نکات مهمی که باید هنگام خرید تخت خواب نوزاد در نظر گرفت

ما ایرانی ها برای فرزندان و یا نوه هایمان سیسمونی های مفصلی تهیه می کنیم، در میان این سیسمونی نوزادمان وسایل زیادی وجود دارد که پس از مدتی که نوزاد…

ما ایرانی ها برای فرزندان و یا نوه هایمان سیسمونی های مفصلی تهیه می کنیم، در میان این سیسمونی نوزادمان وسایل زیادی وجود دارد که پس از مدتی که نوزاد ما بزرگتر می شود دیگر برای ما کاربردی ندارد اما تخت خواب نوزاد از این مسئله استثنا است، زیرا تا مدت زیادی تخت خواب کودک، حتی تا دوران نوجوانی در اتاق او می ماند. چون ممکن است تا سال‌ها کودک شما بتواند از آن استفاده کند. به همین دلیل لازم است که در هنگام خرید سرویس خواب نوزاد برای فرزندمان به نکات بیشتری دقت کنیم، تا بتوانیم یک سرویس خواب کاربردی و متناسب با نیازهای خود خریداری کنیم.

 

 

انواع مدل های تخت نوزادی

مدل‌های زیادی از تخت و گهواره برای نوزادان در بازار پیدا می شود که کاربردشان متفاوت است و هر کدام برای موقعیت های مختلف طراحی و ساخته شده اند.  بنابراین برای اینکه خرید آگاهانه تری داشته باشیم لازم است که با انواع گهواره و تخت نوزاد آشنا باشیم به همین دلیل ابتدا در ادامه مقاله به معرفی برخی از مدل های سرویس خواب نوزاد می پردازیم و سپس نکاتی را که باید در هنگام خرید سرویس خواب نوزاد در نظر داشته باشیم را بررسی می کنیم.

 

گهواره نوزادی

معمولا نوزاد ۲ تا ۳ سال اول  زندگی خود را در گهواره و در کنار مادر و پدر خود سپری می کند. اکثر گهواره های نوزادی برای این دوران طراحی شده اند. بعد از رشد فرزندمان زمانی فرا می رسد که باد کودکمان را از گهواره به  تخت نوزادی منتقل کنیم. در واقع اگر کودک ما آن‌قدر بزرگ شود که دیگر گهواره اش جای کافی برای او نباشد یا بتواند به راحتی از آن بیرون بیاید، لازم است محل خواب او را عوض کنیم. معمولا گهواره‌ها، کوچک و به راحتی قابل حمل هستند تا بتوان در موقعیت های مختلف از آن استفاده کرد اما فقط تا سن حداکثر ۳ سالگی قابل استفاده اند.

 

تخت کنار والدین

تخت کنار مادر که به تخت والدین هم شناخته می شود، تختی است که کاملاً به تخت والدین می‌چسبد و هم‌سطح آن است. امروزه این تخت های نوزادی به گونه ای طراحی می شوند که به راحتی جمع می شوند و پس از جمع شدن فضای کمی را اشغال می کنند. البته این نوع از تخت نوزاد زیاد مورد پسند ما ایرانی ها نیست و طرفداران کمی در ایران دارد، در هر صورت طرفداران خودش را دارد.این نوع تخت نوزادی یک جای امن برای خواب کودک است، البته تا وقتی کودکتان کمی بزرگ‌ تر شود و بتواند در اتاق خودش بخوابد.

تخت نوزاد کنار والدین فوکا چوب مدل مامی نکست

 

تخت قابل تبدیل نوزاد

تا اینجا دو مدلی که معرفی شد از تخت‌هایی بود که قابلیت تبدیل به تختی بزرگ‌تر را ندارند و فقط مدت کوتاهی می‌توان از آن ها استفاده کرد. اما امروزه در بازار یکسری تخت های نوزادی دیگری وجود دارد که قابل تبدیل به تخت های بزرگ تر هستند، در واقع با رشد کودکمان می‌توانیم بعدها هم از آن استفاده کنیم. این سبک از تخت  های کودک طوری طراحی‌ شده اند که همزمان با رشد کودکمان  ما می توانیم آن را به تخت بزرگ‌تر  یا همان تخت نوجوان تبدیل کنیم. این تخت‌ها اغلب دوام بالایی دارند و از آن می توان تا مدت زیادی استفاده کرد.

 

 

تخت کودک دو منظوره مدل پتی فوکا چوب

 

 

تخت نوزاد چند منظوره

معمولا کودکان ما تا ۳ سال اول زندگی خود وابستگی زیادی به ما دارد، از تعویض لباس های آن ها گرفته تا موارد دیگر این کارها را ما باید برایشان انجام دهیم. به همین دلیل داشتن کشو و قفسه‌هایی برای وسایل و لباس‌های نوزاد یکی از مواردی است که همواره ما به وجود آن در اتاق کودکمان اهمیت خاصی می‌دهیم.

 

تخت های  نوزاد چندمنظوره برای برطرف کردن همین نیاز طراحی شده اند. چند کشو در زیر تخت ویا چند قفسه در اطراف آن، و همچنین یک میز برای تعویض پوشک و کمد از معمول‌ترین مواردی هستند که به این مدل از تخت  های نوزادی وصل می‌شوند. برای جلوگیری از شلوغ شدن و گرفتن زیادی فضای اتاق کودک، این بخش‌ها معمولاً کوچک‌تر از حد معمول آنها ساخته و در کنار تخت قرار می گیرند.

 

تخت نوزادی چند منظوره

 

 

تخت خواب کودک دوطبقه

اگر ما جز آن دسته از آدم های خوش شانس باشیم و خدا به ما یک دوقلوی دوست داشتنی  بدهد آن وقت این تخت خواب های دو طبقه چاره کار ما برای داشتن یک اتاق خواب مشترک است. در اکثر مواقع این تخت ها برای ایجاد یک اتاق خواب مشترک استفاده می شود. این تخت‌های کودک و نوزاد شامل دو تخت است که یکی در بالا و دیگری در زیر قرار می گیرد که برای رسیدن به طبقه بالایی آن از یک نردبان یا چله متناسب با آن استفاده می شود. البته بهتر است زمانی از این تخت ها استفاده کنیم که مطمئن هستیم که کودک ما می تواند تعادل خود را حفظ کند و از ارتفاع سقوط نمی کند.

 

تخت کودک کابین دار

تخت کودک کابین‌دار یا تخت کابینی کودکان نیز یکی از انواع تخت‌های نوزادی است. این تخت‌ها مشابه تخت های دو طبقه کودکان هستند اما با این تفاوت که تخت کودک در بالا قرار گرفته است و در قسمت پایینی تخت کشو ها یا طبقه هایی برای قرار دادن وسایل، یا میز مطالعه یا حتی مکانی برای بازی کردن کودک در نظر گرفته شده است. ارتفاع این تخت‌ها معمولاً از تخت‌های دو طبقه کمتر است و برخی از آن ها به جای نردبان یک سرسره دارند.

تخت کودک دوطبقه

 

تا اینجا با چند مدل از انواع مدل های سرویس خواب نوزاد و کودک آشنا شدیم تا به طور دقیق بدانیم که هدف از طراحی هر مدل چه چیزی بوده است و هر مدل در چه مقعیت هایی کاربرد دارد. حال به سراغ نکاتی می رویم که هنگام خرید سرویس خواب نوزاد به آن باید توجه کنیم.

 

مهم ترین نکته این است، که هنگام خرید تخت خواب نوزاد فقط به زیبایی آن دل نبندیم و مواردی دیگر مانند کاربردی بودن آن برای شما یا جنس چوب یا ام ‌دی ‌اف را نیز در نظر بگیریم.

 

چه کمدی برای سرویس خواب نوزادمان انتخاب کنیم؟

انتخاب کمدی بزرگ برای سرویس خواب کودکمان به ما این امکان را می دهد تا برای مدت طولانی بتوانیم از آن استفاده کنیم، و مجبور به تعویض آن پس از مدت کوتاهی نشویم. نوع کمدی که برای سرویس خواب کودکمان انتخاب می کنیم بستگی به انتظاری که ما از آن داریم برمی گردد. اینکه ما می خواهیم داخل آن را با لباس های نوزادمان پر کنیم یا یا با عروسک های او. البته معیار های انتخاب کمد سرویس خواب نوزاد نیز مسئله دیگری است که آن را به طور مفصل در مقاله دیگری از مجله فوکا چوب بررسی می کنیم.

 

ایمنی تخت خواب کودک

یکی از نکات بسایر مهم که در هنگام  خرید تخب خواب نوزاد باید به آن دقت کنیم مقاومت و ایمنی بالای تخت است.  باید مراقب باشیم که به خاطر ظاهر زیبا و جذاب یک سرویس خواب نوزاد مقاومت و ایمنی آن را فراموش نکنیم.

 

رنگ سرویس خواب نوزاد

انتخاب رنگ نه تنها برای اتاق خواب کودک بلکه برای هر چیزی بسیار به سلیقه و علاقه ما بستگی دارد. اما به عنوان یک راهنمایی کوچک، سعی کنیم در طراحی دکور اتاق خواب نوزاد خود از رنگ هایی استفاده کنیم که شادتر باشند.

 

اغلب برای دکوراسیون اتاق پسرانه از رنگ های سرد و آرامش بخش مثل آبی و سبز استفاده می شود و در دکوراسیون اتاق خواب های دخترانه از رنگ هایی که گرمتر و شادتر هستند مثل قرمز و صورتی استفاده می شود. برای گرفتن ایده بیشتر در مورد رنگ اتاق دختران می توانید مقاله ما را که به معرفی ۸ ترکیب رنگ برای اتاق خواب دختران پرداخته ایم بررسی کنید.

 

همچنین انجام نقاشی روی دیوار و یا استفاده از استیکر ها و پوستر های سه بعدی می تواند جلوه زیباتری به اتاق نوزاد دهد.

 

بالشت، تشک و ملحفه در سرویس خواب نوزاد

بالشت، تشک و ملحفه  از اجزای مهم یک سرویس خواب نوزاد است. به دلیل تماس مستقیم این وسایل با کودک ما اگر از پارچه مناسبی برای آن ها استفاده نکنیم می تواند باعث ایجاد آلرژی و حساسیت برای نوزاد ما شود. در ضمن وجود یک تشک و بالشت نرم و لطیف در سرویس خواب نوزاد ما می تواند تجربه خوبی از یک خواب لذت بخش را برای او فراهم کند. همچنین با انتخاب رنگ مناسب برای بالشت، تشک و ملحفه می توانیم دکور جذاب تری را برای اتاق کودک خود فراهم کنیم.

 

بالشت برای سرویس خواب نوزاد

 

 

نظر شما چیه

ما در اینجا به بررسی برخی نکات که هنگام خرید سرویس خواب نوزاد باید در نظر بگیریم پرداختیم اما هنوز هم نکات دیگری وجود دارد که می تواند از چشم ما دور مانده و آن ها را بررسی نکرده ایم. بنابراین از شما می خواهیم تا نکات دیگری که نظرتان باید در هنگام خرید سرویس خواب نوزاد به آن توجه کرد در انتهای همین مطلب با ما در میان بگذارید.

 

 

همچنین شاید دوست داشته باشید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست