چیدمان صحیح اتاق مطالعه کنکوری ها برای یادگیری سریع تر!

گاهی شرایط خانه آنقدر مساعد نیست که فرزندتان بتواند ساعت ها با تمرکز کافی درس بخواند. پس باید فکری برای اتاق مطالعه کنکوری ها کرد تا بتوانند در این محیط با آرامش درس بخوانند.

یک نوجوان پشت کنکوری بیشتر از اینکه به یک اتاق خواب با چیدمانی خاص و به روز نیاز داشته باشد، نیازمند محیطی مناسب برای مطالعه است. گاهی شرایط خانه آنقدر مساعد نیست که فرزندتان بتواند ساعت ها با تمرکز کافی درس بخواند. پس باید فکری برای اتاق نوجوان کنکوری کرد تا بتواند در این محیط با آرامش درس بخواند. در ادامه نکاتی را مطرح می کنیم که با رعایت کردن آن ها می توانید دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری ها را متحول کنید.

چیدمان اتاق مطالعه کنکوری ها

همانطور که می دانید کنکوری ها در طول یک سالی که برای کنکور آماده می شوند نیاز به محلی آرام برای مطالعه دارند تا به دور از تنش و استرس خود را برای کنکور آماده کنند. در اکثر خانه های این دوره و زمانه اتاقی مجزا برای مطالعه یا کار وجود ندارد و نمی توان برای این یک سال اتاق ویژه ای را ساخت و یا کل خانه را تعطیل کرد. پس بهتر است از تغییرات ساده و آسان شروع کنیم و اتاق خواب نوجوان پشت کنکوری را طور دیگری بچینیم.

ویژگی های اتاق مطالعه کنکوری

همانطور که می دانید، محیط مطالعه بر یادگیری و حفظ اطلاعات در ذهن تاثیر بالایی دارد. در اینجا مهمترین ویژگی های اتاق مطالعه کنکوری را به شما معرفی می کنیم.

روشنایی اتاق مطالعه لاکچری برای اتاق مطالعه کنکوری

فضای مطالعه مشخص و تعریف شده

اگر فضای مشخصی برای مطالعه نداشته باشید، چطور می توانید آن را بهبود دهید؟ اولین قدم برای بالا بردن بهره وری هنگام درس خواندن، ایجاد یک فضای مشخص برای مطالعه است. در حالت ایده آل، فضای مطالعه مکانی خواهد بود که در آن قسمت کتاب های درسی، رایانه، دفترچه یادداشت و سایر ملزومات مطالعه خود را نگهداری می کنید. چه روی میز تحریر اتاق خواب خود درس بخوانید و چه روی میز ناهارخوری، تصمیم گیری در مورد مکان مطالعه اولین قدم شما برای رسیدن به بهترین ویژگی های اتاق مطالعه کنکوری ها خواهد بود.

میز مطالعه پربازده

کیفیت و نوع وسایلی که باید برای دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری ها انتخاب کنید بسیار مهم است. میز مطالعه اولین وسیله ای است که به یک کنکوری یادآوری می کند که امسال سال تلاش و مطالعه است پس سرمایه گذاری روی میز مناسب، مساوی است با نتیجه مطلوب. البته مدل این میز اهمیت چندانی ندارد و فقط باید استاندارد باشد. این میز اصلا نباید شلوغ باشد تا نوجوان بتواند روی درس خواندن متمرکز شود. برای ایجاد آرامش بیشتر می توانید از یک گیاه روی میز استفاده کنید. البته بهتر است گیاهانی را انتخاب کنید که به رسیدگی کمتری نیاز دارند.

رنگ میز مطالعه باید ملایم و آرام بخش باشد تا چشم را اذیت نکند و سطح تمرکز را کاهش ندهد. بهتر است از انتخاب میز با رنگ های خیلی روشن خودداری کنید چرا که رنگ های روشن بازتاب نوری زیادی دارند و چشم را زود خسته می کنند.

میزهای تحریر فوکاچوب برای دکوراسیون اتاق خواب ساده و شیک

محیط ارگونومی و صحیح نشستن

بهتر است از نوعی صندلی استفاده کنید که اصول ارگونومی در طراحی آن رعایت و با آنتروپومتری بدن همخوانی داشته باشد.

  • بهترین حالت بدن برای نشستن پشت میز این است که زانوها و آرنج ها زاویه ۹۰ درجه باشند. کف پا روی زمین (یا زیر پایی) باشد و آویزان نماند.
  • پشت زانو چند سانتیمتر با لبه صندلی فاصله داشته باشد.
  • سر و گردن صاف باشند.
  • پشتی صندلی از کمر و انحنای S شکل ستون فقرات به خوبی پشتیبانی کند.
  • اگر برای مطالعه یا حضور در کلاس های آنلاین از رایانه استفاده می کنید، بهترین موقعیت برای قرار گیری مانیتور به این شکل است که لبه بالایی مانیتور همتراز با چشمانتان باشد.
  • همچنین زاویه پشتی و نشیمن ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه باعث می شود کمترین فشار به انتهای ستون فقرات و دیسک های پایینی متصل به لگن وارد شود.

هنگام خرید میز و صندلی می توانید صندلی هایی با قابلیت های تنظیمی را بخرید یا اگر صندلی شما قابلیت تنظیم ندارد به کمک پشتی های طبی، زیرپایی و … شرایط مطلوب را ایجاد کنید.

نمونه محیط ارگونومی و صحیح نشستن برای اتاق مطالعه کنکوری ها

اتاق متمرکز

ویژگی که اتاق مطالعه کنکوری را از سایر اتاق های مطالعه متمایز می کند؛ تمرکز کامل روی عامل تمرکز است! عوامل حواس پرتی، بزرگترین مانع برای رسیدن به اهداف مطالعاتی شما هستند. چند روش آسان برای به حداقل رساندن حواس پرتی ها، شامل این موارد می شود:

  • بستن پنجره ها برای جلوگیری از ورود سر و صدای خیابان به فضای مطالعه
  • خاموش کردن تلفن همراه
  • مسدود کردن وبسایت هایی که معمولا باعث اتلاف وقت می شوند
  • کار کردن در یک محیط ساکت و بدون جمعیت

اگر دوری از سر و صدا برای شما اجتناب ناپذیر بود، از یک موسیقی بی کلام آرام یا یک اپلیکیشن نویز سفید برای پس زمینه اتاق خود استفاده کنید.

نورپردازی اصولی از مهمترین ویژگی های اتاق مطالعه کنکوری

زمانی که به ویژگی های مناسب برای اتاق مطالعه کنکوری ها فکر می کنید نور مناسب، همه چیز است. در هر زمانی، نور طبیعی بهترین منبع نور برای مطالعه محسوب می شود؛ زیرا قرار گرفتن در معرض نور خورشید از نظر جسمی، روحی  و احساسی باعث نشاط می شود. بر اساس یکی از مطالعات هاروارد، یک مزیت دیگر برای مطالعه در کنار پنجره این است که تهویه بهتر با افزایش ۱۰۱ درصدی آزمایش های عملکرد شناختی همراه است.

با این وجود، به سختی می توان نور طبیعی را در محیط مطالعه فراهم کرد؛ به خصوص در شب. علاوه بر اطمینان داشتن از وجود نور طبیعی در محیط مطالعه، انواع مختلف نور بر بهره وری تاثیر می گذارند. در حالی که نور گرم تر برای ایجاد احساس راحتی و آرامش در محیط های صمیمی ایده آل است، روشنایی سردتر باعث بهبود هوشیاری، خلق وخو و بهره وری می شود. همچنین می تواند با کاهش سطح ملاتونین، خستگی را کاهش دهد. علاوه بر این، متخصصان برای جلوگیری از خستگی چشم ها، استفاده از نورهای لایه ای را توصیه می کنند.

اندازه آباژور مناسب اتاق خواب

نور کافی و هوشیاری بیشتر

یکی دیگر از تفاوت هایی که در دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری ها با سایر اتاق ها وجود دارد، نور کافی است. معمولا در اتاق خواب نیازی به نور زیاد نیست اما در اتاقی که قرار است محلی برای مطالعه باشد بهتر است نور کافی و خوبی وجود داشته باشد. تا حد ممکن از نور طبیعی استفاده کنید. میز مطالعه را در محلی قرار دهید که نزدیک به پنجره باشد. نور طبیعی آفتاب، هم سطح هوشیاری را افزایش می دهد و هم باعث شادابی می شود.

اگر اتاق شما پنجره ندارد و یا امکان قرار گیری میز در کنار آن نیست و حتی اگر نور طبیعی هم دارد، بهتر است از چراغ مطالعه هم استفاده کنید تا نور کافی تامین شود. بهتر است از لامپ های آفتابی استفاده کنید که نوری با طیف گرم دارند. اگر با کامپیوتر کار می کنید؛ نباید مانیتور را دقیقا رو به رو یا پشت پنجره قرار دهید، چرا که سبب خیرگی چشم می شود. در این حالت بهترین زاویه ۹۰ درجه است.

دمای مطلوب و متعادل

همانطور که به نظر می رسد، دمای اتاق نیز یکی از ویژگی های اتاق مطالعه کنکوری ها است که باید مورد توجه قرار بگیرد. بر اساس تحقیقات آزمایشگاه ملی لارنس برکلی (Lawrence Berkeley National Laboratory) بهره وری در اتاق مطالعه ای با دمای دقیق ۷۱ درجه فارنهایت (۲۱.۶ درجه سانتیگراد) به بیشترین حد ممکن می رسد. با این حال دمایی بین ۷۰ تا ۷۷ درجه فارنهایت (۲۱ تا ۲۵ درجه سانتیگراد) نیز همچنان بهره وری شما را در سطح مناسبی نگه می دارد.

اگر نمی توانید دما را کنترل کنید، انتخاب لباس مناسب نیز به شما کمک می کند.

سرویس خواب نوجوان و جوان مدل دینامیت فوکا چوب

برای دیدن قیمت سرویس دینامیت روی تصویر آن کلیک کنید.

نه خیلی سرد و نه خیلی گرم

دمای محیط مطالعه باید مطبوع باشد. گرما و سرمای بیش از حد موجب از بین رفتن آرامش می شود و تاب آوری نوجوان را کم می کند. پس از تنظیم بودن سیستم گرمایش و سرمایش اتاق مطمئن شوید تا از این نظر مشکلی پیش نیاید. بهتر است در دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری ها از فرش یا موکت برای کفپوش استفاده کنید تا نوجوان پشت کنکوری هنگام مطالعه احساس بهتری داشته باشد و پاهایش، با سطح نرم و گرمی در تماس باشند.

رنگ مناسب دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری

رنگ اتاق مطالعه باید موجب آرامش و نشاط شود تا نوجوان در هنگام درس خواندن احساس بهتری داشته باشد. بهتر است در پالت رنگی از رنگ هایی استفاده کنید که تنش و استرس را دور می کنند و هیجان مضاعف ایجاد نمی کنند. رنگ های خنثی مانند سفید و خاکستری و یا رنگ های سرد مانند سبز و آبی گزینه های خوبی برای این اتاق هستند.

اگر امکان رنگ کردن دیوار را ندارید می توانید از اشیا و لوازم کمک بگیرید که با پالت رنگی اتاق همخوانی دارند و یا برچسب های موقتی بخرید. حتما نظر فرزندتان را در انتخاب پالت رنگ بخواهید و اجازه دهید او هم در تمامی مراحل چیدمان با شما همراه باشد تا از نتیجه کار راضی شود و رغبت بیشتری به مطالعه در این محل داشته باشد.

تخت و کمد نوجوان سیاوش فوکاچوب

برای دیدن قیمت سرویس سیاوش روی تصویر آن کلیک کنید.

آسودن در اتاق مطالعه؟! راحت باشید اما لم ندهید

بر اساس یک مطالعه، یک چهارم کارمندان ادارات می گویند که ناراحتی میز کار بر بهره وری آن ها تاثیر منفی دارد. در حالی که ۳۷ درصد گفته اند که کار در یک محیط گرم و ناراحت کننده، بیش از حد حواسشان را پرت کرده است. یکی از راه های جلوگیری از این مشکل، استفاده از صندلی هایی است که ترکیب مناسبی از راحتی و ارگونومی را ارائه می دهند. از ویژگی های اصلی این صندلی ها می توان به قابلیت تنظیم صندلی و دسته های تکیه گاه، پشتیبانی کمر برای حالت قرارگیری بدن و قابلیت چرخش برای حرکت آسان اشاره کرد.

اگر دوست دارید هنگام مطالعه در رختخواب استراحت کنید و با بالش های نرم و گرم خود احاطه شده باشید، این را در نظر بگیرید که احتمالا احساس خواب آلودگی خواهید کرد و حتی ممکن است بخوابید.

نظم و ترتیب قطعی ترین مورد از فهرست ویژگی های اتاق مطالعه کنکوری

هر چند که شلختگی برای بعضی از افراد جذابیت های خاص خودش را دارد اما می تواند از پیشرفت شما جلوگیری کند و منجر به کاهش انگیزه و رکود شود. همچنین طبق شواهدی قابل توجه، شلختگی محیط باعث حواس پرتی و استرس می شود. بنابراین، با توجه به مرتب بودن خانه به عنوان یکی از ویژگی های اتاق مطالعه کنکوری ها، از اثرات مخرب شلختگی دوری کنید.

نظم و ترتیب و یادگیری آسان

نظم و ترتیب موجب می شود که ذهن روی کاری که انجام می دهد متمرکز باشد. به طور کلی دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری ها نباید شلوغ و پر زرق و برق باشد. سادگی و منظم بودن این اتاق موجب بازدهی بالاتر مغز نوجوان می شود. بهتر است تمامی اشیا و لوازمی را که مانع درس خواندن می شوند، از این محل دور کنید. مثلا کنسول های بازی و موبایل و… نباید در دسترس باشند چرا که درس خواندن را سخت تر می کنند.

پشت کنکوری ها باید به کتاب ها و جزوه های مختلفشان دسترسی آسانی داشته باشند. برای اینکه دور و اطراف آن ها شلوغ و بی نظم نشود می توانید یک ترولی برای فرزندتان تهیه کنید تا تمام کتاب ها و لوازمش را در آن جای دهد. البته می توان از شلف های دیواری کمک گرفت و درست بالای میز نصبشان کرد. شلف های دیواری جای کمی را اشغال می کنند و در عین حال نظم و ترتیب خاصی به وسایل می بخشند و البته از لحاظ بصری زیبایی خاصی به دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری ها می دهند.

سرویس خواب نوجوان مدل کاپیتان فوکا چوب

برای دیدن قیمت سرویس کاپیتان روی تصویر آن کلیک کنید.

یادگیری از روی در و دیوار

اگر هر روز صبح با باز کردن چشم هایتان مطلبی را روی دیوار مقابل خود ببینید قطعا آن را از خاطر نخواهید برد و به راحتی در ذهنتان می ماند. به فرزندتان اجازه دهید تا مطالب مهم درسی مانند فرمول های مهم، نقشه جغرافیا و هر چیزی که برای یادگیری آن نیاز به تکرار و تمرین است را به دیوارها بچسباند. با این روش زمان کمتری صرف حفظ کردن مطالب درسی می شود. برای این کار نیاز به خرید پوستر های گران قیمت نیست و کافی است با پرینتر مطلب مورد نظر را چاپ کنید و یا حتی با ماژیک های رنگی آن را روی کاغذ بنویسید و سپس روی دیوار یا بالای میز مطالعه بچسبانید. برای اینکه ذهن از دیدن یک مطلب خسته نشود می توانید از ورق های رنگی یا استیکر های شکلی استفاده کنید.

اگر مستاجر هستید و نمی توانید چیزی روی دیوار بچسبانید بهتر است یک برد چوب پنبه ای بخرید و تمامی موارد را به صورت یکجا روی آن بزنید. این بردها دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری ها را جذاب تر هم می کنند و موجب نظم ذهنی بیشتری می شوند.

حضور طبیعت در اتاق مطالعه

فکر می کنید حضور گیاهان در فضای خانه یا مطالعه فقط به دلیل زیبایی است؟ واقعیت این است که گیاهان مزایای زیادی را برای محیط مطالعه شما ایجاد می کنند. همچنین مطالعاتی روانشناختی فواید حضور گیاهان در محیط زندگی برای سلامتی و حال خوب را نشان داده است. حتی اگر احساس انزوا می کنید، گیاهان می توانند به شما کمک کنند و تا حدی شبیه به دوست انسان ها باشند.

گل ها و گیاهان در دکوراسیون اتاق مطالعه لاکچری

قوانین مطالعه

یکی از چالش های افرادی که در خانه درس می خوانند، چگونگی مطالعه در کنار سایر اعضای خانواده است. وقتی همه شما سعی می کنید در یک محیط درس بخوانید، شرایط می تواند ناامیدکننده به نظر برسد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای زمان ها و محیط هایی که هر فرد به به درس خواندن خود اختصاص می دهد قوانینی را وضع کنید.

همچنین می توانید برای خودتان نیز به فکر قانون گذاری باشید. افراد بسیاری از ترکیب شدن زمان مطالعه و زندگی شخصی خود ناراضی هستند؛ زیرا این حس به آن ها دست می دهد که دائما درس می خوانند. با تعیین یک برنامه زمان بندی و پایبندی به آن، از پیش آمدن چنین وضعیتی جلوگیری کنید.

صداهای مزاحم

بعضی از پشت کنکوری ها به صداهای مزاحم محیطی مانند صدای تلویزیون، ساخت و ساز ساختمان و… حساس هستند و با وجود این سر و صداها نمی توانند خوب درس بخوانند.

اگر آپارتمان شما پنجره های دو جداره و یا کفپوش های ضد صدا ندارد باید خودتان دست به کار شوید و فکری به حال این مشکل کنید. با پخش کردن موسیقی بی کلام و آرامش بخش می توانید صداهای مزاحم را حذف کنید. اگر این موسیقی ها موجب عدم تمرکز فرزندتان می شود باید گوشی های صدا گیر را امتحان کنید. احتمالا این صدا گیرها مشکل را حل خواهند کرد. اگر باز هم مشکل حل نشد بهتر است با بستن درز پنجره ها و دور شدن از منبع سر و صدا این مسئله را حل کنید.

کلام پایانی

چیدمان و دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری ها کار چندان سختی نیست. امیدواریم با رعایت یک سری اصول ساده و نکاتی که گفته شد بتوانید اتاق را برای مطالعه فرزند پشت کنکوری خود مهیا کنید.

نکته طلایی: انگیزه خود را فراموش نکنید!

حالا که مهمترین ویژگی های اتاق مطالعه کنکوری ها را می شناسید، زمان آن رسیده که انگیزه بگیرید. با نوشتن اهدافی که قصد دستیابی به آن ها را دارید و تعیین هدف واقع بینانه برای هر جلسه مطالعه را شروع کنید. به خاطر داشته باشید که اهداف واضح و شفاف، شما را به فردی متمرکز و باانگیزه تبدیل می کنند.

همچنین شاید دوست داشته باشید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست