راهنمای جامع دکوراسیون اتاق نوزاد

چه چیز بهتر از این که به زیباترین شکل اتاق نوزاد خود را تزیین کنید؛ اما چیدمان اتاق نوزادان راحت نیست قبل از هر چیز باید درباره روانشناسی نوزاد و روحیات او مطالعه کنید و بعد برای طراحی اتاق آماده شوید.

یکی از لذت بخش ترین چیدمان ها، چیدمان اتاق نوزاد است. شاید شما یکی از خوشبخت ترین افرادی باشید که به زودی یک مهمان کوچولو وارد خانه تان می شود. چه چیز بهتر از این که به زیباترین شکل اتاق نوزاد خود را تزیین کنید؛ اما چیدمان اتاق نوزادان راحت نیست قبل از هر چیز باید درباره روانشناسی نوزاد و روحیات او مطالعه کنید و بعد برای طراحی اتاق آماده شوید.

گرچه دکوراسیون اتاق نوزاد به سلیقه شما و شناختتان از نیازهای نوزاد بستگی دارد اما رعایت کردن برخی موارد و قواعد دکوراسیون می تواند کارایی و عملکرد اتاق نوزاد را بهبود ببخشد و به فضایی دلنشین تر برای خودتان و نوزادتان تبدیل شود. در این مقاله از مجله فوکاچوب، نگاهی انداخته ایم به مهمترین مواردی که در طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد باید به آن توجه شود.

سرویس تخت و کمد نوزاد مدل نیکا با رنگ سفید برای دکوراسیون اتاق کودک

ایمنی در اتاق نوزاد

نکته مهمی که پیش از طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد باید در نظر بگیرید این است که نوزادان و کودکان نوپا مانند بزرگسالان از اتاق و مبلمان استفاده نمی کنند، علاوه بر این هر وسیله محیطی برای آن ها حکم اسباب بازی را دارد. پس رعایت موارد ایمنی شرط اول در طراحی اتاق نوزاد است.

هنگام دکوراسیون کردن اتاق نوزاد باید به نکات ایمنی پرداخت، این نکات شامل چه مواردی می شود؟

  • تمام پریزهایی که در ارتفاع کم روی دیوار قرار دارند را مسدود کنید.
  • مبلمان و سایر وسایل نباید گوشه تیز داشته باشند و ترجیحا مواردی انتخاب شوند که گوشه های منحنی دارند.
  • تمام سطح کف اتاق نوزاد باید کفپوش مناسب داشته باشد.
  • از حفاظ تخت و گهواره مطمئن شوید، همچنین از مقاومت گهواره اگر کودک دیگری در خانه دارید.
  • برای پنجره حفاظ بگذارید.
  • نشیمن یا تخت را زیر پنجره قرار ندهید.

شاید فکر کنید همه این ها لازم نیست اما تا چشم بر هم بزنید نوزاد شما به نه ماهگی و یک سالگی رسیده است و آماده راه رفتن، پس چه بهتر که این نکات را از قبل رعایت کنید. محیط خانه به عنوان یک محیط اصلی که در آن رشد و پیشرفت اجتماعی و شناختی کودک شکل می­ گیرد، تأثیر مشخصی بر توسعه اجتماعی وی دارد.

سرویس خواب نوزاد نوجوان رز

مبلمان اتاق نوزاد

تختخواب نوزاد

بدون شک تخت خواب یکی از اولین و مهمترین قطعاتی است که والدین برای اتاق نوزاد خود خریداری می کنند. توجه به شکل، اندازه، رنگ عوامل مهم در انتخاب تخت خواب نوزاد هستند. اما از آنجایی که رشد نوزاد و کودک خیلی سریع است و تا چشم بر هم بزنید بزرگ می شوند، بهتر است که کمی آینده نگر باشید. صرفه جویی، دلیلی است که بسیاری از والدین را مجاب می کند که تخت خواب هایی با قابلیت تغییر سایز را بخرند که در دوران کودکی هم قابل استفاده باشد. بهشما پیشنهاد می کنم حتما مقاله ۱۲ مدل تخت و کمد نوزاد پسرانه را بخوانید.

12 مدل تخت و کمدنوزاد پسر

 

کاناپه یا صندلی شیردهی

معمولا نوزادان تازه متولد شده به حضور مداوم مادر و یا پدر در اتاق خود نیاز دارند تا مراقب او باشند و او را بخوابانند؛ بنابراین چه خوب است با ایجاد فضایی راحت برای حضور بی دغدغه مادر و یا پدر در اتاق، آرامش را در فضا فراهم کنید. پس اضافه کردن یک صندلی راحت مانند کاناپه برای اتاق نوزاد لازم است تا پدر و یا مادر بر روی آن استراحت کنند و از بودن در کنار نوزاد خود لذت ببرند.

کاناپه ای که در اتاق کودک قرار داده می شود می تواند عملکردهای مختلفی را ارائه دهد و هرچه کودکان بزرگتر شوند، می تواند مکانی برای مطالعه، استراحت یا بازی آن ها باشد. پس در انتخاب آن به هماهنگی کاملش با دکوراسیون اتاق توجه کنید، چرا که شاید حضورش موقتی نباشد و ماندگار شود.

کمد و فضاهای انبارش در اتاق نوزاد

نوزادان با یک ساک کوچک به خانه می‌آیند اما وسایل نگه داریشان هر روز بیشتر و بیشتر می شود. داشتن فضاهای مجزا برای نگهداری وسایل نوزادان کار را برای والدین آسان تر می کند. سعی کنید برای نگهداری لباس، اسباب بازی، پتو و پوشک در اتاق نوزاد خود فضاهای مجزا ایجاد کنید. علاوه بر کمدها قفسه ها شما می توانید از سبدهای چوبی، پلاستیکی و پارچه ای برای نگهداری وسایل هر روزه بی خطر و اسباب بازی های او استفاده کنید.

ست مدل کمد نوزاد نیکا

همیشه این را به یاد داشته باشید که بهتر است از کمدها و قفسه هایی استفاده شود که بخش هایی از آن هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان قابل دسترس باشد، می توانید به قفسه های دیواری و یا قفسه های مدولار و باکس ها فکر کنید. این نوع قفسه ها هم قابلیت تغییر در فرم چیدمان را دارند و هم امکان ایجاد فضا در سطوح مختلف (برای دور نگه داشتن وسایل خطرناک). همچنین به مرور زمان می توان گنجایششان را ارتقاء داد و باکس های جدید خرید و به آن اضافه کرد، بدون اینکه یکدستی دکوراسیون به هم بریزد.

انتخاب رنگ مناسب برای اتاق نوزادان

دخترانه و پسرانه؟

دخترانه یا پسرانه! مدت هاست این سوال کلیشه ای کنار رفته است. شما مجبور نیستید کل اتاق دخترتان را صورتی و پسر کوچکتان را در یک دریایی بی انتها، آبی، غرق کنید. ترکیب های رنگی جذاب می تواند انتخاب مناسبی برای اتاق باشد.

تم خنثی یا خاکستری محبوب

همچنین می توانید اتاق نوزاد خود را با رنگ های خنثی مثل خاکستری به یک دکوراسیون به سبک مدرن تبدیل کنید. تم اتاق نوزاد خاکستری این روزها یک تم محبوب است. برای ایجاد دید بصری، سعی کنید از سایه ها و الگوهای مختلف رنگ خاکستری و همچنین رنگ های دیگر در همنشینی با آن استفاده کنید. اتفاق خوب این است که هر رنگی به خاکستری می آید و در کنار آن بیشتر جلوه گر می شود. البته سفید یا کرم از دیگر رنگ های خنثی و ملایم و آرامش بخشی هستند که می توانید به عنوان رنگ اصلی برگزینید.

سرویس خوب نوجوان پسرانه مدل استار

پاستلی یا جسورانه؟

فارغ از اینکه رنگ اصلی را خنثی انتخاب کردید یا نه، شما به یک ترکیب رنگی نیاز دارید (چه به عنوان ترکیب اصلی و چه ترکیب مکمل خاکستری) اکثر خانواده ها وقتی می خواهند اتاق نوزاد خود را تزیین کنند، می روند سمت رنگ های پاستلی، اما رنگ های پاستلی لزوما بهترین انتخاب برای اتاق نوزاد شما نیست. گرچه رنگ های پاستلی آرامش بخش، لطیف و ملایمند اما تحقیقات ثابت کرده است که رنگ های جسورانه و متضاد (مثل سیاه و سفید) با قدرت زیاد روی شبکیه چشم نوزاد ثبت می شوند و قویترین سیگنال های تصویری را به مغز نوزاد می فرستند. سیگنال های قوی تر می تواند به معنی رشد بیشتر مغز و رشد سریع بینایی باشد.

البته استفاده از رنگ های جسورانه هم برای خودش اندازه ای دارد، شما باید روی مرز آرامش نوزاد و تقویت قوای بصری او حرکت کنید. پس سعی کنید تمام سطوح  و سطوح بزرگ را با این تضادها نپوشانید، چرا که د رآن صورت هم چشم خودتان و هم نوزادتان خسته خواهد شد. شاید بهترین راه حل این باشد که به ترکیب طیف های ملایم پاستلی و رنگ های جسورانه فکر کنید.

استفاده از کاغذ دیواری، طرح ها یا الگوها

کاغذدیواری برای کل اتاق تنها در صورتی خوب است که اتاق به قدر کافی بزرگ باشد. اگر اتاق کوچک است، نهایتا یک دیوار را کاغذ دیواری کنید، یا به جای آن از برچسب ها و نقاشی ها و طرح ها روی بخشی از دیوارها (مثلا یک سوم پایین، یا میانی دیوار) استفاده کنید. طرح ها و نقاشی ها باید به لحاظ رنگ و فرم با کل اتاق هارمونی داشته باشند.

سقف اتاق نوزادان را نادیده نگیرید

حالا که می دانید کنتراست و طرح برای نوزادان بسیار مهم است، پس به این موضوع دقت کنید فضایی که نوزادان بیشترین توجه را نشان می دهند را خاص و منحصر به فرد کنید. همه ما این را خوب می دانیم که نوزادان بیشتر وقت خود را بر روی تخت خوابیده اند و سقف اتاق در معرض دید آنها قرار می گیرد. پس سقف اتاق یکی از فضاهای است که نوزادان به آن توجه می کنند، چه خوب که با اضافه کردن کمی جزئیات به سقف فکر و چشم نوزاد خود را تحریک کنید. استفاده از طرح ها با رنگ های جذاب می تواند ایده خوبی باشد، اما گاهی اوقات هم می توانید از برچسب های کارتونی و یا نقاشی های دیواری استفاده کنید؛ به خاطر داشته باشید از طرح هایی استفاده کنید که باعث اضطراب نوزاد نشود و کودک در آرامش بخواب برود.

کفپوش مناسب اتاق نوزاد

غلت زدن، سینه خیز رفتن و چهار دست و پا رفتن همه از مراحل رشد نوزاد است، پس حداقل کف اتاقش باید فضایی امن و مناسب برای این کارها داشته باشد. در هنگام انتخاب کفپوش، علاوه بر رنگ و طرح و نقش باید به چه نکاتی توجه کنید؟ نرمی و لطافت آن، عاری بودن از ترکیبات آلی فرّار، قابلیت شستشو و دوام پایداری. اگر کفپوش با الیاف مصنوعی خریده اید، حداقل چند روز پیش از آمدن نوزاد آن را در اتاق بگسترانید و پنجره را باز بگذارید تا هواگیری شود و ترکیبات احتمالی مضرش تا حد امکان از اتاق خارج شوند.

چیدمان

حال که مرحله انتخاب تمام شد به چیدمان می رسیم، برای چیدمان چه مواردی را باید رعایت کنید؟

سرویس خواب نوزاد و نوجوان مدل هپی

استفاده از یک تم برای تزیین دکوراسیون اتاق نوزاد

ساده ترین راه این است که یک تم را انتخاب و از همان برای عناصر و تزیینات روی دیوار، مبلمان و بقیه دکوراسیون اتاق استفاده کنید. این تم می تواند یک نقش مایه، استفاده از طرح یک ماده مثل چوب، یک رنگ و طیف آن رنگ، یا یک الگو باشد.

انتخاب نقطه کانونی

نقطه کانونی می تواند تخت نوزاد یا قاب عکسی بزرگ از او بر روی دیوار باشد. سایر عناصر باید با محوریت نقطه کانونی و به دور آن چیدمان شوند، در انتخاب نقطه کانونی باید به این توجه کنید که تخت نوزاد در دسترس باشد.

خلاقیت داشته باشید

روش‌های خلاقانه ای برای نمایش نام نوزاد خود در اتاق پیدا کنید. شما می توانید با استفاده از حروف قاب دار روی دیوار، طراحی ها مونوگرامی بر روی کوسن و یا حتی می توانید حروف نام نوزاد خود را بر روی وسایل اتاق او نصب کنید و دکوراسیون اتاق نوزاد را خاص و منحصر به فرد کنید. ایده جالب دیگر استفاده از حروف شب رنگی است که در شب نور ملایمی دارند و دکوراسیون اتاق را جذاب می کنند.

سخن آخر

و در آخر یادآوری می کنم برای دکوراسیون اتاق نوزاد خود به روشنایی و نورپردازی اتاق توجه کنید، پارچه ها و فرش های بادوام و قابل شستشو انتخاب کنید که به راحتی قابل تمیز کردن باشند، مبلمانی با قابلیت تغییر سایز انتخاب کنید که در زمان بزرگتر شدن کودک به کار بیایند، ایمنی را جدی بگیرید و تخت نوزاد را از پنجره دور نگه دارید، با رعایت همه این نکات فضایی مناسبی در اتاق برای نوزاد خود به وجود آورید.

همچنین شاید دوست داشته باشید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست