رنگ دکوراسیون اتاق کودک چطور بر احساسات او اثر می گذارد

انتخاب رنگ دکوراسیون اتاق کودک مسئله مهمی است که نباید دست کم گرفته شود. پژوهشگران مطالب زیادی درمورد تاثیر رنگ روی ذهن و بدن ما آموخته اند اما در مورد کودکان قضیه کمی متفاوت است، هر بچه ای با بچه ای دیگر فرق دارد و برای انتخاب رنگ مناسب اتاق کودکان باید این مسئله را در نظر گرفت و از قوانین کلی برای همه خودداری کرد.

رنگ این قدرت را دارد که الهام بخش باشد، هیجان زده کند، آرامش دهد، درمان کند یا حتی موجب اضطراب شود. تاثیر رنگ به خصوص روی کودکان بیشتر است چون به رنگ ها حساس تر هستند. بنابراین انتخاب رنگ دکوراسیون اتاق کودک مسئله مهمی است که نباید دست کم گرفته شود. پژوهشگران مطالب زیادی درمورد تاثیر رنگ روی ذهن و بدن ما آموخته اند اما در مورد کودکان قضیه کمی متفاوت است، هر بچه ای با بچه ای دیگر فرق دارد و برای انتخاب رنگ مناسب اتاق کودکان باید این مسئله را در نظر گرفت و از قوانین کلی برای همه خودداری کرد. درمورد تاثیر رنگ ها بر کودکان و رنگ دکوراسیون اتاق کودک بیشتر بدانیم:

رنگ دکوراسیون اتاق کودک

سرویس تخت و کمد نوزاد مدل نیکا با رنگ سفید برای دکوراسیون اتاق کودک

برای خرید این سرویس روی تصویر آن کلیک کنید.

قرمز برای دکوراسیون اتاق کودک

قرمز با بالا بردن ضربان قلب و تنفس این توانایی را دارد که بدن را پر انرژی و ذهن را پویا کند. البته بعضی تحقیقات اخیر نشان می دهد مقدار زیاد قرمز موجب رفتارهای پرخاشگرانه و ناتوانی برای تمرکز می شود. در یک کلام قرمز رنگ خوبی برای تاکید است اما شاید برای بچه های پرجنب و جوش و فعال انتخاب خوبی نباشد.

سرویس چوب مدل قلب با رنگ قرمز برای دکوراسیون اتاق کودک

برای خرید این سرویس روی تصویر آن کلیک کنید.

نارنجی برای دکوراسیون اتاق کودک

نارنجی از رنگ هایی است که کمتر در خانه استفاده می شود و در پالت رنگی خانه نسبت به آن بی توجهی شده. این رنگ گرم، دوستانه و جوانانه یکی از بهترین انتخاب ها برای رنگ دکوراسیون اتاق کودک است. نارنجی اعتماد به نفس و استقلال کودکان را تقویت می کند. رنگ نارنجی در ارتباطات اجتماعی هم موثر است و روحیه تعامل و همکاری را در کودکان تقویت می کند. در انتخاب همه رنگ ها وسعت فضایی که رنگ می شود بسیار مهم است. رنگ نارنجی کودک کم حرف و خجالتی را به حرف زدن بیشتر سوق می دهد اما زیاد بودن نارنجی ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و کودک شما روحیه دوستانه اش را از دست بدهد.

سرویس خواب نوزاد و نوجوان مدل لوراکس با رنگ نارنجی برای دکوراسیون اتاق کودک

برای خرید این سرویس روی تصویر آن کلیک کنید.

زرد برای دکوراسیون اتاق کودک

رنگ زرد برای بسیاری یادآور حس شادی و خوشحالی است. مطالعات این رنگ را با انگیزه بخشی هم مرتبط می دانند. طیف زرد روشن به تمرکز کمک می کند و زردهای براق تر حافظه را تقویت می کنند. البته باید دقت کنید که از زرد براق در حجم وسیع استفاده نکنید. استفاده زیاد از زرد براق موجب پرخاشگری و حتی عصبانیت می شود.

سرویس تخت و کمد نوزاد و نوجاون مدل ویرا

برای خرید این سرویس روی تصویر آن کلیک کنید.

نکته دیگر درمورد رنگ زرد این است که به عنوان رنگی آفتابی شناخته می شود که یادآور روز و خورشید است. بنابراین اگر کودک شما از آن دسته کودکانی است که هر شب موقع خواب جنگ و جدال دارید یا عادت دارد صبح زود بیدار شود شاید انتخاب رنگ زرد برای اتاق او مناسب نباشد. زرد با رنگ های خاکستری، آبی و سبز خوب هماهنگ می شود و استفاده از این رنگ ها کنار زرد تعادل ایجاد می کند.

سبز برای دکوراسیون اتاق کودک

این رنگ طبیعی آرامش بخش تاثیر مثبتی روی کودک دارد. همچنین محققان فهمیده اند سبز احتمالا موجب افزایش سرعت خواندن و درک مطلب کودک شوند. بنابراین با توجه به تمام این ویژگی های مثبت این رنگ که استرس را هم کاهش می دهد، لازم نیست در استفاده از آن خست به خرج دهید.

سرویس چوب نوزاد و نوجوان مدل فیلی با رنگ سبز برای دکوراسیون اتاق کودک

برای خرید این سرویس روی تصویر آن کلیک کنید.

آبی برای دکوراسیون اتاق کودک

آبی نقطه مقابل قرمز است و با کاهش ضربان قلب و فشار خون اضطراب و پرخاشگری را کاهش می دهد. رنگ آبی برای بچه هایی که دچار کج خلقی یا دیگر مشکلات رفتاری هستند مناسب است و موجب آرامش می شود.

سرویس خواب نوزاد و نوجوان مدل اسمورف

برای خرید این سرویس روی تصویر آن کلیک کنید.

بنفش برای دکوراسیون اتاق کودک

بنفش معمولا به عنوان رنگ سلطنتی شناخته می شود و با بلندپروازی و اعتماد به نفس گره خورده است. همچنین رنگ بنفش یادآور شور و اشتیاق، خلاقیت، خردمندی و حتی معنویت است. این رنگ عمیق و احساسی برای برانگیختن عواطف و همدردی در کودکان فوق العاده است. اما اگر فرزند شما به طور ذاتی حساس است بهتر است این رنگ را در اتاق کمتر به کار ببرید.

سرویس تخت و کمد نوجوان با رنگ بنفش برای دکوراسیون اتاق کودک

برای خرید این سرویس روی تصویر آن کلیک کنید.

صورتی برای دکوراسیون اتاق کودک

صورتی معمولا به عنوان رنگی دخترانه شناخته می شود و برای اتاق دختربچه ها استفاده می شود. اما صورتی با تاثیر آرامش بخشش می تواند برای هر دو جنس یعنی هم دختران و هم پسران استفاده شود و این تاکید بر دخترانه بودن به دلیل کلیشه های جنسیتی است که از گذشته بر این رنگ حاکم بوده. رنگ صورتی تاثیرات مثبتی بر کودکان دارد بنابراین داشتن آثار هنری، وسایل تزئینی و بافت صورتی در اتاق با ترکیب زمینه خنثی بهترین انتخاب است. تحقیقات نشان داده استفاده زیاد از صورتی ممکن است موجب سردرد یا حتی استرس شود. بنابراین این نکته را هم مدنظر داشته باشید.

سرویس چوب نوزاد و نوجوان صورتی طرح کیتی

برای خرید این سرویس روی تصویر آن کلیک کنید.

رنگ های خنثی: طیف قهوه ای

رنگ های طیف قهوه ای حس شادی، دنج بودن و آرامش را در اکثر مردم ایجاد می کند. طیف های این رنگ برای محیط های باز مناسب هستند و موجب حس صمیمیت بیشتری می شوند. البته این به آن معنی نیست که خودتان را دقیقا به رنگ های قهوه ای یا برنزی محدود کنید. این رنگ های گرم را می توانید به عنوان رنگ سایه رنگ دیگر استفاده کنید. رنگی مثل قهوه ای زمینی است و به ثبات کودک کمک می کند اما استفاده زیاد از آن به خصوص قهوه ای تیره، اتاق را تاریک می کند و آن را کوچک تر جلوه می دهد. این رنگ برای کودکانی که تنگناهراسی دارند انتخاب خوبی نیست.

تخت و کمد نوجوان سیاوش فوکاچوب

برای خرید این سرویس روی تصویر آن کلیک کنید.

رنگ های خنثی: طیف خاکستری

رنگ های خنثی طیف خاکستری برای بسیاری از ما یادآور محیط های استریل شده و بیمارستانی است اما این رنگ ها می توانند تاثیر آرامش بخشی روی بچه ها داشته باشند. به علاوه این رنگ ها سبب می شوند محیط های کوچک دلبازتر به نظر برسند. استفاده از رنگ سفید و خاکستری کمرنگ برای حس لطافت و راحتی بیشتر مناسب است و بافت های کرم راحت تر و گرم و نرم تر به نظر می رسند.

اتاق کودک شما چه رنگی است و چه تجربه ای از مواجهه فرزندتان با رنگ های مختلف دارید؟

همچنین شاید دوست داشته باشید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست