۱۰ نکته ضروری برای دکوراسیون اتاق مطالعه نوجوان

هر چه آموزه های دانش ارگونومی را بیشتر در طراحی و دکوراسیون اتاق مطالعه نوجوان رعایت کنید، بازده درس خواندن و یادگیری نیز بالا می رود. برای مثال صندلی باید ابعاد استانداردی داشته باشد و به طور کامل با اندازه بدن نوجوان هماهنگ باشد. از آنجا که نوجوانی سن رشد فیزیکی است؛ خرید صندلی و میزهای قابل تنظیم بسیار مناسب و به صرفه تر هستند.

والدین معمولا در مورد عملکرد تحصیلی فرزندانشان بعد از تغییر مدرسه، خانه یا اتاق شکایت دارند. ولی آن ها به ندرت به تغییر جهتی که در موقعیت درس خواندن فرزندان با این جا به جایی پیش می آید توجه می کنند. عملکرد تحصیلی کودکان و نوجوانان تا حد زیادی به جهت و فضای اتاقشان وابسته است. فضایی که هنگام درس خواندن با آن مواجه هستند. از سوی دیگر تمرکز و قدرت درک دانش آموزان بیش از زمانی که برای درس خواندن صرف می کنند در یادگیری کمکشان می کند. در نتیجه دکوراسیون اتاق مطالعه نوجوان  و داشتن یک محیط مناسب در اتاق مطالعه می تواند ظرفیت یادگیری و سطح تمرکزشان را بالا ببرد و این موضوع مهمی است.

واستو شاسترا که به آن «دانش هماهنگی محیطی» نیز می گویند دانشی برگرفته از آموزه ها و مکاتب فرهنگ های شرق آسیایی (هندی) است. واستو شاسترا مانند فنگ شویی دستورالعمل هایی برای طراحی فضاهای داخلی و جهت چیدمان مبلمان دارد تا محیط به بهترین هماهنگی برسد، انرژی به خوبی جریان پیدا کند و فضا مطابق با کاربردش؛ مطالعه، خوابیدن، غذا خوردن و … طراحی شود. در ادامه ۱۰ قاعده اصلی را برای افزایش تمرکز نوجوان و تنظیم دکوراسیون اتاق مطالعه نوجوان را بررسی می کنیم تا با کمک این نکته ها بتوانید  محیطی مناسب برای درس خواندن نوجوانان در ایام امتحانات فراهم کنید.

سرویس خواب نوجوان و جوان مدل دینامیت فوکا چوب

برای دیدن قیمت این سرویس روی تصویر آن کلیک کنید.

درس خواندن در خانه

با توجه به همه گیری کووید-۱۹، کودکان در خانه درس می خوانند و بیشتر از تبلت ها، لپ تاپ ها و موبایل ها برای دسترسی به کلاس های آنلاین استفاده می کنند و برای آن ها اهمیت بیشتری پیدا می کند تا راهنمایی های واستو را اجرا کنند. این دانش بر عدم استفاده از وسایل الکترونیکی تأکید دارد اما حالا که ناچار به استفاده از این وسایل هستیم باید سعی کنیم اثر منفی آن ها را دکوراسیون اتاق مطالعه نوجوان کنیم.

  1. اتاق مطالعه همیشه باید به سمت شرق یا غرب خانه باشد، شمال سومین جهت مناسب است.
  2. نوجوان هنگام درس خواندن باید رو به شمال یا شرق باشد و همه جایزه ها، تقدیرنامه ها، جام ها و پوسترهای انگیزشی اش باید روی دیوار شرقی یا شمالی قرار بگیرند. هیچ کابینت یا میله ای نباید روی میز مطالعه اش باشد.
  3. نباید دری پشت میز مطالعه آن ها قرار بگیرد. به جایش یک دیوار قرار بگیرد.
  4. میز مطالعه باید یک فضای باز جلویش داشته باشد. اگر ممکن نیست باید در راستای دیوار باشد و یک شکاف بین میز مطالعه و دیوار مجاور برای تجمع انرژی ها باشد.
  5. نگذارید نوجوان به یک فضای خالی در رو به رو خیره شود. پوسترهای که به آن ها انگیزه می دهد، روی دیوار نصب کنید.
  6. میز مطالعه باید به شکل مربع یا مستطیل باشد و کوارتز شفاف روی میز نگه داشته شود تا تمرکز نوجوان را تقویت کند.
  7. دیوارهای شمالی و شرقی باید خالی باشند و فقط پوستر و تقدیرنامه رویشان نصب شود در حالی که بهتر است دیوارهای غربی و جنوبی قفسه هایی برای کتاب ها داشته باشند. کتاب ها را روی میز مطالعه انباشته نکنید، به جایش آن ها را در یک قفسه یا کمد در بسته بگذارید.
  8. چراغ مطالعه باید در سمت چپ میز مطالعه قرار بگیرد تا بدون هیچ مانعی نور فراهم شود. کامپیوتر هم باید در جنوب شرقی یا شمال غربی میز باشد.
  9. نباید هیچ آیینه ای از میز مطالعه مشخص باشد، باعث حواس پرتی می شود.
  10. رنگ هایی که در اتاق مطالعه استفاده می شوند باید پاستلی و لطیف باشند. برای اتاق شرقی، زرد کمرنگ و کرمی می تواند استفاده شود. برای اتاق شمال شرقی بنفش و سبز پاستلی برای اتاق مطالعه توصیه می شود. کرم، سفید و سفید مایل به زرد بهترین رنگ ها برای اتاق مطالعه هستند.

سرویس خواب نوجوان مدل کاپیتان فوکا چوب

برای دیدن قیمت این سرویس روی تصویر آن کلیک کنید.

ایده های دکوراسیون اتاق مطالعه نوجوان

البته فقط جایگذاری درست اجزا و عناصر اتاق نیست که باید به آن توجه کنید. موضوعات دیگری نیز حائز اهمیت هستند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

سامان دادن به میز و اتاق

نکته مهمی که در دکوراسیون اتاق مطالعه نوجوان اهمیت دارد؛ نظم و ترتیب این اتاق است. هر چه اتاق منظم تر باشد، تمرکز کردن در آن آسان تر است. بنابراین؛ نیاز است که از ابزارهای ساماندهی به اتاق و میز استفاده کنید.  انواع ابزارهای ساماندهی میز که به ست رومیزی اداری معروف هستند، می توانند به مرتب نگه داشتن کاغذهای یادداشت، لوازم تحریر و دیگر ملزومات کمک کنند. همچنین میز تحریر کشودار یا فایل، کمد و شلف برای نگهداری مناسب جزوات و کتاب ها ضرورت دارند.

میزهای تحریر فوکاچوب برای دکوراسیون اتاق خواب ساده و شیک

ارگونومی اتاق مطالعه

هر چه آموزه های دانش ارگونومی را بیشتر در طراحی و دکوراسیون اتاق مطالعه نوجوان رعایت کنید، بازده درس خواندن و یادگیری نیز بالا می رود. برای مثال صندلی باید ابعاد استانداردی داشته باشد و به طور کامل با اندازه بدن نوجوان هماهنگ باشد. از آنجا که نوجوانی سن رشد فیزیکی است؛ خرید صندلی و میزهای قابل تنظیم بسیار مناسب و به صرفه تر هستند. همچنین می توانید از دیگر ملزوماتی که باعث کاهش آسیب های فیزیکی نشستن طولانی مدت می شوند، بهره ببرید؛ مانند پشتی های طبی، زیرپایی، نگه دارنده های کاغذ، پد موس و کیبورد ارگونومیک.

همچنین شاید دوست داشته باشید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست