۸ اشتباه رایج در دکوراسیون اتاق کودک و راه حل آنها

اینکه آنها دوران کودکی خود را در چگونه فضایی گذرانده اند، می تواند تاثیرات قابل توجهی بر روحیه و شخصیت آنها در بزرگسالی بگذارد پس نیاز است تمام تلاش خود را برای فراهم کردن محیطی آرام، انرژی بخش و فعال برای آنها انجام دهیم.

بیشترین چیزی که ما از یک فضا به یاد می آوریم، حس و حالی است که از آن دریافت کرده ایم. بیشترین چیزی که کودکان ما در آینده از فضای اتاق شان به یاد خواهند آورد، حس و حالی است که از فضای آن دریافت کردند.

اینکه آنها دوران کودکی خود را در چگونه فضایی گذرانده اند، می تواند تاثیرات قابل توجهی بر روحیه و شخصیت آنها در بزرگسالی بگذارد پس نیاز است تمام تلاش خود را برای فراهم کردن محیطی آرام، انرژی بخش و فعال برای آنها انجام دهیم. در این مقاله از مجله فوکاچوب می خواهیم به بررسی ۸ اشتباه رایج در دکوراسیون اتاق کودک و راه حل آنها بپردازیم، با ما همراه باشید.

آبی بهترین رنگ برای اتاق خواب مدل کلبه

  1. دیوارهایی بی روح در اتاق کودک

برخلاف پالت رنگ اتاق افراد بزرگسال، در مورد اتاق کودک رنگ های خنثی در صدر لیست قرار ندارند. پالت رنگ اتاق کودک باید هیجان انگیز و برجسته باشد و رنگ های قوی گزینه بهتری برای رسیدن به این هدف خواهند بود. با رنگ صورتی به عنوان بهترین گزینه روی میز برای اتاق کودک دختر و آبی برای اتاق کودک پسر خداحافظی کنید.

بی نهایت رنگ برجسته و قوی دیگر موجود اند که می توانید فارغ از جنسیت کودک خود از آنها بهره مند شوید تا فضایی فعال برای شان خلق کنید؛ از جمله این رنگ ها می توان به نارنجی، زرد، سبز و مرجانی اشاره کرد. اگر از رنگی خنثی همچون سفید برای دیوارها استفاده کرده اید، پس نیاز خواهد بود به کمک عناصر دکوری ای در رنگ هایی قوی به دیوارها جان ببخشید.

اگر دوست دارید درباره نحوه انتخاب رنگ برای اتاق خواب کودک و اثرات رنگ ها بر روحیه آنها اطلاعات بیشتری داشته باشید تا انتخاب حرفه ای تری داشته باشید حتما مقاله ” روانشناسی رنگ در دکوراسیون اتاق خواب کودک ” را با دقت مطالعه کنید.

ست تخت و کمد نوزاد و نوجوان مدل کینگ

  1. عدم وجود فضای نگه داری کافی

یکی از اصلی ترین چالش ها در مورد اتاق کودک، مرتب نگه داشتن و حفظ آن از آشفتگی است! بله مواجه شدن با یک اتاق خواب بهم ریخته، اتفاق نادری نیست اما به راحتی می توان با ایجاد فضای نگه داری کافی از آن جلوگیری کرد. در این راستا گزینه های زیادی پیش روی شما است که نه تنها فضایی منظم تحویل شما می دهند، بلکه جلوه ای مدرن نیز به آن می بخشند.

استفاده از تخت خواب تاشو کودک یا سرویس خواب کشودار یا جک دار، پاف صندوق دار، شلف یا باکس دیواری و جالباسی پشت در اتاق از جمله ایده هایی هستند که به شما کمک می کنند استفاده ی بهینه تری از فضای اتاق خواب کودکتان داشته باشید.

  1. حضورعناصر دیزاین غیر لازم در اتاق خواب

اغلب شاهد حضور تعداد زیادی از عناصر دیزاین در اتاق خواب کودک هستیم که کاربرد چندانی ندارند و خب این آخرین چیزی است که این فضا نیاز دارد. اتاق کودک باید به اندازه کافی فضای خالی برای بازی های او و دوستانش داشته باشد. به جای استفاده از یک کمد بزرگ برای اسباب بازی های او شاید بهتر باشد از باکس های دیواری استفاده کنید.

بسیاری از وسایل اتاق کودک شاید تا یک سال پیش برای او کاربرد داشته اند اما دیگر وقت آن رسیده که از دکوراسیون حذف شوند. سعی کنید در زمان طراحی دیزاین اتاق خواب کودک بیشتر نگاه مینیمالیستی داشته باشید تا بتوانید در پایان فضایی کاربردی، آرامش بخش و البته هیجان انگیز خلق کنید.

  1. نادیده گرفتن علایق کودک در طراحی دکوراسیون

برخی از پدر و مادرها گاهی فراموش می کنند که در پایان این کودک آنها است که قرار است وقت خود را در آن محیط  بگذراند و از اصل مهمی به نام شخصی سازی دیزاین غافل می شوند. البته این به معنای اعمال صد درصد ایده های آنها نیست چرا که در برخی موارد ممکن است امنیت آنها را تحت تاثیر قرار دهد. در این راستا پدر و مادر باید مترجمان خوبی باشند.

سرویس تخت و کمد نوزاد مدل نیکا با رنگ سفید برای دکوراسیون اتاق کودک

مترجمانی که علائق کودک را به ایده هایی کاربردی تبدیل کنند و هر جا نیاز باشد در آن تغییراتی ایجاد کنند. به عنوان مثال اگر کودک شما به تخت خواب های دوطبقه علاقه مند است، می توانید از این علاقه در راستای استفاده ای بهینه از فضای اتاقش استفاده کنید. به این صورت که از تخت خواب دو طبقه ای که به جای تخت طبقه پایین، فضای خالی ای در اختیارتان قرار می دهد، استفاده کنید و فضای خالی را به فضای بازی یا مطالعه کودک تان اختصاص دهید.

  1. خلاقیت به خرج ندادن در انتخاب دکور دیواری

دکور دیواری اتاق کودک یکی از تاثیرگذارترین بخش های دیزاین در راستای ایجاد محیطی جذاب و هیجان انگیز برای کودک است. با خالی گذاشتن دیوارها یا انتخاب دکور دیواری نامناسب، فرصت خوبی را از دست داده اید. ایده های مختلفی همچون شلف دیواری، برچسب دیواری و اریگامی متناسب با سن کودک وجود دارند اما برخی از آنها محدودیت سنی ندارند و می توانند سال ها مهمان دیزاین اتاق آنها باشند. یکی از این موارد، استفاده از تخته سیاه است. از این عنصر جذاب در کنار نقاشی کردن می توان برای یاد دادن حروف، اعداد و اشکال مختلف به کودک استفاده کرد.

  1. ایجاد فضایی بیش از حد دخترانه یا پسرانه

یکی از اشتباهات رایج در مورد طراحی دکوراسیون اتاق کودک، تمرکز بیش از حد بر استفاده از بخش های مختلف دیزاین از جمله پالت رنگ برای ایجاد فضایی دخترانه یا پسرانه است. قبل از شروع طراحی دیزاین اتاق سعی کنید تعریف هایی که از قبل در مورد فضایی دخترانه یا پسرانه در ذهن دارید را فراموش کنید و در عوض ایجاد فضایی آرامش بخش، هیجان انگیز و شاد را در اولویت قرار دهید.

  1. عدم توجه به حساسیت زا بودن برخی مواد اولیه

مواد اولیه ای که در ساخت برخی عناصر دکوراسیون به کار می روند، می توانند در کودک حساسیت هایی در سطوح مختلف ایجاد کنند. از مهم ترین این عناصر می توان به کالای خواب که شامل روتختی و سرویس ملحفه، پتو، تشک و بالش می شود، اشاره کرد که در خرید آنها باید کیفیت مواد اولیه را در اولویت قرار داد. همچنین بهتر است از تشک های ضد حساسیت و آنتی باکتریال برای کودک خود استفاده کنید.

ساختار تشک لاتکس برای کودک

  1. غافل شدن از ایجاد فضای مطالعه

اگر می خواهیم کودکان ما در بزرگسالی اهل مطالعه باشند، نیاز است از دوران کودکی بخشی از اتاق آنها را به ایجاد فضای مطالعه اختصاص دهیم. فضایی که متشکل از یک کتابخانه خانگی، صندلی و میز استاندارد با طراحی جذاب باشد و او بتواند در آنجا به مطالعه کتاب های مورد علاقه اش بپردازد یا از گوش کردن به کتاب هایی که شما برای او می خوانید، لذت ببرد. همچنین به کمک ایده هایی همچون چادر بازی کودک می توانید از آن محیطی جذاب تر بسازید. اگر دوست دارید با ایده هایی کاربردی برای ساخت فضای مطالعه آشنا شوید توصیه میکنیم مقاله ” فوت و فن های ساخت فضای مطالعه در دکوراسیون اتاق کودک ” را از دست ندهید.

سرویس خواب نوجوان و جوان مدل دینامیت فوکا چوب

به پایان یکی دیگر از مقاله های مجله فوکاچوب رسیدیم. خوشحالیم که تا پایان همراه ما بودید. شما هم می توانید نظرات و تجربیات خود را در ادامه با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

همچنین شاید دوست داشته باشید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست