چه رنگی برای اتاق خواب مناسب است؟

آیا تا به حال بد خوابی را تجربه کرده اید؟ آیا برایتان پیش آمده که خسته وارد اتاق خواب خود شوید، اما بلافاصله و ناخواسته خواب از سرتان بپرد؟ یا هر از گاهی فضای دلگیر اتاق شما را بیدار نگه دارد؟ بی خوابی تجربه ای سخت و توان فرساست که همه کم و بیش با آن دست و پنجه نرم کرده ایم.

آیا تا به حال بد خوابی را تجربه کرده اید؟ آیا برایتان پیش آمده که خسته وارد اتاق خواب خود شوید، اما بلافاصله و ناخواسته خواب از سرتان بپرد؟ یا هر از گاهی فضای دلگیر اتاق شما را بیدار نگه دارد؟ بی خوابی تجربه ای سخت و توان فرساست که همه کم و بیش با آن دست و پنجه نرم کرده ایم. حالی و احوالی که نه تنها شب را بر آدم حرام می کند بلکه روز بعد هم با سردرد، خستگی، گیجی و کج خلقی همراه است.

اینطور به نظر می رسدکه رنگ دکوراسیون اتاق خواب ممکن است منبع مشکلات خواب باشد. استفاده از بعضی رنگ‌ها در اتاق خواب، می تواند روح و روانتان را به هم بریزد و خوابتان را مختل کند طوری که حتی بالش های کُرکی، تشک های راحت و پرده های کاملا تاریک هم ممکن است برای از بین بردن اثرات پنهانی آن رنگ ها، کافی نباشد. در ادامه با هم بررسی می کنیم چه رنگی برای اتاق خواب مناسب است و چه رنگی باعث خواب بهتری می شود.

رنگ ها چگونه روی رفتار تاثیر می گذارند؟

روانشناسی رنگ ها به ما می آموزد رنگ هایی که ما را احاطه کرده اند تاثیرات متفاوتی روی خلق و خو و رفتار ما دارند. هر یک از ما احساس درونی خاصی نسبت به مفاهیم رنگ ها داریم:

  • وقتی رنگ قرمز را می بینید چه احساسی در شما بیدار می شود؟
  • در مورد رنگ آبی چطور؟

رنگ ها بسیاری از جنبه های پنهان تجربیات ما را تحت تأثیر قرار می دهند. مثل طعم غذا، احساس گرم یا سرد بودن اتاق و حتی می توانند احتمال خریدهای هیجانی و غیرضروری ما را بالا ببرند.

بنابراین با آگاهی و به کارگیری اصول روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون خانه، می توانید فضای ایده آل را برای هر موقعیت و مکانی فراهم کنید، حتی برای خوابیدن.

چه رنگی برای اتاق خواب مناسب است ؟

به طور کلی رنگ های اصلی، نسبت به سایه های ملایم تر رنگ ها، برای خواب مناسب نیستند. متخصصان خواب همچنین توصیه می کنند که از روکش های صاف و براق استفاده کنید تا رنگ ها جلوه لطیف تری به خود بگیرند.

طبق مطالعاتی که در هتل تراولوج (Travelodge) یکی از برترین هتل های انگلستان انجام شد، رنگ اتاق خواب بر کیفیت خواب افراد تاثیر می گذارد. محققان در این مطالعه ویژگی های ۲۰۰۰ اتاق خواب را در سراسر انگلستان بررسی کرده اند تا متوجه شوند چه رنگ هایی به کیفیت خواب کمک می کند و کدام یک مانع از یک خواب راحت می شود. این مقاله بررسی اجمالی از نتایج این تحقیق است.

کدام رنگ ها مانع خوابیدن می شود؟

۱. بنفش

گرچه رنگ بنفش برای بیشتر افراد یادآور شکوه و جلال است اما، ویژگی الهام بخش و خلاقانه آن می تواند بر رویاها و حتی کابوس های ما تاثیر بگذارد. به همین دلیل نتیجه گزارشات این تحقیق نشان می دهد که کمترین میزان خواب راحت در مجاورت با رنگ بنفش است: ۵ ساعت و ۵۶ دقیقه

سرویس خواب نوزاد مدل آلاله از فوکا چوب

۲. قرمز

قرمز رنگ جهانی برای اعلام خطر است، بنابراین به نظر نمی رسد فضای آرامش بخشی برای خوابیدن فراهم کند. این رنگ آتشین به همان اندازه که می تواند احساس شور و هیجان، عشق و انرژی را القا کند، منجر به افزایش فشار خون هم می شود. میزان خواب راحت در مجاورت این رنگ ۶ ساعت و ۵۸ دقیقه است.

سرویس چوب مدل قلب با رنگ قرمز برای دکوراسیون اتاق کودک

۳. قهوه ای

با توجه به آنکه بسیاری از ما پالت های رنگی خنثی تر را انتخاب می کنیم، رنگ قهوه ای برای بعضی افراد به جزء لاینفک اتاق خوابشان تبدیل شده است. با این حال، این رنگ احساس غم و اندوه را القا می کند و با دلتنگی همراه است، به همین دلیل دومین رنگ از بین بدترین رنگ ها برای اتاق خواب است: ۶ ساعت و ۵ دقیقه.

سرویس خواب نوزاد و نوجوان قهوه ای مدل شاتی

۴. خاکستری

از دیگر رنگ های خنثی و محبوب، طیف های رنگ خاکستری است که با حس دلتنگی و افسردگی همراه است. همانطور که نمی خواهید دکوراسیون اتاق خوابتان تحریک کننده باشد، طیف های رنگ خاکستری هم آرامش را از فضای اتاق دور می کند: ۶ ساعت و ۱۲ دقیقه.

تخت و کمد نوجوان پایلت فوکاچوب

۵. طلایی

رنگ طلایی گرم، روشن و آفتابی است اما ارتباط آن با مال و ثروت می تواند در بعضی افراد نگرانی های مالی را تداعی کند. مردم در اتاق خواب هایی به رنگ طلایی به طور میانگین فقط ۶ ساعت و ۴۳ دقیقه می خوابند.

سرویس تخت و کمد نوزاد و نوجوان با رنگ کرمی از دکوراسیون اتاق خواب نوزاد مدل ویرا

کدام رنگ ها به خوابیدن کمک می کند؟

۱. آبی

سایه های ملایم آبی مناسب ترین رنگ برای خوابیدن است. این طیف های رنگی، آرامش بخش هستند و مانع کابوس های شبانه می شوند. این رنگ همچنین فشار خون و ضربان قلب کاهش می دهد و به خوابی راحت و آسوده کمک می کند: ۷ ساعت و ۵۲ دقیقه.

آبی بهترین رنگ برای اتاق خواب مدل کلبه

۲. زرد

رنگ زرد، گرم و تسلی بخش است. خیلی از افراد احساس راحتی و آسودگی را در اتاق های زرد رنگ تجربه کرده اند. با این حال به خاطر داشته باشید که از رنگ های اصلی دوری کنید و به جای آن سایه های ملایم تر را به کار ببرید: ۷ ساعت و ۴۰ دقیقه.

۳. سبز

طیف های رنگ سبز علاوه بر آنکه خوشایند و دلپذیر هستند، حس آسودگی و آرامش را به همراه دارند. رنگ هایی مثل سبز خزه ای و زیتونی انتخاب مناسبی برای افرادی است که سبز را به آبی ترجیح می دهند: ۷ ساعت و ۳۶ دقیقه.

ست تخت و کمد نوزاد و نوجوان مدل کینگ

۴. نقره ای

رنگ نقره ای همچنان شیک و مجلل است و دارای ویژگی هایی است که به شما کمک کند سریع تر به خواب بروید. به علاوه افرادی که اتاق خواب های نقره ای رنگ دارند به نظر می رسد انگیزه بیشتری برای کارکردن دارند. به طور متوسط مقدار خواب در اتاق خواب های نقره ای ۷ ساعت و ۳۳ دقیقه است.

تخت و کمد نوجوان پایلت فوکاچوب

۵. نارنجی

نارنجی انتخاب دیگری از میان رنگ های گرم است که به نظر بیشتر افراد حس راحتی و آرامش را القا می کند. نارنجی همچنین می تواند به هضم غذا کمک کند، ناراحتی معده را تسکین دهد و بدن را برای خوابیدن آماده کند: ۷ ساعت و ۲۸ دقیقه.

چه رنگی برای اتاق خواب کودکان مناسب است ؟

مطالعات نشان داده است که خردسالان (زیر۸ سال) برخلاف والدینشان که رنگ های سرد را می پسندند، رنگ های گرم را ترجیح می دهند. بنابراین در زمان انتخاب ترکیب رنگی برای دکوراسیون اتاق یک کودک یا کودک نوپا، توجه به این اختلاف نظر مهم است.

با این حال هنوز هم توصیه می شود از رنگ های اصلی استفاده نکنید چون تا حد زیادی تحریک کننده هستند (بنابراین رنگ قرمز روشن همچنان ممنوع است.) استفاده از سایه های ملایم زرد، نارنجی و صورتی انتخاب های مناسبی برای ایجاد حسی دلنشین در فرزند کوچک شما است.

سرویس خواب نوزاد و کودک مدل السا از سری خواب نوزاد

در مورد کودکان بزرگتر و نوجوانان می توانید سلیقه آنها را در انتخاب رنگ جویا شوید. با پرسیدن سوالاتی در مورد تاثیر رنگ های مختلف و حسی که ایجاد می کنند و راهنمایی آنها، می توانید در کنار هم انتخاب درستی داشته باشید.

همچنین شاید بخواهید تِم مورد علاقه فرزندتان را در طراحی اتاق خوابش بگنجانید. استفاده از نقاشی های دیواری که چشم اندازی از جنگل یا آسمان شب را به تصویر بکشد، پس زمینه لذت بخشی برای به خواب رفتن کودکان فراهم می کند.

انتخاب سایه های مناسب برای خودِ شما

گرچه یکسری قوانین کلی وجود دارد که در مورد بیشتر افراد صدق می کند اما توجه به این نکته مهم است که تاثیر رنگ ها بر افراد مختلف، در نهایت براساس سلیقه شخصی آنها است. مطالعات نشان داده است که جنسیت، سن، فرهنگ و تجربه های شخصی، همگی، بر نحوه درک شما از رنگ ها دخالت دارد. در نتیجه جواب سوال چه رنگی برای اتاق خواب مناسب است به عومل دیگری نیز بستگی دارد.

با توجه به این استدلال حتی اگر رنگ آبی، در بررسی های هتل تراولوج، بالاترین امتیاز را کسب کرده باشد وقتی شما از این رنگ متنفر هستید بهتر است به جای رنگ آبی، یکی دیگر از رنگ های پیشنهادی را انتخاب کنید.

فراتر از رنگ ها

البته متخصصان خواب این نکته را به مردم خاطرنشان کرده اند که تنها با رنگ آمیزی اتاق خواب، بعید است مشکل بی خوابی آنها درمان شود چرا که عوامل محیطی دیگر را هم باید مد نظر قرار داد مثل نور، سر و صدا، بو و بافت و در یک کلام جواب چه رنگی برای اتاق خواب مناسب است تمام مشکلات را حل نمی کند.

بنابراین وقتی برای ایجاد تغییرات در اتاق خواب دست به کار می شوید تا عوامل مُخل خوابتان را برطرف کنید، در نهایت خوابی آسوده و سلامتی بیشتر در انتظار شما خواهد بود.

همچنین شاید دوست داشته باشید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست