت خواب در مرکز بزرگ‌ترین دیوار قرار بگیرد. دیواری یکدست و بدون برآمدگی و ستون.
 • تا جای ممکن تخت رو زیر پنجره قرار ندهید چون علاوه بر سرو صدای بیرون، نور طبیعی ورودی اتاق هم کم می‌شود.
 • تخت را در گوشه‌ها به صورت مورب قرار ندهید زیرا یک فضای بلا استفاده‌ای پشت تخت ایجاد می‌شود و چیدمان بقیه مبلمان هم سخت می‌شود.
 • تخت خواب نباید مستقیما مقابل درب ورودی اتاق قرار بگیرد. از بیرون نباید به تخت دید مستقیم وجود داشته باشد.
بهترین مکان برای تخت در چیدمان اتاق خواب
بهترین مکان برای تخت خواب در چیدمان اتاق خواب

 

نورپردازی چیدمان اتاق خواب

براساس اصول دکوراسیون در یک محیط سه مدل نورداریم که شامل نورهای محیطی، نورهای تاکیدی و نورهای کاری هستند. معمولا در یک اتاق خواب نورهای محیطی به وسیله لوسترها و چراغ‌های سقفی تامین می‌شوند و نورهای تاکیدی هم توسط ریسه‌ها یا لامپ‌های نقطه‌ای به وجود می‌آیند. اما نورهای وظیه‌ای یا کاری معمولا توسط آباژورها و یا لامپ‌های سقفی آویزان که به زمین نزدیک‌تر هستند در اتاق خواب تامین می‌شود.

نورپردازی در چیدمان اتاق خواب
نورپردازی در چیدمان اتاق خواب

 

استفاده بهینه از نور طبیعی

 نور طبیعی باعث می‌شود که محیط اتاق خواب شما گرم‌تر و بزرگ‌تر دیده شود. همچنین رنگ‌ها در اتاق خوابی که نور خورشید وارد آن می‌شود طبیعی‌تر است. بنابراین به جای استفاده از پرده‌های ضخیم از پرده‌های حریر  استفاده کنید که اجازه می‌دهد نور طبیعی بهتر وارد اتاق شود.

 

ایجاد گوشه دنج در اتاق خواب

داشتن یک فضای مخصوص مطالعه و یا ریلکس کردن در اتاق خواب می‌تواند مهیج باشد. تمام چیزی که برای ایجاد این بخش در اتاق خواب نیاز دارید یک صندلی راحتی چند کوسن و کتاب های مورد علاقه‌تان است. لبه پنجره‌های بزرگ که روی لبه پنجره امکان نشستن وجود دارد یا گوشه اتاق مکان‌های مناسب برای این کار هستند.

گوشه دنج اتاق کنار پنجره
گوشه دنج اتاق کنار پنجره

 

 کلوزت روم ویژه اتاق خواب‌های بزرگ

اگر اتاق خواب شما بزرگ و جادارا است می‌توانید به جای استفاده از کمد لباس در اتاق برای لباس های خود یک کلوزت روم ایجاد کنید. اتاق لباس یا کلوزت روم یک فضای اختصاصی برای لباس ها در اتاق ایجاد می‌کند. که شامل چند طبقه و چندین رگال مختلف است. و همچنین یک فضای اختصاصی برای تعویض لباس را شامل می‌شود.

نمونه کلوزت روم برای اتاق خواب
نمونه کلوزت روم برای اتاق خواب

 

تاثیر سرویس ملحفه مناسب بر چیدمان اتاق خواب

ملافه و ست آن با توجه به اینکه روی تخت قرار می‌گیرند و از طرفی هم تخت خواب بزرگترین عنصر اتاق خواب محسوب می‌شود تاثیر بسیار زیادی بر دکور اتاق خواب شما می‌گذارد. بنابراین انتخاب یک ست ملحفه شیک و مجلل که جنس آن از نخ پنبه ای است یک انتخاب مناسب و عالی محسوب می‌شود. همچنین می توانید در کنار ملافه مجلل خود از یک شال مبل برای تخت خود استفاده کنید تا زیبایی کار را دوچندان کنید.

سرویس روتختی و بالشت و تاثیر آن بر چیدمان اتاق خواب
سرویس روتختی و بالشت و تاثیر آن بر چیدمان اتاق خواب

 

تکنولوژی ممنوع

تا جای ممکن سعی کنید وسایل الکتریکی مانند تلوزیون و لپ‌تات را از اتاق خواب خود دور نگه دارید. همچنین سعی کنید تا زمانی که در اتاق خواب هستید از تلفن همراه کمتر استفاده کنید، این کار سبب ایجاد آرامش بیشتر برای شما می‌شود و می‌توانید خواب راحت‌تری را تجربه کنید. از اتاق خوابتان بهتر است صرفا برای استراحت یا مطالعه استفاده کنید زیرا ذهن شما با قرار گرفتن در این محیط به طور ناخود آگاه در آرامش قرار می‌گیرد.

 

بهینه سازی فضا در چیدمان اتاق خواب

زندگی آپارتمانی یکی از بزرگترین مشکلاتی که دارد فضای کم آن است. به همین دلیل اکثر  افراد تمام تلاش خود را می‌کنند تا از فضای موجود استفاده بهینه را بکنند. در این میان با توجه به نوع وسایلی که برای اتاق خوابمان انتخاب می‌کنیم میزان استفاده بهینه از فضا مشخص می‌شود. مثلا به جای استفاده از تخت های ساده می‌توان از تخت جکدار  استفاده کرد تا بتوان از فضای زیر آن استفاده کرد.

استفاده بهینه از فضای اتاق خواب با تخت جکدار
استفاده بهینه از فضای اتاق خواب با تخت جکدار

 

چگونه اتاق خواب را بزرگ‌تر نشان دهیم؟

با یکسری تکنیک‌های ساده می‌توانیم کاری کنیم که اتاق خوابمان بزرگ‌تر به نظر برسد. به عنوان مثال با نصب پرده دقیقا از زیر سقف اتاق باعث بلندتر دیده شدن سقف می‌شویم و درنتیجه اتاق بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. یا با کمک رنگ‌های روشن یا طرح‌های راه راه عمودی و استفاده از آن در دیوارها می‌توانیم دیوارهای کوتاه را بزرگ‌تر جلوه دهیم.

نصب پرده از زیر سقف برای بزرگتر نشان دادن اتاق خواب
نصب پرده از زیر سقف برای بزرگتر نشان دادن اتاق خواب

 

بخش بندی عناصر چیدمان اتاق خواب ممنوع

در گذشته اجزای اتاق خواب به صورت گروهی کنار هم قرار می‌گرفتند مثلا میز آرایش در کنار کمد و تخت هم در مقابل این دو اما اگر فضای اتاق خواب شما محدود است. می‌توانید از این قانون پیروی نکنید و طوری چیدمان را انجام دهید که فضای بیشتری در اختیار داشته باشید. مثلا تخت را طوری قرار دهید که کمی از پایین پنجره را بگیرد اما در مقابل فضای بهتر و بیشتری داشته باشید برای حرکت انتخاب مناسبی است.

 

انتخاب رنگ مناسب در چیدمان اتاق خواب

انتخاب یک پالت رنگی فوق‌العاده و گیرا برای اتاق خواب تاثیر بسیار زیادی در زیبای دکور و تم اتاق خواب دارد. از آنجایی که ما از محیط اتاق خواب انتظار آرامش داریم بنابراین استفاده از رنگ‌های ملایم برای اتاق خواب بیشترین کمک را به ما می‌کند تا فضایی مناسب برای استراحت که احساس آرامش را به ما القا می‌کند، ایجاد کنیم. شناخت دقیق روانشناسی رنگ‌ها به ما در این زمینه بسیار کمک می‌کند.

پالت رنگ آبی برای اتاق خواب
پالت رنگ آبی برای اتاق خواب

 

رنگ دیوارها و مبلمان در اتاق خواب چگونه باشد بهتر است

بهترین رنگ‌ها برای دیوارهای اتاق خواب سبز  کمرنگ، آبی آسمانی، صورتی کمرنگ، خاکستری و ارغوانی است. اگر می‌خواهید رنگ سقف اتاق متفاوت از رنگ دیوارهای آن باشد رنگ کرمی، سبز پسته‌ای، سفید و خاکستری گزینه‌های مناسبی هستند که می‌توانید به صورت ترکیبی با رنگ‌های بالا استفاده کنید.

برای سایر اجزای دکوراسیون نیز می‌توانیداز رنگ‌های گرمی مانند طلایی، قهوه‌ای سوخته، سرخ و آبی استفاده کنید تا فضای اتاق شما گرم و صمیمی تر به نظر برسد. البته رنگ‌هایی که در این بخش پیشنهاد شد به عنوان نمونه هستند و شما می‌توانید از هر ترکیب رنگی که نیاز دارید و یا به آن علاقه دارید برای اتاق خواب خود استفاده کنید.

رنگ دیوارها و مبلمان در اتاق خواب چگونه باشد بهتر است
رنگ دیوارها و مبلمان در اتاق خواب چگونه باشد بهتر است

 

استفاده از رنگ مشکی در تم رنگی اتاق خواب

هر چند که رنگ‌های روشن سبب می‌شوند که فضای اتاق خواب روشن‌تر و در  نتیجه بزرگ‌تر دیده شود. اما این باعث نمی‌شود که از جلوه‌ای که رنگ‌هایی مانند مشکی به وجود می‌آورند غافل شویم. رنگ مشکی جلوه و طرح خاصی به دکور اتاق می‌دهد اما باید مرافب باشیم که درحد معمول و با دقت از آن برای اتاق خواب استفاده کنیم.

اتاق خواب با تم مشکی
اتاق خواب با تم مشکی

 

چیدمان اتاق خواب با ترکیب آبی و سفید

نوع و سبک چینش عناصر اتاق خواب تاثیر مستقیمی بر احساسی که از اتاق خواب دریافت می‌کنیم دارد. رنگ آبی و ترکیب‌ آن با سایر رنگ‌ها یکی از آرامش بخش‌ترین ترکیبات برای اتاق خواب هستند. بر اساس تحقیقات روانشناسان رنگ آبی باعث ایجاد آرامش و اطمینان در افراد می‌شود. استفاده از رنگ آبی در کنار رنگ سفید سبب می‌شود یک محیط آرام داشته باشیم زیرا رنگ سفید یک رنگ خنثی است و رنگ آبی نیز یک رنگ آرامش بخش که در کنار هم یک ترکیب عالی به ما می‌دهند.

اتاق خواب با تم رنگی آبی و سفید
اتاق خواب با تم رنگی آبی و سفید

 

طرح‌های خاص و متفاوت در  دکوراسیون

اگر اتاق خواب شما به یک فضای کسل کنند برای شما تبدیل شده است. با کمک طرح‌های خاص و متفاوت در اتاق می‌توانید تنوع ایجاد کنید. شما می‌توانید این طرح‌های خاص را در قالب کاغذ دیواری متفاوت و جذاب یا پرده‌ای خاص و شیک  یا یک ست روتختی لوکس به دیزاین اتاق خواب خود اضافه کنید. همچنین می‌توانید یک  رنگ خاص و متفاوت با تم رنگی اتاق خود انتخاب کنید و آن را به قسمت‌هایی از اتاق خود اضافه کنید.

طرح‌های خاص و متفاوت در  دکوراسیون
طرح‌های خاص و متفاوت در  دکوراسیون

 

تزئین دیوار اتاق خواب را جدی بگیرید

طرح و رنگی که ما برای دیوارها استفاده می‌کنیم تاثیر بسیار زیادی بر چیدمان اتاق دارد. اینکه از رنگ استفاده کنیم یا از کاغذ دیواری و یا طرح‌های نقاشی شده همگی ایده‌هایی هستند که ما می‌توانیم روی دیوار اتاق‌مان اجراء کنیم. در ادامه به بررسی تک تک این ایده‌ها می‌پردازیم.

 

چیدمان تابلو روی دیوار

چیدمان تابلو در منزل می‌تواند یک فضای بی‌روح با دیوارهای ساده را به طور کامل تغییر دهد و جان تازه‌ای به دیوارها دهد. اما آویزان کردن تابلو ها روی دیوارها خود به تنهایی می‌تواند هنری منحصربه فرد باشد. به خاطر همین موضوع نیاز به دانش اندازه و مقیاس، تطبیق تابلو ها با دکوراسیون خانه و شناخت عناصر مربوط به عکاسی و نقاشی دارد. به نکات زیر در زمان چیدمان تابلو روی دیوار توجه کنید.

 • اگر تصمیم دارید در دکوراسیون داخلی خود چند تابلوی نقاشی را کنار هم در چند ردیف قرار دهید بهتر است تابلوهای روشن را بالاتر و آن‌هایی را که رنگ تیره تری دارند در ردیف‌های پایین‌تر نصب کنید.
 • موضوع تابلوهای کنار هم را یکسان در نظر بگیرید. به طور مثال اگر به تابلوهایی با موضوع دریا و اقیانوس علاقه مندید، تصاویری از خانه‌های ساحلی، ماهیگیری، قایقرانی و … را کنار هم قرار دهید.
 • همیشه تابلوها را طوری نصب کنید که با سطح دید شما هم تراز باشند. تابلوهای خیلی بالاتر یا پایین‌تر از خط دید فضا را بی تناسب و شما را آدم بی دقتی نشان می‌دهند.
 • اگر می‌خواهید چند تابلوی نقاشی را کنار هم در چند ردیف قرار دهید بهتر است تابلوهای روشن را بالاتر و آن‌هایی را که رنگ تیره تری دارند در ردیف‌های پایین‌تر نصب کنید.
 • بعد از خرید تابلوهای تازه بلافاصله سراغ میخ و چکش نروید. درباره اینکه می‌خواهد تابلوها را چطور کنار هم قرار دهید خوب فکر کنید. می‌توانید یک دایره، مستطیل یا حتی مثلث فرضی را در ذهن تان مجسم کنید و تابلوها را طوری کنار هم بچینید تا فرم نهایی آن‌ها کنار هم تعریف شده باشد.
 • اگر می‌خواهید دیوار شما بلندتر به نظر برسد از چیدمان عمودی استفاده کنید اما اگر می‌خواهید دیوار کشیده‌تر شود، تابلوها را به صورت افقی کنار هم قرار دهید.
 • گاهی اوقات می‌توانید از تابلوها برای پوشاندن نقص‌های دیوارها استفاده کنید اما یادتان باشد که در این صورت هم باید ارتباط مشخصی بین این قاب با سایر تابلوها وجود داشته باشد تا تابلویی که برای این منظور در نظر گرفته اید ناموزون و بی ربط به نظر نرسد.
چیدمان تابلو روی دیوار
چیدمان تابلو روی دیوار

 

استفاده از اسفنج در نقاشی

برای این کار ابتدا به کمک غلتک رنگ آمیزی سطح دیوار را رنگ می کنیم سپس با استفاده از یک اسفنج مصنوعی یا ابر و یا یک اسفنج دریایی روی بخش‌های مورد نظر از دیوار اسفنج را می‌کشیم یا اینکه اسفنج را روی دیوار فشار داده و بر می‌داریم و طرح مورد نظر ما ایجاد می‌شود.

 

ایجاد طرح روی دیوار به کمک شابلون

با استفاده از شابلون‌ها به راحتی می‌توانیم طرح‌های مورد نظرمان را با دقت و ظرافت بالا روی دیوار  اتاق خواب ایجاد کنیم. برای انجام این کار کافی است یک شابلون با طرح مورد نظرمان را تهیه کرده و رنگ را آماده کنیم سپس شابلون را روی دیوار قرار دهیم و با یک تکه ابر یا غلتک نقاشی روی طرح شابلون رنگ را پخش کنیم، تا طرح ما روی دیوار ایجاد شود.

 

ایجاد دیواری متفاوت و برجسته برای اتاق

یک تکنیک ساده که سبب می‌شود چیدمان اتاق خواب ما متفاوت به نظر برسد ایجاد یک دیوار متمایز در اتاق خواب است. وجود یک دیوار با رنگ یا طرحی خاص و برجسته در اتاق خواب می‌تواند به نقطه کانونی اتاق خواب ما تبدیل شود. برای ایجاد چنین دکوری می‌توانیم از ترکیب کاغذ دیواری و رنگ برای دیوار اتاق خواب استفاده کنیم.

 

هزینه دیزاین اتاق خواب را کاهش دهید

اگر کاغذ دیواری برای شما خیلی هزینه بر است و توان آن را ندارید می‌توانید به جای کغذ دیواری از پارچه یا یک قالی کوچک یا همان تابلو فرش برای دیزاین دیوار استفاده کنید. می‌توانید چند پارچه را به دیوار آویزان کنید و به اتاق خواب خود نرمی و لطافت بیشتری بدهید.

 

از طراحی و دیزاین سقف اتاق خواب غافل نشوید

بزرگان طراحی دکوراسیون داخلی بر این باور هستند که سقف، دیوار پنجم اتاق محسوب می‌شود که یک فرصت عالی برای دیزاین اتاق خواب محسوب می‌شود. اگر ما یک دیزاین خاص را برای سقف اتاق خود در نظر نگیریم حداقل زمانی که روی تخت خواب خود دراز می‌کشیم برای لحظه‌ای چشممان به یک بخش خالی و بی روح می‌افتد.

اما سقف یا همان دیوار پنجم اتاق خواب حتما نباید بدون طرح و دیزاین باشد، بلکه ما می‌توانیم بر اساس تم اتاق خواب برای آن یک دیزاین خاص در نظر بگیریم. به عنوان مثال می‌توانیم به جای رنگ سفید با انتخاب یک رنگ ملایم و روشن از سایر طیف‌های رنگی جانی به آن بدهیم. فقط این نکته را فراموش نکنید که حتما رنگ سقف اتاق خواب باید یک تا دو درجه از رنگ دیوارها روشن‌تر باشد.

البته گفتنی است که استفاده از رنگ تنها گزینه ما برای سقف اتاق خواب نیست و ما می‌توانیم از کاغذ دیواری هم برای سقف اتاق استفاده کنیم. به عنوان مثال می‌توانیم تمام دیوارها را رنگ کرده و برای سقف اتاق از یک کاغذ دیواری خاص و شیک استفاده کنیم.

 

انواع سبک‌های چیدمان اتاق خواب

امروزه در دکوراسیون داخلی سبک‌های متفاوتی برای اتاق خواب به وجود آمده است که هرکدام از آن‌ها حس و حال خاص خودشان را دارند در این بخش از مقاله استفاده از چیدمان اتاق خواب برای ایجاد آرامش در مورد انواع سبک‌های دکوراسیون اتاق خواب صحبت می‌کنیم.

 

سبک بوهو یا بوهمین

در سبک دکوراسیون بوهو بیشتر تلاش می‌شود تم اتاق به سمت دیزاین اتاق‌های روستایی باشد. در دکوراسیون بوهمین که ایده‌ای گرفته شده از  خانه‌های روستایی قدیمی است یک عنصر جذاب و خاص مانند یک گلیم طرح قدیمی به عنوان نقطه کانونی اتاق در نظر گرفته می‌شود و اتاق بیشتر فضای قدیمی و روستایی دارد.

 

تم دکوراسیون ساحلی در اتاق

اگر به دنبال ایجاد آرامش بسیار زیاد در اتاق خواب خود هستید بهترین سبک برای شما سبک ساحلی است. این سبک دکوراسیون به دلیل ارتباط زیادی که با طبیعت برقرار کرده و اکثر طرح‌های آن از طبیعت ساحلی الهام گرفته است سبب ایجاد آرامش بی نظیری می‌شوند. عناصری مانند گیاه بامبو و کاغذ دیواری‌هایی با طرح برگ‌های بسیار بزرگ عناصری هستند که برای ما دکوراسیون ساحلی را ایجاد می‌کنند.

تم دکوراسیون ساحلی در اتاق
تم دکوراسیون ساحلی در اتاق

 

سبک اتاق معلق یا لافت در اتاق خواب

این مدل از سبک دکور اتاق خواب بیشتر مناسب اتاق‌هایی است که فضای کمی دارند اما در عوض ارتفاع اتاق خواب زیاد است. و برای استفاده بهینه از فضا یک بلکن در اتاق ایجاد می‌شود که تخت خواب معمولا در قسط بالایی بالکن قرار می‌گیرد و قسمت پایین آن عناصر دیگری مانند کمد لباس میز آرایش و سایر لوازم اتاق قرار می‌گیرند. بنابراین اگر شما فضای کمی در اتاق خواب خود دارید اما در مقابل ارتفاع اتاق شما زیاد است می‌توانید از این تکنیک برای اتاق خود استفاده کنید.

 

استفاده از ترکیب سبک‌های مدرن و کلاسیک

اکثر افراد یک تم متعادل را بیشتر برای اتاق خواب خود می‌پسندند برای ایجاد تعال در دکور اتاق خواب می‌توانید از ترکیب سبک مدرن و کلاسیک استفاده کنید ترکیب این دو سبک با یکدیگر  علاوه بر راحتی و آرامش جلوه و شکوه دکوراسیون کلاسیک را برای به ارمغان می‌آورد. یعنی شما یک اتاق خواب راحت و باشکوه دارید این چیزی است که ترکیب دکور مدرن و کلاسیک برای شما به ارمغان می‌آورد.

 

دکوریجات در چیدمان اتاق خواب

آنچه که سبب می‌شود جلوه و روح اتاق را دگرگون کند تزئینات و دکوریجاتی است که در اتاق خواب استفاده می‌کنیم. در این بخش می‌خواهیم به تزئینات در چیدمان اتاق خواب بپردازیم.

 

کاربرد گیاهان در چیدمان اتاق خواب

در گذشته که خانه‌ها حیاط‌های بزرگی داشتند باز هم  از گلدان های شیک و خاص در داخل خانه استفاده می‌شد. از همان دیر باز گل‌ها و گیاهانی که امکان پرورش در گلدان را داشتند زینت بخش‌ خانه‌های ما بودند. امروزه با گسترش آپارتمان نشینی احساس نیاز بیشتری به استفاده از گل‌ها و گیاهان در خانه احساس می‌شود. استفاده از گیاهان در اتاق سبب می‌شود فضای اتاق آرامش بخش به نظر برسد و جلوه‌‌ای طبیعی داشته باشد.

 

کاربرد آینه در چیدمان اتاق خواب

آینه یکی از اجزای جدایی ناپذیر اتاق خواب محسوب می‌شوددر بدترین حالت در  اتاق خواب ما حداقل یک آینه کوچک را داریم. آینه ها با انعکاس فضا درون خودشان باعث بزرگتر دیده شدن فضا می‌شود. همچنین با انعکاس نور به روشنایی بیشتر فضا کمک می‌کنند. ایده‌های زیادی برای اضافه کردن یک آینه به دکور اتاق خواب وجود دارد. مثلا می‌توانیم یک آینه قدی را در گوشه اتاق خواب قرار دهیم و آن را با ریسه نوری تزئین کنیم تا جلوه‌ای رمانتیک به اتاق خواب ما بدهد. حتی می‌توانیم پا را کمی فراتر بگذاریم و از تکنیک آینه کاری در سقف و دیوارهای اتاق خواب استفاده کنیم.

 

صندوقچه چوبی دکوری زیبا و جا دار

در گذشته صندوقچه‌های چوبی کاربردبسیار زیادی در خانه‌های ایرانیان به ویژه خانه‌های روستایی داشتند. اکثر از آن‌ها برای نگهداری لوازم و اسباب زندگی و حتی لباس استفاده می‌شد. بنابراین این یک ایده عالی است که علاوه بر زیبایی یک فضای عالی برای ذخیره سازی داشته باشید. شما می‌توانید در بازار نمونه نو این صندوقچه ها را پیدا کنید و در گوشه اتاق خود قرار دهید و روی آن را با یک گلدان یا حتی یک آینه تزئین کنید.

نمونه صندوقچه چوبی برای اتاق خواب
نمونه صندوقچه چوبی برای اتاق خواب

 

چیدمان انواع اتاق خواب

ما برای چیدمان یک اتاق خواب با توجه به اندازه، مساحت و فضایی که در اختیار ما می گذارد می توانیم تصمیمات متفاوتی را بگیریم. و از سبک های مختلف دکوراسیون استفاده کنیم. در ادامه چند راهکار برای چیدمان انواع اتاق خواب با مشخصات و اندازه متفاوت را به شما یاد خواهیم داد.

 

چیدمان اتاق خواب کوچک

بزرگ ترین محدودیت ما در اتاق خواب های کوچک فضای کمی است که در اختیار داریم. بنابراین در چیدمان آن با از عناصری استفاده کنیم تا به بهترین شکل ممکن فضای اتاق خواب را بهینه کند و از حداقل فضا، حداکثر استفاده را کنیم. اولین ایده که به ذهن می رسد استفاده از تخت های تاشو به جای تخت های ساده و معمولی است. البته اگر قصد خرید تخت خواب را دارید و فضای کمی در اتاق خواب خود دارید بهترین گزینه برای انتخاب تخت برای شما تخت های تاشو هستند. علاوه بر تخت تاشو می توانیم از پاف نیز به جای صندلی میز استفاده کنیم تا بتوانیم از فضای داخل آن نیز استفاده کنیم.

 

چیدمان اتاق خواب عروس

زمانی که یک نوع عروس را به خانه خود می برید باید با یک اتاق مجلل و تزیین شده از او استقبال کنید. برای تزئین اتاق عروس ایدهای زیادی وجود دارد اما شما با دیدن چند عکس زیر می توانید ایده های زیادی برای چیدمان دکور اتاق عروس بگیرید.

چیدمان اتاق عروس با بادکنک
چیدمان اتاق عروس با بادکنک

 

چیدمان اتاق عروس با گل
چیدمان اتاق عروس با گل

 

چیدمان اتاق عروس با گل و شمع
چیدمان اتاق عروس با گل و شمع

 

نمونه تم اتاق عروس
نمونه تم اتاق عروس

 

تم اتاق عروس صورتی
تم اتاق عروس صورتی

 

چیدمان اتاق عروس با شمع وارمر
چیدمان اتاق عروس با شمع وارمر

 

چیدمان اتاق عروس با تور و ریسه LED
چیدمان اتاق عروس با تور و ریسه LED

 

چیدمان اتاق خواب ساده ایرانی

امروزه سادگی به یک اصل مهم در چیدمان تبدیل شده است به ویژه برای ما ایرانی ها که می خواهیم یک دکوراسیون ساده و شیک داشته باشیم. اگر فکر می کنید که تنها شما به دنبال این هستید که دکور اتاق خواب شما ساده و شیک باشد سخت در اشتباه هستید. با شناختی که از سلیقه اکثر مشتریان بازار مبلمان داریم باید بگوییم شما تنها کسی نیستید که به دنبال چیدمان ساده و شیک برای اتاق خواب هست.

اما برای داشتن یک دکور ساده تها کاری که لازم است این است که تا حد امکان وسایل اضافی را از اتاق خواب دور کنید. وفقط وسایلی را نگهدارید که در زمانی که در اتاق خواب حضور داردی لازمتان می شود. به عنوان مثال لپ تاپ کاری تان یکی از این موارد است که باید ورورد آن را به اتاق خواب خود ممنوع کنید.

 

نتیجه گیری از چیدمان اتافق خواب

اگر بخواهیم در مورد ایده‌‌های چیدمان اتاق خواب صحبت کنیم ایده‌های زیادی وجود دارد و هر روز نیز ایده‌های جدیدی برای دیزاین اتاق خواب معرفی می‌شوند. ما در این مقاله تمام تلاش‌مان را کردیم که بتوان ایده‌هایی را به شما معرفی کنیم که علاوه بر جذابیت بصری باعث ایجاد آرامش در اتاق خواب شما شوند. در انتها از شما می‌خواهیم اگر تجربه ای در زمینه چیدمان اتاق خوابتان دارید در بخش دیدگاه ها با ما و سایر مشتریان فوکاچوب در میان بگذارید.

در انتها پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد خریدسرویس چوب برای اتاق خواب تان را دارید حتما سری به سرویس‌های چوب بزرگسال فوکاچوب بزنید.

تخت و کمد نوزاد
مطالب مرتبط:

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

Fill out this field
Fill out this field

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed