اتاق مطالعه باید چگونه باشد؟

البته این روزها با وجود کرونا اتاق مطالعه فقط محلی برای انجام تکالیف و کار کردن بر روی پروژه های دانشگاهی نیست بلکه محلی است که کلاس درس در آن برگزار می شود. اتاق مطالعه باید ویژگی هایی داشته باشد تا افراد در آن با تمرکز بالا به مطالعه بپردازند. در این مطلب به این سوال مهم و اساسی که « اتاق مطالعه باید چگونه باشد؟ » پاسخ می دهیم و ایده هایی را برای چیدمان اتاق مطالعه ارائه می دهیم.

اتاق مطالعه یکی از مهمترین اجزای خانه های امروزی است که هم والدین و هم فرزندان به آن احتیاج دارند. فرزندان برای انجام تکالیف و پروژه های درسی و والدین هم برای این که به دور از شلوغی و مزاحمت فرزندان به مطالعه و انجام امور کاری بپردازند. البته این روزها با وجود کرونا اتاق مطالعه فقط محلی برای انجام تکالیف و کار کردن بر روی پروژه های دانشگاهی نیست بلکه محلی است که کلاس درس در آن برگزار می شود. اتاق مطالعه باید ویژگی هایی داشته باشد تا افراد در آن با تمرکز بالا به مطالعه بپردازند. در این مطلب به این سوال مهم و اساسی که « اتاق مطالعه باید چگونه باشد؟ » پاسخ می دهیم و ایده هایی را برای چیدمان اتاق مطالعه ارائه می دهیم.

سرویس خواب نوجوان مدل کاپیتان فوکا چوب

اتاق مطالعه باید چگونه باشد تا موجب حواس پرتی نشود؟

ویژگی مهم اتاق مطالعه این است که خلوت، ساده و روشن باشد. چیدمان اتاق مطالعه باید به شکلی انجام شود که موجب حواس پرتی افراد نشود. قبل از خرید وسایل برای اتاق مطالعه باید ببینید به چه روشی برای مطالعه عادت دارید، حتما باید پشت میز بنشینید، قدم بزنید یا عادت دارید گاهی دراز بکشید و مطالعه کنید؛ در واقع عادت های شما مشخص می کنند که چیدمان اتاق مطالعه باید چگونه باشد. مثلا بعضی از افراد دوست دارند روی یک مبل راحتی لم بدهند و کتاب بخوانند، در این صورت در کنار میز مطالعه نیاز به یک کاناپه دارند تا موقع کتاب خواندن از آن استفاده کنند.

اگر اتاق جدایی را برای مطالعه در نظر گرفته اید می توانید با انتخاب یک میز و صندلی ساده، قفسه های کتاب و چند وسیله دیگر که در ادامه در مورد آن ها صحبت می کنیم چیدمان اتاق را کامل کنید. چیدمان منظم و خلوت و استفاده از رنگ هایی که شما را عصبی نمی کنند اهمیت زیادی دارد. ساده و خلوت بودن اتاق مطالعه به این معنا نیست که یک فضای سرد و بی روح برای اتاق مطالعه آماده کنیم بلکه به معنای شلوغ نبودن اتاق و استفاده از وسایلی است که باعث حواس پرتی و خستگی شما هنگام مطالعه نشوند.

سرویس خواب نوجوان و جوان مدل اهورا

اگر اتاق اضافه برای اختصاص دادن به اتاق مطالعه ندارید و فضای مطالعه قرار است قسمتی از اتاق خواب شما باشد، می توانید از پارتیشن های مختلف استفاده کنید و فضای اتاق خواب را به دو بخش تقسیم کنید. حتی می توانید قسمتی از اتاق نشیمن را به فضایی برای مطالعه تبدیل کنید.

دکوراسیون اتاق مطالعه باید چگونه باشد؟

روشنایی

نور پردازی اتاق مطالعه اهمیت زیادی دارد به صورتی که روشنایی کم بسیار خسته کننده است و به چشم ها آسیب می زند. همچنین نور زیاد لامپ های اتاق ممکن است باعث ایجاد استرس شود. به طور کلی میزان نور اتاق و استفاده از نورهای مصنوعی زرد یا سفید باید هماهنگ با عادت ها و سلیقه فرد باشد.

اگر اتاق شما پنجره دارد استفاده از روشنایی طبیعی در روز کمک زیادی به ایجاد فضایی آرام و مناسب برای مطالعه می کند ولی اگر اتاقتان پنجره ندارد نگران نباشید، با نور پردازی و استفاده از لامپ های مختلف می توانید فضای اتاق را برای مطالعه آماده کنید و با استفاده از لامپ های سقفی و چراغ های هالوژن نور کافی برای اتاق را تأمین کنید.

اگر از چراغ مطالعه استفاده می کنید توجه کنید که محل قرار دادن چراغ مطالعه باید به شکلی باشد که نور به شکل مستقیم و از فاصله کم بر روی کتاب تابیده نشود بلکه به طور کلی فضای مطالعه را روشن کند.

سرویس خواب نوجوان و جوان مدل دینامیت فوکا چوب

میز تحریر

امروزه تنوع میزهای تحریر بسیار زیاد است و علاوه بر آن شما می توانید میز دلخواهتان را مناسب با فضای اتاق سفارش دهید . اگر اتاق کوچکی دارید می توانید از گوشه اتاق استفاده کنید و یک میز تحریر جمع و جور در کنج اتاق قرار دهید. همچنین میزهای تاشو هم گزینه مناسبی برای اتاق های کوچک هستند.

اگر اتاق مطالعه جدا دارید می توانید میزهای بزرگتری سفارش دهید و آن را هر جای اتاق که راحت ترید قرار دهید. مثلا اگر اتاقتان پنجره دارد می توانید برای استفاده از روشنایی طبیعی در طول روز میز را رو به روی پنجره قرار دهید. در صورتی که پنجره باعث حواس پرتی شما می شود می توانید میز را در مرکز اتاق قرار دهید.

میزهای تحریر فوکاچوب برای دکوراسیون اتاق خواب ساده و شیک

قفسه ها

قفسه کتاب یکی از ملزومات اتاق مطالعه است. کتابخانه شما می تواند بزرگ باشد و کل یک دیوار را بگیرد و یا اینکه کوچک و جمع و جور باشد و فضای کمی را اشغال کند. بهتر است قفسه های کتاب در دسترس و نزدیک میز مطالعه قرار داشته باشند.

اگر اتاق کوچکی دارید می توانید از فضای بالای میز برای کتاب ها استفاده کنید و یا میزهایی را تهیه کنید که همراه خود قفسه دارند. همچنین اگر در اتاق شما یک تو رفتگی وجود دارد می توانید از آن استفاده کنید و آن را تبدیل به یک کتابخانه جذاب کنید.

صندلی

صندلی یکی از مهمترین وسایلی است که برای اتاق مطالعه به آن احتیاج داریم. هنگام انتخاب صندلی برای اتاق مطالعه علاوه بر سلیقه و هماهنگی آن با دکوراسیون اتاق باید به استاندارد بودن صندلی برای مطالعه توجه کنید، تا از آسیب های احتمالی جلوگیری کنید. ارتفاع صندلی، پشتی صندلی و نشیمنگاه صندلی باید به گونه ای باشند که نشستن روی آن راحت باشد و  هنگام استفاده طولانی مدت، آسیبی به بدن وارد نشود.

رنگ دیوارها

دیوارهای اتاق مطالعه یک عامل تاثیرگذار برای ایجاد یا بر هم زدن تمرکز هنگام مطالعه است. استفاده از رنگ های روشن باعث می شود اتاق بزرگتر به نظر برسد و بر عکس رنگ های تیره  فضای اتاق را کوچکتر نشان می دهند. گاهی افراد فکر می کنند فقط استفاده از رنگ های خنثی باعث ایجاد آرامش و تمرکز می شوند اما این طور نیست. گاهی استفاده زیاد از رنگ های خنثی در اتاق مطالعه در طولانی مدت باعث خستگی افراد می شود. بهتر است از رنگ هایی که به شما آرامش می دهند استفاده کنید. همچنین اگر از کاغذ دیواری برای اتاق مطالعه استفاده می کنید طرحی را انتخاب کنید که خیلی شلوغ نباشد و موجب حواس پرتی هنگام مطالعه نشود.

تخته سیاه

فرقی نمی کند که چه سنی باشیم داشتن یک تخته سیاه در کنار میز مطالعه و نوشتن یادداشت بر روی آن بسیار لذت بخش است. یک ایده جذاب که می توانید با استفاده از تخته سیاه در اتاق مطالعه اجرا کنید، استفاده از تخته سیاه بسیار بزرگ است. این ایده بسیار مورد پسند کودکان و نوجوانان قرار می گیرد. البته عده ای استفاده از وایت برد و ماژیک های رنگی را به تخته سیاه ترجیح می دهند. به طور کلی داشتن یک تخته برای نوشتن اهداف، نکات، برنامه روزانه و حل مسائل اهمیت زیادی دارد.

همچنین اگر علاقه مند به داشتن یک تخته سیاه هستید حتما لازم نیست از بازار تهیه کنید، درست کردن تخته سیاه با چند وسیله ساده امکان پذیر است. فقط دقت کنید که هنگام خرید رنگ، رنگ مخصوص تخته سیاه را تهیه کنید چون هر رنگ سیاهی مناسب این کار نیست.

تخته سیاه اتاق بازی کودک

تابلوی یادداشت دیواری

بعضی از افراد دوست دارند یادداشت های مهم را جای مناسبی قرار دهند تا جلوی دید باشند و آن ها را فراموش نکنند. استفاده از یک تابلوی چوب پنبه ای برای این افراد بسیار مناسب است. می توانید به روش های مختلف و با کمی خلاقیت این تابلوها را رنگ کنید و یا با پارچه تزیین کنید و یادداشت های مهم را بر روی آن با پونز یا چسب نصب کنید.

گیاهان طبیعی

استفاده از گیاهان طبیعی در اتاق مطالعه باعث می شود که اتاق مطالعه شما یک فضای خشک و بی روح نباشد. بهتر است از گل هایی که خاصیت تصفیه کنندگی هوا را دارند استفاده کنید. این مدل گیاهان به بهبود هوای اتاق کمک و فضای اتاق مطالعه را آرامش بخش می کنند.

گل ها و گیاهان در دکوراسیون اتاق مطالعه لاکچری

سخن پایانی

گفتیم که فضای اتاق مطالعه نباید خشک و بی روح باشد و باید برای فرد محیط جذابی باشد همچنین این نکته را مطرح کردیم که چیدمان اتاق و وسایلی که در اتاق هستند نباید باعث ایجاد حواس پرتی شوند، بنابراین استفاده از عکس های یادگاری، تابلوهای نقاشی با طرح های شلوغ و استفاده زیاد از وسایل تزیینی مواردی هستند که جایی در اتاق مطالعه ندارند.

اگر فضای اتاق مطالعه را به گونه ای که گفتیم آماده کنید، خواهید دید که چقدر علاقه شما به مطالعه بیشتر می شود و همچنین تمرکزتان موقع مطالعه بالا می رود.

همچنین شاید دوست داشته باشید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست