ایده های مختلف برای دیزاین اتاق خواب دخترانه

دیزاین اتاق خواب دخترانه در سنین مختلف با وسایل متفاوت و حداقل ها امکان پذیر است. حتی با وسایل دور ریختنی میتوان بهترین طراحی را داشت.

دیزاین اتاق خواب دخترانه به سبک شخصی

رویای اتاق خواب شخصی
رویای اتاق خواب شخصی

 

داشتن اتاق خواب شخصی تاثیرات فراوانی در رشد شخصیتی و روانی کودک دارد. در کنار دیزاین اتاق خواب دخترانه و تاثیرات بصری و زیبایی شناختی آن، میتوان به تاثیرات روانشناختی داشتن اتاق مجزا نیز پرداخت. کمتر کسی است که نسبت به مزیت های داشتن اتاق خواب زیبا به صورت اختصاصی نا آگاه باشد. داشتن اتاق شخصی، باعث بروز حس مالکیت و رشد استقلال فردی میشود.

دیزاین اتاق خواب دخترانه با دیزاین اتاق پسرانه متفاوت است. هر چه دکوراسیون داخلی فضا به روحیه فرد نزدیک باشد، احساس آرامش او در اتاق بیشتر خواهد بود. عناصر زیادی در چگونگی طراحی اتاق خواب بررسی میشود که یکی از مهمترین آنها رنگ آمیزی اتاق و تاثیر آن در روان فرد است. اگر کودک صاحب فضای اختصاصی برای نگهداری و مدیریت وسایل خود باشد، در بزرگسالی نسبت به کسانی که این تجربیات را ندارند، روحیه و ذهنیتی قوی در مدیریت زندگی شخصی خود خواهد داشت.

 

در دیزاین اتاق ابعاد اتاق مهم نیست

دیزاین اتاق خواب دخترانه
دیزاین اتاق خواب دخترانه

 

اگر با اصول شهرسازی بخواهیم ابعاد استاندارد یک اتاق خواب را بررسی کنیم، لازم به ذکر است، متناسب با زیر بنای منزل، حداقل مساحت یک اتاق می تواند نه یا شش متر باشد. اما در بحث دیزاین اتاق خواب دخترانه، چیزی که اهمیت دارد، بهترین استفاده از فضای اتاق میباشد. داشتن اتاق و مکانی خصوصی برای نگهداری وسایل شخصی، به قدری مهم است که برای فضاهای بسیار کوچک هم طراحی های بی نظیری به کار گرفته میشود. متناسب با بزرگی یا کوچکی اتاق میتوان ضروری ترین وسایل را برای چیدمان فضا به کار گرفت. اتاق خواب های کوچک میتوانند بدون تخت باشند و با هزینه کم بسیار زیبا و خوشگل چیدمان شوند.

 

قصری شخصی با حداقل وسایل

اتاق شخصی
اتاق شخصی

 

با قرار دادن حداقل وسایل در اتاق خواب میتوان به بهترین دیزاین اتاق خواب دخترانه دست یافت. برای داشتن دکوراسیون زیبا، نیاز به گنجاندن وسایل بدون کاربرد نیست. این کار تنها به شلوغ شدن و افزایش هزینه ها خواهد انجامید. پس برای داشتن محیطی آرامش بخش و کاربردی، میتوان متناسب با سن فرزند، وسایل مورد نیاز را تامین نمود. حتی بزرگسالان میتوانند با وسایل دور ریختنی، دکوری زیبا ایجاد کرده و محیط اتاق شان را زیبا کنند.

داشتن یک کمد لباس، یک تخت و میز تحریر یا میز آینه از جمله اساسی ترین نیازهای یک اتاق خواب دخترانه است. با توجه به بودجه مالی شخص و ابعاد اتاق، میزان وسایل میتواند بیشتر یا کمتر شود. حتی میتوان با ایجاد کمدهای دیواری چند منظوره، حداکثر استفاده را از این کمدها نمود. ایجاد میز تحریر، دراور و قفسه کتاب در کمدهای دیواری میتواند از شلوغی فضا بکاهد. در صورت بزرگ و جادار بودن اتاق خواب، تمامی وسایل ذکر شده میتواند به صورت جداگانه با فواصل مناسب، در اتاق جایگذاری شود. دیزاین اتاق اگر متناسب با علایق ساکنش صورت گیرد، قطعا در چشم او، قصری مجلل و البته فضایی شخصی خواهد بود.

 

دیزاین اتاق خواب دخترانه با عکس های شخصی

دیزاین اتاق خواب دخترانه با عکس های شخصی
دیزاین اتاق خواب دخترانه با عکس های شخصی

 

یکی از پیشنهادات مفید در دیزاین اتاق خواب دخترانه در هر سنی، اختصاص دادن یک دیوار برای نصب عکس های شخصی میباشد. زمانی که عکس کودک، نوجوان یا فرد بزرگسال بر روی دیوار نقش می بندد، اتاق حالتی اختصاصی پیدا کرده و دارای هویت میشود. این امر در هر اتاقی با هر ابعادی قابل اجرا است. عکس های آتلیه ای در ابعاد بزرگ و کوچک میتواند به شناسنامه یا سند اتاق شخص تبدیل گردد. قاب های عکس یا پرده ها میتوانند با ریسه تزیین شوند و چشم اندازی زیبا ایجاد کنند.

همانطور که در بخش یک گفته شد، دیزاین اتاق خواب دخترانه، از جنبه های روانشناسی نیز قابل توجیه و دفاع میباشد. زمانی که کودک، اتاقی مخصوص به خود دارد، احساس مالکیت و به تبع استقلال فردی در او رشد کرده و شخصیت قوی در او شکل میگیرد. در واقع اتاق مخصوص در منزل، حکم حریم شخصی فرد را دارد و چگونگی اداره آن سبب تقویت ماهیچه های فکری و روانی او میشود. روش ها و طرح های زیادی برای دیزاین دکوراسیون داخلی اتاق های خواب در فضای اینترنت و اینستا وجود دارد که میتوان به راحتی چند کلیک، از آنها ایده گرفت.

 

پرده های شیک برای اتاق خواب

پرده های شیک برای اتاق خواب
پرده های شیک برای اتاق خواب

 

در صورتی که اتاق خواب کودک به بیرون پنجره داشته باشد، با نصب یک پرده زیبا متناسب با دکوراسیون اتاق، می توان زیبایی آنجا را دو چندان کرد. دیزاین اتاق خواب دخترانه با پرده های زیبا در مدل های مختلف کامل میگردد. رنگ، جنس، ارتفاع و مدل پرده، نقش مهمی را در زیبایی اتاق ایفا می کند. انتخاب پرده های حریر، طرح دار فانتزی، مدرن و پرنسسی و مدل های خارجی، باید با علم ترکیب رنگ و آگاهی بر اصول طراحی داخلی صورت گیرد.

مورد دیگر میزان نور مورد نیاز اتاق است که به وسیله ضخامت پرده کنترل میشود. پرده علاوه بر زیبایی، در کیفیت خواب نیز تاثیرگذار است. در مواقع مطالعه لازم است از نور بیرون استفاده شود. در مواقع استراحت لازم است پنجره، به وسیله ضخامت مناسب پرده پوشانده شود. در اتاق های کوچک میتوان از پرده های فانتزی و حریر استفاده کرد. در اتاق های بزرگ با دکوراسیون خاص و پرنسسی میتوان از پرده های مخمل و فاخر متناسب با دکوراسیون انتخابی استفاده نمود.

 

یه گوشه دنج برای کتاب در اتاق شخصی

یه گوشه دنج برای کتاب در اتاق شخصی
یه گوشه دنج برای کتاب در اتاق شخصی

 

یکی از آیتم هایی که میتوان آن را برای دیزاین اتاق خواب دخترانه در سنین بالا در نظر گرفت، قفسه یا شلف کتاب میباشد. موضوع این است که چه کتابخانه ای برای سنین مختلف، مناسب است؟ بسته به سن کودک یا میزان مطالعه جوانان، میتوان پاسخ این سوال را دریافت. دختران و پسران در هر سنی علاوه بر بازی با عروسک یا ماشین، نیاز دارند در دنیای قصه ها وارد شده و مطالعه را جز عادت های خود در آورند. پس تعبیه کتابخانه در اتاق به عنوان بخشی از دکوراسیون به والدین توصیه میشود.

وجود قفسه های مختلف کتاب در اتاق، باعث ایجاد نظم در فضا و تفکیک کتب با موضوعات مختلف میگردد. برای اتاق های ساده میتوان از کتابخانه های مینیمال جدید و کوچک خریداری نمود. برای اتاق های لاکچری با دکوراسیون های خاص دخترانه، بهتر است از کتابخانه های چوبی به سبک کلاسیک سفارش داده شود. در اتاق های کوچک، ایجاد کتابخانه با قفسه های توری ارزان نیز میتواند در نظم بخشی و زیباسازی اتاق کمک کننده باشد.

 

انواع تخت برای طراحی اتاق خواب
انواع تخت برای طراحی اتاق خواب دخترانه

 

 

انتخاب تخت در اتاق، متناسب با سن شخص صورت میگیرد. تخت در دیزاین اتاق خواب دخترانه، می تواند عنصر اصلی و مرکزی در نظر گرفته شود. با توجه به طرح تخت موجود در اتاق، میتوان سبک سایر عناصر مانند کتابخانه، میز و صندلی های راحتی را تعیین کرد. در صورتی که اتاق خواب کوچک باشد، میتوان از تخت های تاشو به عنوان بخشی از دیزاین یا دکوراسیون استفاده نمود. در صورتی که اتاق بزرگ با تم کلاسیک و لوکس و لاکچری باشد، میتوان از تخت های دخترانه بزرگ در دکور بهره برد.

البته تخت هایی با طراحی های متنوع وجود دارد که با تخت های ساده و معمولی متفاوت هستند. تخت هایی مانند کالسکه سیندرلا، ماشین های مسابقه و غیره از جمله طراحی های خاص و رویایی تخت میباشند. در صورتی که از لحاظ مالی بودجه کمی برای تزیین اتاق خواب کودک خود در نظر گرفته اید، می توانید با انتخاب روتختی های فانتزی و زیبا، به اتاق حال و هوایی خاص ببخشید. این امر می تواند در چگونه به نظر رسیدن فضای اتاق تاثیر فراوان داشته باشد. ست کردن پرده با روتختی، کمک شایانی به ایجاد تم در اتاق خواب می نماید.

 

فرش مناسب برای دیزاین اتاق خواب دخترانه

فرش اتاق خوابفرش اتاق خواب

 

عنصر مهم دیگر در دیزاین اتاق خواب دخترانه، انتخاب فرش مناسب است. فرش باید متناسب با سن و سلیقه شخص انتخاب شود. استفاده از فرش های معمول ایرانی که در اتاق های بزرگسالان و اتاق های پذیرایی استفاده میشود، برای اتاق کودک، انتخابی نادرست است. فرش اتاق نوزاد، باید فانتزی، نرم و کیوت باشد. فرش اتاق کودکان خردسال باید فانتزی و دارای رنگ و آب باشد. فرش اتاق نوجوان، باید متناسب با سلیقه او و رنگ های به کار رفته در اتاقش انتخاب شود. برای اتاق جوانان، میتوان از فرش های معمولی با سایز مناسب خریداری نمود.

به طور کلی سبک هایی که در تولید و طراحی فرش ها در بازار به کار میرود، سبک های مدرن، فانتزی، کلاسیک، مدل گلیم و گبه هستند. فرش های کلاسیک همان فرش هایی است که برای فضای نشیمن خریداری میگردد. فرش های مدل گبه، فرش های ترک و فرش های فانتزی پرز بلند در رنگ های مختلف برای اتاق های خواب دانشجویی بسیار مناسب میباشند.

 

روانشناسی رنگ ها در دیزاین اتاق خواب دخترانه

روانشناسی رنگ ها در دیزاین اتاق خواب دخترانه
روانشناسی رنگ ها در دیزاین اتاق خواب دخترانه

 

مبحث اصلی که توجه همگان را در انتخاب دیزاین اتاق خواب دخترانه به خود جلب می کند، دنیای رنگ هاست. انتخاب رنگ مناسب برای اتاق خواب دخترانه و پسرانه، میتواند بنیان و اساس انتخاب سایر وسایل باشد. رنگ ها، معانی و تاثیرات خاص خود را دارند. پس در انتخاب رنگ، به معنی و روانشناسی رنگ ها دقت کنید. رنگ های قرمز، نارنجی و زرد، رنگ های گرم هستند که به ساکنین اتاق انرژی می بخشند. رنگ های صورتی، یاسی، پاستیلی و لیمویی همچنین بنفش از جمله رنگ های سرد و آرامبخش هستند. استفاده از آنها برای دیزاین اتاق خواب دخترانه، در نوزادی و سنین نوجوانی توصیه میگردد.

اتاق خواب، بخش مهمی در منزل است که برای آرامش، خواب، استراحت، کار و بازی مورد استفاده قرار میگیرد. در صورتی که برای دیزاین اتاق خواب دخترانه و پسرانه، وقت نگذاشته و از رنگ های نامناسب و خسته کننده استفاده کنید. در طولانی مدت نخواهید توانست به درستی از محیط لذت ببرید. رنگ ها از طریق چشم ها حس هایی را به سیستم اعصاب مرکزی منتقل می کنند. در صورتی که از رنگ آبی برای اتاق خواب خود استفاده کنید، خواب آرامش بخشی در اتاق تان خواهید داشت.

اگر بیشترین استفاده شما از اتاق خواب، برای بازی و درس خواندن است، از رنگ های شاد و گرم و پر انرژی استفاده کنید. رنگ های خاکستری و یکنواخت برای دکوراسیون داخلی اتاق خواب دختران کم سن توصیه نمیشود. استفاده از پارکت و وسایل با طرح چوب، برای دختران و پسران جوان مناسب است. البته رنگ قهوه ای محیط میتواند با رنگ های سبز، زرد و کرم تعدیل شود.

 

مزیت های جدا بودن اتاق کودک از اتاق والدین

بارها در این مقاله ذکر شد، داشتن اتاق جدا برای کودک در منزل فواید و مزیت های بسیاری دارد. چیزی که از دیزاین اتاق خواب دخترانه و پسرانه مهمتر است، جدا شدن کودک از والدین در سن مشخص است. در دوران نوزادی که کودک نباید از مادر جدا شود و نیازهای اولیه او توسط مادر تامین میشود، میتوان اتاق والدین را با کودک شریک شد. اما بعد از بالا رفتن سن کودک، در صورتی که کودک نتواند از والدین خود جدا بخوابد، در سن شش سالگی دچار آسیب های ذهنی و شخصیتی در بزرگسالی خواهد شد. پس برای جلوگیری از بروز شخصیت وابسته در کودکان بهتر است در 12 تا 18 ماهگی اقدام به جدا کردن اتاق خواب کودک به صورت تدریجی نمایید. زیرا در این سنین کودک فهم و درکی از تاریکی و ترس از این موضوع ندارد. هنوز به مادر وابسته نشده و میتوان به صورت تدریجی این مهم را رقم زد.

 

تاثیر روانشناختی بزرگ شدن در اتاق شخصی

تاثیر روانشناختی بزرگ شدن در اتاق شخصی
تاثیر روانشناختی بزرگ شدن در اتاق شخصی

 

برای موفق شدن در جدا کردن کودک به صورت سالم از پدر و مادر و عادت دادن او به اتاق خواب خودش، می توانید از دیزاین اتاق خواب دخترانه یا پسرانه به صورت زیبا و جذاب بهره ببرید. انتخاب تم انیمیشنی و شخصیت های کارتونی مورد علاقه فرزند برای دکوراسیون داخلی اتاق خواب، میتواند کمک شایانی به شما در جهت تحقق این امر باشد. بزرگ شدن در اتاق شخصی و داشتن اتاق خواب جداگانه تاثیرات روانشناختی بسیاری در روان کودکان تا بزرگسالی دارد.

 اولین مورد، افزایش اعتماد کودک نسبت به والدین خود است. زمانی که پدر و مادر در کنار فرزند نباشند، کودک احساس ناامنی نخواهد داشت. زیرا بارها جدا بودن از والدین را تجربه کرده و میداند که در صورت جدا بودن از آنها نمی میرد و اتفاقی برایش نخواهد افتاد. موضوع دیگر افزایش استقلال فرد است که در صورت ایجاد نشدن در روان شخص مشکلات بسیاری را در بزرگسالی برایش رقم خواهد زد.

 

دیزاین اتاق خواب دخترانه برای نوزادی تا نوجوانی

دیزاین اتاق خواب دخترانه برای نوزادی تا نوجوانی
دیزاین اتاق خواب دخترانه برای نوزادی تا نوجوانی

 

دیزاین اتاق خواب دخترانه در دوران نوزادی می تواند به گونه ای انتخاب شود که تا دوران نوجوانی فرد قابل استفاده باشد. برای مثال میتوان از تخت های با طول متغیر خریداری نمود تا با رشد قد کودک، تغییر طول دهند. این گونه است که تا مدت ها میتوانید از فضای اتاق کودک به صورت بهینه استفاده کنید. انتخاب کمد نیز باید به گونه ای باشد که تا دوران نوجوانی فرد، گنجایش لباس ها را داشته باشد.

البته این به معنای خرید تخت و کمد بزرگسال نیست. سازندگان سیسمونی برای استفاده بهینه از وسایل، به گونه ای طراحی ها را انجام میدهند که بتوان تا مدت های طولانی تری از دیزاین اتاق برای سنین مختلف کودک بهره برد. اگر از لحاظ مالی مشکلی ندارید میتوانید برای هر دوره سنی یک دیزاین اتاق خواب دخترانه خاص و لوکس، داشته باشید. اگر از لحاظ مالی در مضیقه هستید یا دوست دارید بهترین دیزاین را در طول رشد کودک داشته باشید، در ابتدا با مشاهده طرح های مختلف دکوراسیون داخلی، بهترین رنگ، وسایل و چیدمان را انتخاب نمایید.

 

پیشنهاد برای دیزاین اتاق بازی کودک

کودک برای رشد نیاز به بازی دارد. پس توصیه میشود در دیزاین اتاق خواب دخترانه در سن پایین، حتما وسایل بازی مختلف را برای او در نظر بگیرید. به جای خرید تخت و کمد گران قیمت، بهتر است با اندکی مطالعه بخشی از مبلغ طراحی داخلی اتاق را به خرید وسایل بازی متناسب با سن کودک اختصاص دهید. دختران و پسران برای رشد به صورت طبیعی به نوع خاصی از بازی گرایش دارند. توصیه میشود برای دوران خردسالی دختران، از وسایل آشپزخانه جهت دیزاین اتاق بهره ببرید. این وسایل برای اتاق پسران میتواند به انواع ماشین اسپرت، خمیر بازی، تفنگ های مختلف، وسایل نشانه گیری و ابزار ایجاد کمپ و چادر زنی تبدیل گرد.

خرید خانه های عروسکی پنجره دار میتواند تاثیرات شگرفی در ارضای کنجکاوی و تخیلات کودک داشته باشد. عروسک های مختلف و کالسکه های مخصوص آن، دوختن لباس های عروسک برای دختران، میتواند از جمله روش های شکوفا کردن خلاقیت آنها باشد. مورد دیگر تزیین اتاق با کاغذ رنگی، با همکاری کودک است که علاوه بر ایجاد فضایی شاد، در افزایش حس عزت نفس و اعتماد به نفس او تاثیرگذار می باشد.

 

دیزاین اتاق نوجوان

اصول چیدمان اتاق خواب دختران نوجوان
اصول چیدمان اتاق خواب دختران نوجوان

 

نوجوانی دوره ی حساسی است. این حساسیت به دلیل تفاوت دنیای درونی شخص در قالب نظرات و سلایق ایشان با دیگران در این دوره میباشد. در نوجوانی، دختران و پسران دوست دارند خود در تعیین سبک دکوراسیون اتاق شان دخالت کنند. پس دیزاین اتاق خواب دخترانه در سنین نوجوانی می تواند کاملا متفاوت با دوران کودکی و دوران بزرگسالی اشخاص باشد. مدل های خفن، خاص، طراحی های عجیب و غریب، سبک های مدرن و ناشناخته از نظر والدین، نشان دهنده میل نوجوان به خاص جلوه دادن خود، افکار و دنیای درونی اش میباشد.

او سعی دارد با انتخاب سبک های خاص در پوشیدن لباس و دیزاین اتاق خواب، متفاوت و منحصر به فرد بودن خود نسبت به سایرین را به رخ بکشد. شاید رنگ هایی که در این دوران برای رنگ آمیزی اتاق شان انتخاب می کنند، باب میل پدر و مادر نباشد، اما به او اجازه دهید تا حد ممکن در گوشه ای از منزل، در اتاق خوابش، دنیای فکری خودش را خلق کند. اینگونه فضای امن و آرامش بخش نوجوان شما، در محیطی امن در قلب منزل با حمایت پدر و مادر خواهد بود.

 

دیزاین اتاق خواب دخترانه دوران جوانی

استفاده از ریسه و لوازم فانتزی
استفاده از ریسه و لوازم فانتزی در دیزاین اتاق خواب

 

زمانی که نوجوانان از دوران گذار و بلوغ رد می شوند، سعی می کنند خود را تعدیل کنند و با شناخت بیشتر خود، بدون عقده یا در خود ماندگی، وارد دوران بزرگسالی و جوانی شوند. مسلما جوانان بعد از تجربه سبک های خاص زندگی، به سبکی پایدار و واقعی خواهند رسید. از میزان فانتزی و تخیلی بودنشان کم شده و فاصله آنها از دنیای واقعی و بزرگسالی کمتر و کمتر خواهد شد. دیزاین اتاق خواب دخترانه در دوران جوانی، معمولا ساده، شیک، هماهنگ با عناصر اصلی نشان دهنده شخصیت واقعی شان خواهد بود. اتاق جوانان بیشتر نشان دهنده مهارت ها و مسیر زندگی شان میباشد. بخشی برای خواب، بخشی برای مطالعه و بخشی دیگر به وسایل تخصصی حوزه کاری شان اختصاص داده میشود. برای طراحی داخلی اتاق در این سنین می توان از سبک های مینیمال، مدرن، کلاسیک و حتی بدون سبک به صورت ساده، با وسایل معمولی بهره برد.

تخت و کمد نوزاد
مطالب مرتبط:

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

Fill out this field
Fill out this field

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed