تزیین پرده بالای تخت و رازهایی در مورد این پرده که نمی دانید!

در گذشته در قلعه های اروپایی اربابان با خدمه و محافظان خود اتاق مشترک داشتند. بنابراین، به خاطر حفظ حریم خصوصی، تختخواب ارباب را پرده کشی می کردند و همراهان آنها روی زمین یا نیمکت در همان اتاق می خوابیدند. تزیین پرده بالای تخت هم از همینجا آمده است.

در قلعه های اروپایی معمولا  ارباب و خانواده اش همراه با همه خدمه و محافظان در یک سالن بزرگ می خوابیدند. خدمه  برای خدمت رسانی به آنها، باید در دسترس می بودند و محافظان هم برای حفظ امنیت بیشتر در همان اتاق می خوابیدند. محل خواب خانواده اشراف در انتهای سالن بود و با پرده های ساده از بقیه اتاق جدا می شد.

با گذشت زمان، اتاق های جداگانه ای برای اشراف در قلعه ساختند، اما گرچه اربابان و خانم ها تختخواب خود را داشتند اما باز هم به خاطر حفظ امنیت و راحتی بیشتر،  اتاق ها مشترک بود. بنابراین، به خاطر جلوگیری از نفوذ سرما و همچنین حفظ حریم خصوصی، تختخواب ارباب را پرده کشی می کردند و همراهان آنها روی زمین یا نیمکت در همان اتاق می خوابیدند. تزیین پرده بالای تخت هم از همینجا آمده است.

تختخواب های کانوپی امروزی

امروزه هم تختخواب های کانوپی به دلیل طراحی و جلوه باشکوه شان محبوبیت دارند. کانوپی های امروزی دو دسته هستند: سنتی و مدرن. بیشتر کانوپی های سنتی سبک ویکتوریایی دارند که یا قاب های میله ای فلزی دارند یا ستون ها و قاب های چوبی حکاکی شده. در آنها از پارچه های چین دار یا پیله دار و پر از نقش و نگار و گاهی هم از پارچه های نسبتا سنگین استفاده می شود.

در مقابل کانوپی های مدرن معمولا طراحی ساده تری دارند و در ساخت آنها از چوب، فلز یا ترکیبی از این دو استفاده می شود.کانوپی های مدرن معمولا روی پایه وتاج تخت، جزئیات کمتر و طرح های تیز و هندسی دارند. این تختخواب ها، چه مدرن و چه سنتی، فضای اتاق خواب شما را مجلل تر نشان می دهند.

ایده هایی برای تزیین پرده بالای تخت

استفاده از پارچه های ظریف و لطیف مثل حریر، فضایی کاملا آرامش بخش خلق کرده و لامپ های نواری روی پرده جلوه ای کاملا رویایی به آن بخشیده است و خوابی آرام و لذت بخش را تداعی می کند.

تزیین پرده بالای تختاز جنس حریر و لامپ نوری

اگر تختخواب شما تاج ندارد می توانید از پارچه هایی که طرح های ظریف دارند برای دیوار بالای تخت استفاده کنید. این کار بدون مبالغه جلوه چشمگیری به فضا می دهد. همچنین با نصب چوب پرده به دیوار و سقف و امتداد پارچه روی آن می توانید به راحتی یک سایبان زیبا درست کنید.

تزیین پرده بالای با نصب چوب پرده به دیوار

استفاده از پارچه های لطیف در این تختخواب کانوپی همراه با نصب یک آینه ساده روی دیوارپشت آن، اتاق را به مکانی دنج  و تختخواب را به بستری رویایی مبدل کرده است.

تختخواب کانوپی همراه با نصب یک آینه ساده

لامپ های رشته ای هم در لا به لای پرده تخت های کانوپی بسیار زیبا هستند و هم اگر تنها روی سایبان تخت کشیده شوند. در این حالت مثل عنصری شاخص در اتاق جلوه گری می کنند.

لامپ های رشته ای در لا به لای پرده تخت های کانوپی

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که یک رومیزی را می توان به سایبانی برای تختخواب تبدیل کرد؟ تنها با نصب دو چوب پرده روی دیوار بالای تخت و سقف، می توانید از رومیزی خود به عنوان پرده بالای تخت استفاده کنید.

رومیزی را می توان به سایبانی برای تختخواب تبدیل کرد

پرده های ظریف و سفید که از چهار گوشه تخت آویزان است، یادآور تختخواب هایی است که معمولا در هتل ها می بینیم. نمای رویایی و لطیف آن به سرعت اتاق خواب شما تحت تاثیر قرار می دهد و رونق بیشتری به آن می بخشد.

پرده های ظریف و سفید که از چهار گوشه تخت

با استفاده از پارچه بوم نقاشی، تختخواب اتاق کودک خود را به یک اردوگاه تبدیل کنید. و قطعا با چنین تختخوابی، فرزند شما اتاقش را بیشتر دوست خواهد داشت.

تختخواب اتاق کودک خود را به یک اردوگاه تبدیل کنید

با استفاده از یک میله منحنی شکل می توانید چنین نمای منحصر به فردی را در اتاق دختر کوچولوی خود خلق کنید. هرچند طراحی این تخت کانوپی برای اتاق یک دختربچه مناسب است اما آنقدر خیال انگیز است که بزرگتر ها هم وسوسه می شوند تا یکی از آنها را به عنوان گوشه دنجی برای مطالعه در اتاقشان نصب کنند.

استفاده از یک میله منحنی شکل

اضافه کردن این چادر کوچک به یکی از اتاق های کودکان محلی سرگرم کننده، که باب میل آنها است، برایشان مهیا می کند. طبیعتا آنها از بازی کردن و شیطینت در این فضای دوست داشتنی بسیار لذت می برند.

پرده بالای تخت با اضافه کردن این چادر کوچک

بدون نیاز به صرف هزینه اضافی می توانید با یک چوب پرده، چند رول پلاک و یک پرده تور یا حریر یک سایبان رویایی و ارزان برای اتاق خواب مستر خود درست کنید.

سایبان رویایی و ارزان برای اتاق خواب مستر

تنها با استفاده از یک پارچه لطیف و درخشان، یک پیله رویایی در اطراف تخت خود درست کنید. فقط کافی است پرده های حریر خود را روی رشته سیمی که از میان قلاب های حلقه ای سقف رد شده اند، آویزان کنید و آن را با چراغ های ظریف آبشاری، زینت ببخشید.

Decorate the curtain above the bed 11

این سایبان راحت و زیبا تنها با استفاده هوشمندانه از یک کارگاه گلدوزی و یک جفت پرده آماده به رنگ زرد راه راه، درست شده است.

Decorate the curtain above the bed 12

کمی بیشتر درباره تخت های کانوپی یا سایبان دار:

کانوپی یا تخت های سایبان دار یک مدل تخت تزیینی است شبیه به تختخواب های چهار ستونی . در هر گوشه از یک کانوپی معمولی،  یک تیرک عمودی  وجود دارد که به اندازه  ۱.۲ متر یا بیشتر از تشک امتداد پیدا می کند. معمولا در فضای بین ستون ها پارچه های تزئینی آویزان می شود و یک پارچه ضخیم هم، به عنوان سایبان، روی سقف را می پوشاند وگاهی سایبان مستقیم روی تخت قرار می گیرد.

کانوپی برای گرمای بیشتر و ایجاد حریم خصوصی در اتاق های مشترک و بدون گرمایش مرکزی به وجود آمد. این اتاق خواب های خصوصی که فقط یک نفر در آن می خوابید، در قرون وسطی و اوایل قرن مدرنیته اروپا عملا ناشناخته بود. درصورتی که برای ثروتمندان و اشراف که با خدمه  و محافظین خود در یک اتاق مشترک می خوابیدند، معمول بود.

در بیشتر قلعه ها و خانه های اعیان و اشراف، از موادی مثل چوب، کاشی های سفالی و سنگ برای ساخت بام استفاده می شد. اما سقف خانه دهقانان فقیر  از کاهگل بود. آنها معمولا روی زمین یا روی یک زیرانداز می خوابیدند و با آنکه نیاز به سایبانی برای محافظت از فضولات سقف های کاهگلی داشتند اما از آن محروم بودند. بنابراین داستان تختخواب های سایبان دار در خانه اشراف و قلعه ها که سقف خانه هایشان کاهگلی نبود،  ماجرای دیگری دارد که در ابتدا به آن اشاره کردیک

فنر تختخواب های کانوپی اشراف مجلل با قاب های چوبی، از طناب های در هم تنیده شده یا نوارهای چرمی درست شده بود که یک تشک پَر، ملحفه و روتختی خزدار، لحاف و بالش برای استراحت روی آن قرار می گرفت  و به راحتی قابل انتقال به قلعه های دیگر بود. در ابتدا پرده ها را از سقف آویزان می کردند، اما بعدها یک قاب به بالای تخت اضافه شد که هم پارچه سایبان روی آن قرار می گرفت و هم پرده ها از آن آویزان می شدند.

تزیین پرده بالای تخت سنت جهیزیه عروس های اروپایی

 از آنجا که خانه های افراد معمولی هم گرمتر از قلعه ها نبود، آویختن پرده ای ساده برای گرمتر شدن اتاق و تفکیک فضای نشمین از محل خواب رایج بود. کم کم این تخت ها مورد استقبال عموم مردم قرار گرفت و  همانطور که از آداب و رسوم و لباس پوشیدن طبقه اشراف تقلید می کردند از سبک مبلمان آنها هم الگوبرداری کردند.

از قرن شانزدهم به بعد چوب های منبت کاری شده با پارچه های گران قیمت برای این گونه تخت ها مرسوم شد. به عنوان مثال تا قبل از سال ۱۹۱۱ در چین، تختخواب های کانوپی خانواده از مهمترین مبلمان منزل و حتی بخشی از جهیزیه عروس ها بود.

تفاوت تختخواب های چهار ستونی و تخت های کانوپی

هرچند تخت های کانوپی و تختخواب های چهار ستونی معمولا به جای هم استفاده می شوند اما در واقع با هم فرق دارند. تختخواب های چهار ستونی یک قاب دارند که  از چهار ستون در هر گوشه از تخت درست شده است. بعضی اوقات  از این ستون ها برای نگهداری روکش پارچه ای  بالای آن استفاده می شود.

تختخواب های چهار ستونی لزوما پرده ندارند، اما گاهی اوقات برای گرمای بیشتر یا دور نگه داشتن حشرات از یک روکش در آن استفاده می شود. تخت های کانوپی یک سقف پارچه ای معلق دارند و معمولا پرده ها از طرفین آویزان هستند. پارچه ای هم که برای این منظور استفاده می شود کاملاً نازک و شفاف است. تخت های کانوپی لزوماً در هر گوشه ستون ندارند و به جای آن پرده ها اغلب به کمک یک پایه، روی دیوار یا سقف مجاور نگه داشته می شوند. روش های مختلفی برای آویختن و تزیین پرده های بالای تخت در تخت های کانوپی وجود دارد که شما به راحتی می توانید بعضی از آنها را درست کنید.

همچنین شاید دوست داشته باشید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست