طراحی اتاق کودک با روش های مدرن

طراحی اتاق کودک، امری تخصصی و در عین حال جذاب است که ایجاد کننده یک محیطی مناسب برای کودک می‌ باشد.

اطلاعاتی درباره دکوراسیون داخلی اتاق خواب

در سال های اخیر با توجه به گسترده شدن موضوع روانشناختی در تربیت و فرهنگ سازی روان و رفتار انسان ها، دکوراسیون از اهمیت فوق العاده ای برخوردار گشته است. ایجاد یک چیدمان اصولی برای فضای داخلی منزل، می‌ تواند تاثیر بسیاری در شناخت روحیه و اخلاق افراد ساکن در آن مکان داشته باشد. با این حال رشته مهم طراحی دکوراسیون با توجه به اهمیت بالا در زمینه روانشناختی، مورد تدریس و آموزش در مراکز آموزشی دنیا قرار گرفته است. لذا شاخه طراحی اتاق در بین شاخه های مختلف طراحی دکوراسیون، مهم و قابل توجهی می‌ باشد. در این مطلب بیان آنچه که برای طراحی اتاق کودک موردنیاز است در حد قابل درکی، برای شما ارائه خواهد شد.

طراحی اتاق کودک، در طی سال های اخیر با توجه به میزان بالای تولید و عرضه لوازم و کالای خواب، این موضوع برای ایرانیان اهمیت وافری را پیدا کرده است. صرفا در بحث طراحی اتاق کودک، علاوه بر توجه به نوع و کیفیت لوازم مورد استفاده برای چیدمان اتاق، باید به سن، جنس و علایق کودک اهمیت بسیاری صورت بگیرد. با این حال این موضوع، انتخاب و خرید لوازم را تحت تاثیر قرار داده و می‌ تواند برای والدین دغدغه های فراوانی را ایجاد نماید. مطالعه این مطلب می‌ تواند تا حد قابل توجهی در یاری رساندن به شما جهت انتخاب درست برای چیدمان اصولی اتاق خواب موثر باشد.

طراحی اتاق کودک
طراحی اتاق کودک

 

اهمیت روانشناختی دکوراسیون بر روحیه افراد

در بحث گسترده روانشناسی و روان شناختی، افراد دارای علم این مبحث، روحیه افراد را متاثر از محیط پیرامون عمومی و خصوصی بیان کرده اند. با این حال برای بهبود این مورد و ارتقای انرژی خوب و مثبت، بهتر است برای محیط داخل اتاق خواب خود و کودکانمان، تغییراتی ایجاد نماییم. البته اهمیت مطلب موردنظر برای کودکان، بیشتر از افراد بزرگسال می‌ باشد. کودکان پسر و دختر از سنین نوزادی تا 15 سالگی می توانند با بهره گیری از انرژی‌ محیط پیرامون، در ایجاد رفتار اکتسابی خوب تلاش کنند.

طراحی اتاق کودک دختر و پسر، با توجه به روحیات آن ها انجام می‌ شود. برای چیدمان جذاب اتاق خواب دختران، استفاده از رنگ های شاد و گرم در کنار طرح های کارتونی و انیمیشنی، مفید می‌ باشد. طراحی اتاق کودک پسر نیز طبق این رویه انجام می گیرد اما استفاده از رنگ های سرد برای لوازم موردنیاز اتاق آن ها، معقول می‌ باشد. به طور کلی، رنگ های گرم و سرد نیز از جانب روانشناسان برای انتخاب به عنوان رنگ تم اتاق خواب، مهم جلوه داده شده اند. رنگ های زرد و مشکی به صورت ساده و بدون هیچ ترکیب رنگی دیگر، می‌ توانند در افت روحیه و انرژی فردی، تأثیرگذار باشند.

بنابراین در طراحی اتاق کودک دختر و پسر، توجه به نوع رنگ و نوع تم انتخابی برای پیاده سازی دکوراسیون جدید اتاق خواب، قابل توجه می‌ باشد. برای کودکان اوتیسم و بیش فعال به سبب داشتن انرژی بالای کاذب، بهتر است از رنگ های خنثی جهت طراحی اتاق خواب آن ها استفاده شود. طراحی اتاق کودک با رنگ های انرژی زا مانند قرمز، تاثیر مخربی در روند درمانی آنان دارد.

طراحی اتاق کودک به روش مونته سوری
طراحی اتاق کودک به روش مونته سوری

 

آنچه که برای طراحی اتاق کودک نیاز است

در این مطلب، علاوه بر آشنایی کامل با تاثیر خوب و بد طراحی اتاق کودک در روحیات آن ها، آگاهی لازم را از لوازم مهم برای این طراحی به دست خواهید آورد. بدین منظور که محصولات مورد نیاز برای طراحی و چیدمان اتاق خواب کوچک و بزرگ و حتی یک نفره و دونفره، مورد بیان قرار خواهد گرفت.

برای طراحی اتاق بچه، استفاده از ست کالای خواب امری مهم می‌ باشد. کودک موردنظر از سنین نوزادی تا 12 سالگی، می‌ تواند دارای اتاقی با تم کارتونی و انیمیشنی باشد. با انتخاب مدل های سرویس خواب در این حیطه، با توجه به تولیدات متنوع و جذاب سرویس خواب فوکا چوب، طراحی اتاق کودک شما بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

طراحی اتاق کودک دونفره برای خانواده هایی که دارای دو فرزند می‌ باشند، از اهمیت زیادی برخوردار است. لذا با انتخاب و تهیه مدل های تخت خواب ویژه دوطبقه یا دو عدد تخت خواب یک نفره، در فراهم کردن کالای خواب راحت و جذاب، گام مناسبی برداشته می‌ شود. استفاده از سرویس خواب بزرگسال برای اتاق کودک، زمانی صورت می گیرد که کودک امکان خوابیدن با پدر یا مادر خود را داشته باشد. در این صورت تهیه سرویس خواب بزرگسال برای صرفه جویی اقتصادی مناسب است.

سرویس خواب موردنظر دارای اقلام بسیار متعدد و کاربردی می‌ باشد. جدیدترین مدل های ارائه شده برای این محصول، دارای اقلامی نظیر تخت، کمد، دراور و شلف می‌ باشد. البته طراحی مدل یک ست ویژه، به صورت خاص انجام می‌ شود. به عبارتی تمامی اقلام نظیر دراور، تخت و شلف، دارای طرح و رنگ معینی هستند. این امر سبب ساز زیبایی و جذابیت برای ایجاد یک دکوراسیون داخلی برای اتاق خواب است. طراحی داخلی اتاق مزبور می‌ تواند دارای تم فانتزی، سنتی، مدرن و مجلل داشته باشد.

طراحی اتاق کودک ایرانی
طراحی اتاق کودک ایرانی

 

متریال های مختلف برای اتاق بچه

تخت و کمد نوزاد، اولویت مهمی برای طراحی اتاق کودک دارد. در واقع اقلام مهم تشکیل دهنده اتاق نوزاد، می‌ تواند این دو مورد باشد. لذا به سبب داشتن ابعاد و سایز کوچک، خرید این محصولات در مدل و رنگ منحصر به فرد، بستگی به علایق و بودجه خرید والدین دارد.

تخت و کمد نوزاد، در تمامی سرویس خواب نوزاد کوچک و بزرگ، در هر مدل و طرحی، قرار داده می‌ شود. با این حال سایز بزرگ و کوچک برای تخت و کمد، براساس طراحی مدل محصول موردنظر انجام می‌ شود که متقاضیان با در نظر گرفتن عوامل خاص، انتخاب مناسبی را انجام می دهند. متراژ اتاق خواب، لوازم موجود در داخل اتاق از قبیل دکوری و تزئینات و همچنین بودجه خرید، می‌ تواند به عنوان موارد مهم در انتخاب سایز و مدل این محصول موثر باشند.

دراور برای برخی از مدل های سرویس خواب به صورت جداگانه تهیه می‌ شود. اما در بیشتر مدل های جدید، دراور، بخشی از تخت کودک می‌ باشد که فضای بسیار کمی را برای طراحی اتاق کودک اشغال می‌ کند. شلف نیز جهت اعمال اسباب بازی و لوازم دکوری کودک، به عنوان وسیله ای تزئینی برای اتاق در نظر گرفته می‌ شود. برای طراحی اتاق کودک، علاوه بر سرویس خواب، به پرده و فرش نیز با طرح های منحصر به فرد نیاز می‌ باشد. این لوازم می‌ تواند با مدل سرویس خواب، در یک طرح انتخاب شوند. Mdf با روکش وکیوم و همچنین چوب و ملامینه به عنوان متریال اصلی در تولید سرویس خواب های مختلف استفاده می‌ شوند. بهره گیری از کاغذ دیواری های رنگی و انیمیشنی نیز در طراحی اتاق کودک به روش مدرن، در ایجاد جذابیت طرح داخلی نقش دارند.

طراحی دکوراسیون اتاق کودک
طراحی دکوراسیون اتاق کودک

 

تاثیر فرهنگ ایرانی بر چیدمان اتاق خواب

در ایران، ازدیاد اقوام با رسوم و فرهنگ های مختلف، بازار خرید و فروش لوازم منزل نیز تحت تاثیر قرار داده است. طراحی دکوراسیون اتاق کودک در اقصی نقاط کشور براساس علایق و توجه به رسوم مختلف اقوام موردنظر انجام می گیرد. با این حال مدل و متریال های متنوع برای تولید لوازم مورد نیاز جهت طراحی اتاق کودک نیز تحت تاثیر این موضوع اعمال شده است. مدل های سلطنتی، سنتی، مدرن و حتی فانتزی طرح اتاق کودک، دارای متقاضیان منحصر به فردی می‌ باشند. مدل های سنتی دارای سرویس خواب های آنتیک چوبی با معرق کاری های زیاد است. پرده برای اتاق خواب در تم سنتی و اصیل، از حريرهای گلدوزی شده و والان های پرپیچ و خم طراحی و تولید شده است.

لذا برای طراحی اتاق کودک ایرانی، در سال های اخیر استفاده از دکوراسیون مدرن رواج پیدا کرده است. با این حال انتخاب سبک مدرن برای پرده، فرش، سرویس خواب، کالای خواب و همچنین رنگ و طرح دیوار اصلی و کاذب، جهت چیدمان اتاق خواب مدرن الزامی است. طراحی اتاق کودک دختر ایرانی می‌ تواند خاص و منحصر به فرد باشد. اعمال کلوز روم در فضای داخلی اتاق خواب با استفاده از دیوار و سقف کاذب، طراحی جذاب و مدرنی را برای اتاق دخترانه ایجاد می‌ کند. در طراحی دکوراسیون اتاق کودک ایرانی، بازتابی از سنت و مدرنیته با طراحی های منحصر به فرد و فوق العاده جذاب مشاهده می‌ شود که در نوع خود بی‌نظیر است.

تخت و کمد نوزاد
تخت و کمد نوزاد

 

 تفاوت های موجود در طراحی اتاق دختر و پسر

طراحی اتاق کودک دختر طبق تصوری که افراد متقاضی دارا هستند، از تزئینات بیشتر و شلوغ تری برخوردار است. اعمال شلف های دیواری و زمینی برای چیدمان انواع کتاب، اسباب بازی، عروسک و حتی لوازم دکوری کوچک و بزرگ، در طراحی اتاق کودک دختر الزام است. لذا این محصول می‌ تواند همرنگ با ست تخت خواب یا ست چوبی لوازم موجود در داخل اتاق خواب باشد. استفاده از چراغ خواب های فانتزی جدید و یا سنتی و یا پرده هایی با طرح عکس کودک و عکس کارتونی، از طرح های معمول اتاق دخترانه است. در طراحی اتاق نوجوان دختر، از مدل های کارتونی و انیمیشنی به میزان کمتری نسبت به طراحی اتاق کودک استفاده می‌ شود.

طراحی اتاق کودک پسر، به نسبت آسان تر از اتاق دختر است. چون کاهش تعداد لوازم و اقلام ریز و کوچک می‌ تواند از به‌کارگیری انواع شلف های کوچک و جاگیر جلوگیری نماید. اسباب بازی‌ های پسرانه مانند انواع موتور و خودروهای برقی، اسکوتر و مواردی از این قبیل، با توجه به ابعاد بزرگتر، جای زیادی را در اتاق می گیرند. لذا استفاده کمتر از شلف و یا دراور، کاهش هزینه طراحی اتاق کودک را به دنبال دارد. در اعمال پرده و یا فرش برای اتاق پسرانه، همانند روش طراحی اتاق کودک دخترانه اقدام می شود.

 

طراحی اتاق کودک به روش مونته سوری

مونته سوری یک روش نوین در زمینه رشد شخصیت و قوه تخیل و تفکر کودکان می‌ باشد که در مبحث طراحی داخلی دکوراسیون نیز گنجانده شده است. این روش با ترند شدن در سطح جهانی، طراحی اتاق کودک را تحت تاثیر قرار داده و به عنوان مکمل استفاده از روش مونته سوری، در رشد شخصیت کودکان نقش داشته است.

در طراحی اتاق به روش مونته سوری، آنچه که اهمیت دارد، کاربرد محصولات و لوازم مختلف موجود در داخل اتاق کودک می‌ باشد. در طراحی اتاق کودک دختر و پسر، استفاده از لوازمی با ابعاد کوچک متناسب با قد کودکان، افزایش میزان کارایی لوازم را منجر می‌ شود. سرویس تخت خواب با ارتفاع کم، صندلی هایی با پایه های کوتاه، کمد دیواری و شلف های با طول کوتاه تر، برای کودکان به راحتی قابل استفاده می‌ باشند. همچنین توجه به علایق کودکان در زمینه های مختلف و گردآوری لوازم و محصولات مرتبط با آن، در روش مونته سوری مهم می‌ باشد. لذا استفاده از تخته های وایت برد، انواع برچسب و پوستر مرتبط با علایق آنان جزو اقداماتی است که در طراحی اتاق کودک پیاده سازی می‌ شود.

طراحی اتاق کودک دختر و پسر
طراحی اتاق کودک دختر و پسر

 

برای اتاق کوچک چه نوع چیدمانی مناسب است؟

طراحی اتاق کودک کوچک برای منازلی که دارای متراژ کمتری می‌ باشند، می‌ تواند یک امتیاز ویژه برای استفاده از دکوراسیون داخلی مدرن باشد. در طراحی اتاق کودک دو نفره نیز روش مزبور پیاده سازی می‌ شود تا امکان استفاده از متراژ کم اتاق خواب برای بازی، خواب و انجام فعالیت های دیگر برای دو کودک به راحتی انجام پذیر گردد. در چیدمان اتاق با روش موردنظر، استفاده از اقلام خاص می‌ تواند کمک کننده باشد.

بهره گیری از طراحی اتاق کودک مدرن، انجام این روش را به آسانی ممکن می سازد. در دکوراسیون مدرن استفاده از سرویس خواب دو طبقه، میز و صندلی های تاشو و دراورهای اعمال شده در قسمت زیرین تخت خواب، جزئی از اقدامات مذکور می‌ باشند. لذا در اعمال و پیاده سازی این روش، بهره گیری از کوچکترین فضا برای استفاده کاربردی و مناسب، به صورت تخصصی انجام می گیرد.

 لذا می‌ توان طراحی اتاق کودک دختر و پسر را به صورت ترکیبی در داخل یک اتاق خواب به انجام رسانید. بدین صورت که رنگ و مدل کالای خواب دخترانه و پسرانه، جداگانه انتخاب و تعیین می‌ شوند اما مدل سرویس خواب و اقلام دیگر به گونه مشترک انتخاب می گردند. در این روش می‌ توان برای هماهنگی بیشتر از رنگ های خنثی استفاده کرد. لذا به کارگیری رنگ خاکستری با زرد یا طوسی با سفید، طراحی اتاق کودک دختر و پسر را فارغ از جنسیت، مطابق با استانداردهای دکوراسیونی، جذاب و زیبا خواهد ساخت.

 

خرید لوازم مورد نیاز برای طراحی اتاق کودک

انتخاب برند خاص برای تهیه کالای موردنیاز جهت طراحی اتاق کودک برای بسیاری از افراد در اولویت می‌ باشد. افراد با توجه به این مورد سعی دارند با مشاوره و راهنمایی افراد متخصص و دکوراسیون کار، ابتدا تم داخلی را تعیین کرده و سپس به خرید لوازم بپردازند. برای تعیین تم و طرح موردنظر برای اتاق خواب کودک، سنجش و بررسی طرح های دکوراسیونی جدید، باید مورد توجه قرار بگیرد. طی این مسیر انتخاب طرح، متناسب با متراژ داخلی اتاق خواب و جنسیت کودک، بسیار آسان و سریع رخ خواهد داد.

در انتخاب و خرید لوازم مورد نیاز طراحی اتاق کودک، توجه به تنوع مدل و کاربرد ویژه آن ها، باید در اولویت قرار بگیرد. اقلام مختلف خریداری شده به صورت پک مانند سرویس اتاق خواب، امکان انتخاب طرح و متریال را برای متقاضیان اعمال می کنند. توجه داشته باشید با انتخاب مجموعه فوکا برای تهیه سرویس چوبی مورد نظر، جدیدترین و به روز ترین طرح های لوازم مورد نیاز را برای طراحی اتاق کودک به دست خواهید آورد.

در طراحی اتاق کودک، انتخاب و خرید محصولات قابل شستشو، می‌ تواند جزو درخواست اولیه متقاضیان باشد. پرده، فرش، صندلی و مواردی از این قبیل با داشتن متریال خاص، از قابلیت شستشو برخوردار هستند. اما آنچه که اهمیت وافری دارد، بررسی متریال تولیدی و درجه کیفی آن ها است. لذا با پشت سر گذاشتن مرحله بررسی و به دست آوردن نتیجه قابل قبول برای تهیه محصول منتخب، خرید با رضایت عالی انجام خواهد گردید. بررسی مذکور می‌ تواند برای  اقلامی مانند کاغذ دیواری، نوع رنگ دیوار، کیفیت متریالی دیوار و سقف کاذب نیز مورد انجام قرار بگیرد.

طراحی اتاق کودک دونفره
طراحی اتاق کودک دونفره

 

موارد مهم در برآورد هزینه طراحی اتاق کودک

طراحی اتاق کودک، نسبت به اعمال روش های از پیش تعیین شده و استاندارد برای ایجاد یک محیطی مناسب برای کودک، هزینه بر می‌ باشد. لذا افراد فعال در حوزه دکوراسیون، سعی دارند با استفاده از موارد موثر در زمینه طراحی دکور و همچنین بررسی های مختلف، طراحی اتاق کودک را انجام دهند. با این حال تمامی فعالیت های اعمال شده در این زمینه، چه از نظر تهیه لوازم و اقلام و چه از نظر دستمزد، هزینه های گوناگونی را اعمال می کنند. لذا والدینی که تقاضای یک طراحی اتاق خوب برای کودک خود دارند، باید در پیش بینی تمامی هزینه های موردنظر کوشا باشند.

طراحی اتاق کودک با کمترین هزینه می‌ تواند شوق و رغبت متقاضیان برای انجام این کار را افزایش دهد. لذا انتخاب لوازم و اقلام با قیمت مناسب با توجه به کیفیت و مدل مورد پسند، بهترین نتیجه را اعمال خواهد کرد. قیمت طراحی اتاق کودک را می‌ توان مجموعه ای از هزینه های برآورد شده برای تهیه اقلام مختلف نظیر سرویس خواب، رنگ آمیزی دیوار، ارائه تزئینات برای اتاق و… در نظر گرفت. در مجموعه ما با اعمال تخصص در حوزه طراحی داخلی و ارائه محصولات ویژه برای ایجاد یک اتاق شگفت انگیز، منصفانه بودن قیمت طراحی اتاق کودک، قابل توجه است. شما با انتخاب مجموعه ما، طرحی دلخواه از اتاق کودک را مطابق با استانداردهای دکوراسیون داخلی و با قیمت فوق العاده عالی خواهید داشت. در مجموعه ما ارائه محصولات متعدد با طرح های مدرن و کیفیت بالا، تنها عامل ایجاد یک طرح بی نظیر و رضایت بخش برای اتاق خواب می‌ باشد.

تخت و کمد نوزاد
مطالب مرتبط:

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

Fill out this field
Fill out this field

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed