۱۱ ایده کم هزینه و خلاقانه برای تغییر دکوراسیون اتاق کودک

اگر می خواهید با صرف هزینه اندک دکوراسیون اتاق کودکتان را تغییر بدهید با ما همراه باشید. اگرچه این ایده ها و ترفندها ساده و کم هزینه هستند اما تغییرات زیادی در چیدمان اتاق کودک تان ایجاد می کند.

اگر می خواهید با صرف هزینه اندک دکوراسیون اتاق کودکتان را تغییر بدهید با ما همراه باشید. اگرچه این ایده ها و ترفندها ساده و کم هزینه هستند اما تغییرات زیادی در چیدمان اتاق کودک تان ایجاد می کند. در اینجا علاوه بر ایده های کم هزینه، چند ایده برای اتاق های کوچک که فضای زیادی ندارند هم مطرح می کنیم. پس اگر قصد دارید تغییر دکوراسیون اتاق کودک تان ایجاد کنید، تا انتهای این مطلب با ما باشید.

۱. راه حلی برای مرتب کردن اسباب بازی ها

اگر از ریخت و پاش اسباب بازی ها کف اتاق خسته شده اید و دنبال راه حل می گردید، می توانید از این ترفند ساده استفاده کنید. با صرف هزینه اندک ساک های پارچه ای درست کنید تا به اسباب بازی ها نظم دهید و یا ساک های قدیمی را با استفاده از پارچه های رنگی بپوشانید و با نوشتن کلمات مختلف روی ساک ها، آنها را نو کنید و بعد چند قلاب به لبه پنجره و یا دیوار نصب و ساک های زیبا را به قلاب ها وصل کنید. حالا فضای بیشتری برای اسباب بازی ها دارید.

راه حلی برای مرتب کردن اسباب بازی ها۲. نو سازی وسایل قدیمی با رنگ زدن

با رشد کودکان، سلیقه آنها هم مدام در حال تغییر است اما این بدان معنی نیست که باید مدام وسایل کودک تان را عوض کنید و یا وسایل جدیدی بخرید. مثلا اگر در خانه رنگ و قلم مو دارید، می توانید با رنگ زدن، همه چیز را دوباره نو کنید. مثل این اتاق که وسایل و دیوار هایش دوباره رنگ شده است. برای ساختن طیف رنگی می توانید رنگ سفید را به یک رنگ خاص اضافه کنید تا طیف رنگی از پر رنگ به کم رنگ تولید کنید وبعد با استفاده از رنگ های حاصله هر یک اجزای اتاق را به یک رنگ در بیاورید. با این کار دیگر نیازی نیست تا هزینه زیادی را صرف خریدن رنگ های مختلف بکنید.

نو سازی وسایل قدیمی با رنگ زدن

۳. از وسایل به درد نخور استفاده بهینه کنید

راه خلاقانه دیگر این است که با اشیای بدون استفاده، وسایل کاربردی بسازید. همان طور که می بینید در این اتاق از یک شاخه درخت برای آویزان کردن چراغ استفاده شده است. برای منظم کردن لباس های فرزندان تان هم می توانید با الگو برداری از این اتاق از نردبان قدیمی چوبی استفاده کنید و با یک دست رنگ، آن را تبدیل به یک رخت آویز جدید و مدرن کنید.

از وسایل به درد نخور استفاده بهینه کنید

۴. کارهای هنری فرزندان تان را قاب کنید

می توانید از نقاشی های کودکان استفاده کنید و با قاب کردن و نصب این نقاشی ها روی دیوار، حال و هوای تازه ای به اتاق ببخشید. با این کار کم هزینه، هم اتاق و دیوارهایش، خوش رنگ و لعاب به نظر می رسند و هم اعتماد به نفس کودکانتان تقویت می شود.

کارهای هنری فرزندان تان را قاب کنید

۵. تغییرکاربری وسایل کهنه

وسایل کهنه و قدیمی را دور نریزید. می توانید با تغییر کاربری این وسایل، در جای دیگری برای تغییر دکوراسیون اتاق کودک از آنها استفاده کنید. اگر یک کمد قدیمی دارید که از آن خسته شدید، می توانید با کمی تغییرات در ظاهر کمد و با استفاده از چسب و رنگ های شاد، آن را برای اتاق کودکتان آماده کنید.

تغییرکاربری وسایل کهنه

۶. از رنگ آمیزی دیوار ها غافل نشوید

نقاشی دیواری (Wall Murals) جذابیت خاصی به اتاق کودکان می دهد اما نکته اینجا است که این کار را باید به نقاش ساختمانی بسپارید و معمولا هزینه زیادی دارد، پس باید به فکر یک جایگزین بود. شما می توانید با طرح و نقش های ساده دیوار اتاق کودک تان را زیبا کنید. مثلا برای رنگ آمیزی دیوار این اتاق، ابتدا با استفاده از چسب نواری دیوار را به دو قسمت مورب و مساوی تقسیم و بعد به ترتیب این دو قسمت را با رنگ های متفاوت رنگ کرده اند.

از رنگ آمیزی دیوار ها غافل نشوید

۷. استفاده چند منظوره

وقتی فرزندانتان بزرگ تر می شوند و به مدرسه می روند، نیاز های شان هم تغییر می کند و نیاز به تغییر دکوراسیون اتاق کودک به توجه به سنشان را دارید. کودکان در سنین مدرسه به وسایلی مانند میز مطالعه و کمد، کشو نیاز دارند. پس هنگام خرید، وسایلی را تهیه کنید که چند منظوره باشد. مثلا از ابتدا میز هایی بخرید که کشو های مخفی زیادی داشته باشد تا بتوانید در آینده از این فضا های مخفی برای قرار دادن کتاب و لوازم التحریر کودکانتان استفاده کنید. به جای خریدن تخت، کمد و وسایل هم رنگ، سعی کنید این هماهنگی رنگی را با رو تختی و ملحفه ها ایجاد کنید چرا که تعویض و خرید مجدد این موارد هزینه کمتری می طلبد. می توانید از طرح و رنگ دلخواه کودک در انتخاب رو تختی استفاده کنید. وسایل ساده ذخیره و منظم سازی مانند جعبه، سبد، قلاب، جا رختی و نظم دهنده های دیواری، امکان استفاده بیشتر از محیط اتاق را فراهم می کنند.

 

۸. از وسایل بازیافتی استفاده کنید

اجازه ندهید که هیچ وسیله ای بدون استفاده بماند. شما می توانید حتی از اشیا و لوازمی که فقط به درد بازیافت می خورند، دوباره استفاده کنید و به این وسایل اجازه حیات دوباره بدهید. اصلا مهم نیست چه نوع وسیله ای باشد، مبلمان، لوازم خانه و حتی لباس ها همگی می توانند دوباره در جایی دیگر به کارتان بیایند. مثلا دیوار این اتاق به سبک خلاقانه ای با یک تکه ایرانیت فلزی پوشانده شده است که قیمت بسیار کمی دارد و احتمالا یک شیء بازیافتی بوده است.

از وسایل بازیافتی استفاده کنید

۹.  بعضی تزیینات را خودتان بسازید

می توانید با کمی خلاقیت و استفاده ازلوازم دم دستی، ریسه های رنگی بسازید و تغییر دکوراسیون اتاق کودک به شکلی ارزان داشته باشید. با این ریسه های ارزان قیمت، اتاق کودکتان را برای هر مناسبتی زیبا تر کنید. از پارچه های رنگی و طرح دار برای درست کردن این ریسه ها استفاده و کودکان را هم در ساخت این کاردستی شریک کنید.

۱۰.  استفاده از چسب های نواری رنگی برای تزیین دیوارها

اگر نمی خواهید در اتاق کودک تان از رنگ های روشن و کاغذ دیواری استفاده کنید، می توانید چسب های نواری رنگی را جایگزین کنید. می توانید این چسب ها را به شکل یک قاب، روی دیوار بچسبانید. با این کار دیگر نیازی به خریدن یک قاب گران نیست. این چسب های نواری در طرح ها، رنگ ها و سایزهای مختلفی موجود است. هر چیزی را با این چسب ها می توانید به دیوار بچسبانید بدون اینکه نگران کنده شدن رنگ دیوار باشید. این چسب ها جایگزین مناسبی برای چسب های خمیری  است.

۱۱. از برچسب های دیواری غافل نشوید

 اگر نتوانستید با چسب های نواری، طرح های خلاقانه ای خلق کنید اصلا جای نگرانی نیست، چون با برچسب های دیواری ارزان قیمت می توانید اتاق کودک تان را زیبا و دلنشین تر کنید. در این اتاق، با استفاده از برچسب ابر و باران به رنگ صورتی و طلایی، زیبایی خاصی به دیوار افزوده شده است. همین تغییر کوچک، این اتاق کودک را متحول کرده و حالا بیشتر مناسب نوجوانان ۱۳ ساله شده است. این برچسب ها به راحتی از دیوار جدا می شوند و می توانید با صرف هزینه اندک، مجددا طرحی منطبق با سلیقه فرزند تان تهیه کنید.

همچنین شاید دوست داشته باشید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست