هر آنچه که در رابطه با رنگ اتاق خواب باید بدانید

اتاق خواب فضایی است که یک سوم عمر خود  را در آن به انجام فعالیت هایی همچون مطالعه، تماشای تلویزیون و خواب می گذرانیم پس طبیعی است که بخواهیم برای طراحی تک تک بخش های دکوراسیون آن وقت و توجه کافی بگذاریم تا آن را تبدیل به راحت ترین و آرامش بخش ترین فضای ممکن کنیم.

اتاق خواب فضایی است که یک سوم عمر خود  را در آن به انجام فعالیت هایی همچون مطالعه، تماشای تلویزیون و خواب می گذرانیم پس طبیعی است که بخواهیم برای طراحی تک تک بخش های دکوراسیون آن و انتخاب رنگ اتاق خواب وقت و توجه کافی بگذاریم. تا آن را تبدیل به راحت ترین و آرامش بخش ترین فضای ممکن کنیم.

در این میان پالت رنگی اتاق خواب به نوع خاصی خودنمایی می کند چرا که این رنگ های محیط اطراف ما هستند که تعیین می کنند چه حس و حالی از محیط دریافت کنیم. با توجه به اهمیت بالایی که انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون اتاق خواب دارد، تصمیم گرفتیم در این مقاله به نکات لازم پیرامون این مسئله بپردازیم. از شما دعوت می کنیم در ادامه همراه ما باشید.

دلایل اهمیت رنگ در دکوراسیون اتاق خواب چیست؟

شما قبل از اینکه به انتخاب رنگ برای هر یک از فضاهای منزل بپردازید، باید تعیین کنید چه حس و حالی می خواهید از آن فضا دریافت کنید. به عنوان مثال اتاق نشیمن نیاز است که هیجان انگیز و انرژی بخش باشد اما اتاق خواب باید آرامش بخش باشد. قدم بعدی انتخاب رنگ هایی است که آن حس و حال را به دکوراسیون بخشند. رنگ ها می توانند تاثیر زیادی بر ما، از ذهن گرفته تا احساسات مان داشته باشند. می توانند در ما حس شادی و پرانرژی بودن یا خسته و افسرده بودن را القا کنند. پس قبل از اینکه به آنها اجازه دهید تاثیرات ناخواسته ای بر روحیات شما بگذارند، این مطلب را تا به انتها مطالعه بفرمایید.

سرویس خواب عروس مدل نایس

جدیدترین رنگ ها برای پالت رنگی اتاق خواب کدام اند؟

وقتی پای رنگ های ترند به میان می آید، بسیاری از افراد بدون توجه به سبک کلی دکوراسیون منزل شان و همچنین ابعاد اتاق خواب خود اقدام به استفاده از آن رنگ ها می نمایند و در پایان نتیجه رضایت بخشی حاصل نمی شود. قبل از توجه به ترند بودن یا نبودن یک رنگ، کاربردی بودن آن برای شما و تناسب آن با دکوراسیون منزل را در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر دکوراسیون سفید رنگ ترند شده ولی شما دارای کودک یا حیوان خانگی در منزل هستید، آیا رنگ سفید انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود؟

با در نظر داشتن این نکته، توجه شما را به رنگ هایی که امسال ترند شده اند، جلب می کنیم: رنگ نارنجی، قرمز آلبالویی، مشکی متالیک، سفالی، زیتونی، زرد طلایی، سبز زمردی و آبی تیره.

چگونه به ترکیب رنگ ها در پالت رنگی اتاق خواب بپردازیم؟

برای ترکیب رنگ ها و ایجاد یک پالت رنگی منسجم برای دکوراسیون اتاق خواب می توانید طبق قانون ۱۰-۳۰-۶۰ عمل کنید. بر اساس این قانون سه رنگ اصلی(برای هر رنگ می توانید از طیف های مختلف آن استفاده کنید ) را انتخاب کرده و بر اساس درصدهای مشخص شده در دکوراسیون به کار ببرید.

عدد ۶۰  برمی گردد به رنگ اصلی اتاق شما که می تواند شامل رنگ دیوارها، فرش ها یا مبلمانی که در اتاق از آنها استفاده می کنید، شود. رنگی که برای این مرحله انتخاب می کنید، در واقع نقش پس زمینه ای برای ۴۰ درصد باقی مانده را ایفا می کند. رنگ بعدی شما، همان رنگی است که ۳۰ درصد از پالت رنگی را به خود اختصاص می دهد و از آن می توان برای پرده ها، صندلی یا میز تحریر، روتختی یا حتی ایجاد یک دیوار با رنگی برجسته و متفاوت استفاده کرد.

در نظر داشته باشید رنگ دومی که انتخاب می کنید، تضادی با رنگ پس زمینه ندارد و فقط در حدی می تواند تفاوت داشته باشد که از یکدیگر تشخیص داده شوند و جلوه جذابی به دکوراسیون بخشد. در مرحله آخر نوبت به رنگی می رسد که برای ۱۰ درصد باقی مانده دکوراسیون اتاق خواب از آن استفاده می کنید. برای انتخاب این رنگ دست شما بازتر است چرا که قرار نیست در مقیاس زیادی مورد استفاده گیرد. این رنگ را می توانید برای کوسن ها، بالش های تزئینی، لامپ رومیزی و یا شمع ها به کار ببرید.

سرویس خواب عروس مدل پانیذ

کدام رنگ ها ترکیب بهتری در کنار هم برای اتاق خواب می سازند؟

وقتی نوبت به ترکیب رنگ ها برسد، گزینه های زیادی پیش روی شما خواهند بود که می توانید متناسب با سبک دکوراسیون و سلیقه خود از آنها بهره مند شوید. در ادامه به معرفی برخی از جذاب ترین ترکیب رنگ ها برای دکوراسیون اتاق خواب می پردازیم:

سفید + بنفش کم رنگ

رنگ بنفش در اتاق خواب آرامش بخش است که در کنار رنگ سفید ترکیبی ایده آل برای استفاده به عنوان پس زمینه چیدمان اتاق خواب می سازد. می توانید بالش ها یا صندلی های اتاق را به رنگ بنفش کم رنگ انتخاب کنید و برای دیوارها از رنگ سفید استفاده کنید. برای اینکه رنگ سفید دیوارها بعد از مدتی خسته کننده نشود، می توانید از تابلوهایی در رنگ هایی قوی همچون آبی یا لوستر های فانتزی کمک بگیرید تا به دکوراسیون جان ببخشید.

سفید + سبز

رنگ سبز به آرامش بخش بودن شناخته می شود . با استفاده از رنگ سبز برای نصف دیوارهای اتاق و سفید برای نیم دیگر خوابیدن و بیدار شدنی همراه با آرامش را تجربه خواهید کرد. برای ایجاد جلوه ای طبیعی و روستیک یا سبک روستایی از تخت خواب و دیگر عناصر چوبی در کنار رنگ سبز و سفید می توانید استفاده کنید.

سرویس خواب چوبی و دکوراسیون اتاق خواب طرح فلاور

مشکی+ شتری + قرمز

با ترکیب این سه رنگ برای همیشه با یک اتاق خواب خسته کننده و بی روح خداحافظی کنید. اگر از طرفداران رنگ مشکی در دکوراسیون هستید، برای دیوارها و دراور از آن استفاده کرده و در کنار آن برای روتختی و بالش ها از رنگ شتری و همچنین برای بالش های تزئینی و چراغ رومیزی از قرمز استفاده کنید تا شاهد جلوه ای باشکوه و چشم نواز در اتاق باشید.

زرد کم رنگ + کرمی

با استفاده از این دو رنگ به دکوراسیون اتاق خواب خود اجازه درخشش خواهید داد. رنگ زرد به عنوان رنگی شادی بخش و کرمی به عنوان رنگی خنثی قادر خواهند بود حس و حال سبک دکوراسیون ساده و دل باز را به فضای اتاق شما بیاورند.

سرویس خواب چوبی مدرن و ترکیه ای مدل آلتون

بژ + صورتی پررنگ + آلویی

اگر به دنبال پالت رنگی ای لوکس و مدرن برای اتاق خواب خود هستید، این ترکیب رنگ را از دست ندهید. رنگ بژ پس زمینه ای خنثی ایجاد کرده و به رنگ های آلویی و صورتی اجازه ی دیده شدن می دهد.

نارنجی تیره + رنگ های خنثی

نیاز نیست همیشه از رنگ های خنثی برای دیوارهای اتاق خواب استفاده کنید و رنگ های قوی را برای دیگر عناصر به کار ببرید. این نسبت می تواند بطور کاملا برعکس اجرایی شود. در این راستا نارنجی تیره، رنگی مناسب برای دیوارهای اتاق خواهد بود و در ادامه می توانید از رنگ هایی کم رنگ یا خنثی برای دیگر عناصر همچون تخت خواب و صندلی استفاده کنید.

در این مقاله به بررسی تاثیر و اهمیت رنگ ها، قوانین ترکیب کردن آنها، رنگ های ترند و ایده هایی جذاب برای پالت رنگی اتاق خواب پرداختیم. شما نیز می توانید ایده ها و تجربیات  خود را در این زمینه در ادامه همین مقاله از مجله فوکاچوب با ما در میان بگذارید.

همچنین شاید دوست داشته باشید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست