راهنمای جامع تزئین اتاق کودک به همراه همه نکات و ایده ها

برای تزئین اتاق کودک شما باید همه چیز را در مورد دکور و مبلمان اتاق کودک بدانید. بنابراین حتماً قبل از هر تصمیمی برای خرید لوازم اتاق کودک خود پیشنهاد…

برای تزئین اتاق کودک شما باید همه چیز را در مورد دکور و مبلمان اتاق کودک بدانید. بنابراین حتماً قبل از هر تصمیمی برای خرید لوازم اتاق کودک خود پیشنهاد می کنیم این مقاله از مجله فوکا چوب را بخوانید. از زمانی که  متوجه می شوید قرار است عضو جدیدی به خانواده شما اضافه شود. شما فقط ۸ ماه کم تر یا بیشتر فرصت دارید، تا همه چیز را برای تزئین اتاق کودک خود، از سرویس خواب نوزاد گرفته تا سایر وسایل را آماده کنید ، اما از کجا باید شروع  کرد؟

 

سرویس خواب نوزاد فوکا چوب مدل کینگ

 

در اینجا راهنمای جامع برای تزئین اتاق کودک آورده شده است تا مطمئن شوید هر آنچه را که برای پس از تولد کودک خود لازم دارید را برای اتاق کودک خود تهیه کرده اید. در اینجا آنچه شما باید در نظر بگیرید این است که چگونه باید شروع کنید تا اتاق را به همان شکلی که تصور می کنید آماده کنید. کودک شما پس از تولد به مراقبت زیادی احتیاج دارد بنابراین وجود یک اتاق کودک ایمن و دوست داشتنی ضروری می شود. 

 

۱- اولین کار، برنامه ریزی است

شکی نیست که اکثر افراد برای بچه دار شدن برنامه ریزی می کنند. در طول مدت زمان طراحی اتاق کودک خود هرگز فراموش نکنید که این اتاق مکانی است که کودک شما زندگی خود را از اینجا  با شما شروع می کند. شما در اینجا با یکدیگر پیوند خواهید خورد. شما او را در این اتاق آموزش خواهید داد. شما به او را در اینجا محبت خواهید ورزید. پس اطمینان حاصل کنید که زمان کافی را برای انجام برنامه ریزی به منظور رسیدن به اتاق  کودک مناسب و مورد نظر خود اختصاص داده اید!

 

همه چیز از فضای موجود در اتاق خواب شروع می شود.

همه چیز از اینجا شروع می شود که شما باید همه ابعاد، عرض، ارتفاع و طول اتاقی را که قرار است به کودک خود اختصاص دهید را بدانید. اطلاع از حجم اتاق به شما این امکان را می دهد که بدانید چه میزان مبلمان اتاق کودک را می توانید در اتاق به راحتی قرار دهید. به یاد داشته باشید که ضروری ترین وسایل و مبلمان برای کودک شامل، تختخواب، کمدی برای لباس های کودک و کمدی برای لوازم بازی هستند. بنابراین اگر فضایی اضافی در اتاق خود دارید. می توانید تکه های دیگری مانند کتابخانه، میز تحریر، میزآرایش و دراور را نیز اضافه کنید.

 

ابتدا مطمئن شوید که اصول اولیه را در اختیار دارید.

آنچه که شما نمی خواهید این است که عاشق یک قطعه مبلمان مخصوصاً بزرگ باشید ، فقط بدانید که وقتی آن را به خانه می آورید ، مناسب فضای اتاق شما نیست ، یا فضای مورد نیاز اضافی زیادی را می گیرد. هنگام خرید لوازم برای کودک خود، یک چیز شما متوجه خواهید شد که هیچ موردی برای کودک وجود ندارد. کافی است وارد هر فروشگاه یا فروشگاه تخصصی برای تزئین اتاق کودک شوید متوجه می شوید که گزینه ها به ظاهر بی پایان هستند و مکان خوبی برای شروع بعد از محدودیت های اتاق شما است، اما گزینه بعدی این است که محدودیت های بودجه خود را در نظر بگیرید.

 

۲- گهواره و یا تخت خواب کودک  ساده ترین گزینه برای شروع است.

ابتدا از نظر روشنایی و سپس به چیدمان کلی اتاق کودک خود فکر کنید. اگر پنجره ای ایمن ندارید، به طوری که سرما و یا گرمای زیادی را وارد اتاق می کند ممکن است بخواهید از چند پرده ضخیم استفاده کنید. و همچنین تخت کودک را از پنجره دور کنید. و یا اگر تابش زیاد نور آفتاب از پنجره ها را دارید ، ممکن است بخواهید همین کار را انجام دهید. از طرف دیگر ، اگر پنجره ای دارید که ایمن است و محافظ و راحتی دارد، ممکن است بخواهید از آن استفاده کنید و سرویس خواب نوزاد خود را در کنار آن قرار دهید.

 

مدل تخت نوزادی

 

بخاطر داشته باشید که نوزادان با یکدیگر متفاوت هستند و اگر یک ایده و راهکار مناسب نوزاد شما نبود ، همیشه می توانید وقتی کودک را به خانه آوردید می توانید بعداً آن را تغییر دهید.

هنگامی که مکان تخت خواب کودک خود را تنظیم کردید، اکنون زمان آن رسیده است که بفهمید اتاق کودک شما چقدر برای سایر وسایل فضا دارد و همجنین و به چه چیزهای دیگری بیشتر نیاز دارید. خبر خوب این است که شما می توانید بسیاری از وسایل مورد نیاز خود را در مقیاس متناسب با اتاق کودک خود تهیه کنید. مثلا می توانید وسایلی را پیدا کنید که چند منظوره هستندبه عنوان نمونه ما در برخی از  سرویس های خواب نوزاد فوکا چوب کمد های سه لنگه ای داریم که هم کار کمد و هم کار کمد ویترینیرا انجام می دهند.. این راهکاری عالی برای خانه های است که با محدودیت فضا روبرو هستند.

 

کمد لباس را هرگز فراموش نکنید.

بسیاری اوقات مادران و پدرها آنقدر وقت خود را صرف ساماندهی و تزئین اتاق کودک می کنند که کمد لباس را فراموش می کنند. کمد لباس کودک از جمله وسایلی است که می توانید حتی با ورود یک نوزاد جدید به خانواده خود از آن استفاده کنید. تهیه یک لیست برای لوازم داخل کمد لباس کودک شما بخش مهمی از برنامه ریزی کلی شما است!

هر چند ناگزیر خواهید شد که از اسباب بازی ها گرفته تا لباس را برای پر کردن کمد استفاده کنید. اما هرگز کمد را فراموش نکنید زیرا یکی از اجزاء اصلی تزئین اتاق کودک است.

 

هنگام تهیه وسایل کودک ، به یاد داشته باشید که خرید به صورت عمده می تواند موجب صرفه جویی در هزینه شما شود. به جای خرید فقط یک دست لباس چند دست لباس خریداری کنید، اگر فضای کافی در اتاق خود دارید،. این موجب صرفه جویی در پول شما می شود.

 

نمونه کمد سرویس خواب نوزاد

۳- رنگ ها و جنسیت کودک …

روزهایی را به یاد می آورید که صورتی به معنای دختر و آبی به معنی پسر بود؟ خوشبختانه آن روزها گذشته است.

در دنیای امروز، می توانید نوار را بر اساس آنچه می خواهید رنگ اتاق کودک شما باشد ، تنظیم کنید. به خاطر داشته باشید که کودک شما اهمیتی نخواهد داد که با چه رنگی احاطه شده است. آنها به شیر، راحتی، پوشک و شما اهمیت می دهند! همه چیز دیگر برای مادران و پدران اوه و آه است! هرگز فکر نکنید که باید با یک رنگ خاص خود یا کودک خود را محدود کنید.

 

۴- یک موضوع برای اتاق کودک خود انتخاب کنید.

کار بعدی این است که بیایید یک موضوع را در نظر بگیرید. دقیقاً مانند وسایل کودک ، هزاران تم در آنجا وجود دارد. برای نمونه موضوع برای تزئین اتاق کودک از تصاویر Pinterest  دیدن کنید.

به این فکر کنید که چه چیزی شما را خوشحال می کند و چه چیزی را می خواهید به کودک خود انتقال دهید. انتخاب یک موضوع می تواند به هر تصمیمی کمک کند که به جلو حرکت کند. حتماً به مجلات و وب سایت ها نگاه کنید تا ببینید چه چیزی چشم شما را جلب می کند. همچنین می توانید به روش هایی برای ترکیب موضوعات فکر کنید. لازم نیست فقط به یکی بچسبید!

 

بعد تصمیم بگیرید محدودیت های شما چیست. اگر صاحب خانه هستید ، و یا ممکن است تعداد زیادی موضوع برای تزئین اتاق کودک نداشته باشید. شاید هم ممکن است شما بتوانید متناسب با محتوای قلب خود، نقاشی بکشید، و یا تصویر زمینه انتخاب کنید. از طرف دیگر اگر شما یک اجاره نشین هستید ، ممکن است مجبور شوید اتاق را به گونه ای تزئین کنید  که هنگام تعویض منزل به راحتی بتوانید تزئینات اتاق کودک خود را منتقل کنید. مشکلی نیست – گزینه های زیادی برای هر دو وجود دارد!

 

۵- انتخاب تخت خواب کودک

بدون شک تختخواب ، قطعه اصلی مبلمان اتاق کودک است که می خواهید برای اتاق کودک خود خریداری کنید. تخت خواب نوزاد وسیله ای است که همیشه باید به آن به چشم یک سرمایه گذاری برای اتاق کودک  و خانه خود نگاه کنید. بسیاری از کودکان به مدت سه سال، و گاه بیشتر از سال ، در گهواره های خود می خوابند. به علاوه ، اگر قصد داشتن فرزندان بیشتر را دارید ، می توانید تختخوابی را انتخاب کنید که ماندگار باشد تا از آن برای همه کودکان خود استفاده کنید.

 

اولین کاری که می توانید هنگام انتخاب یک تختخواب انجام دهید، بررسی این است که آیا مطابق با استانداردهای ایمنی ساخته شده است. همچنین به یاد داشته باشید که استانداردهای ایمنی در اکثر سال های اخیر بسیار تغییر کرده است. این بدان معنی است که گهواره زمان کودکی شما که از ۳۰ سال پیش است ممکن برای کودک شما مناسب نباشد! می توانید آن را نگه داری. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایمنی برای گهواره ها از  CPSC (کمیسیون ایمنی کالاهای مصرفی ایالات متحده) دیدن کنید.

 

تخت خواب های چند منظوره

شما همچنین باید تخت های نوزاد چند منظوره را که به تخت نوجوان تبدیل می شوند را نیز در نظر بگیرید.این تخت های چند منظوره گزینه های بسیار خوبی برای رشد کودکان و خانواده های بزرگ است. به علاوه ، مدت زمان استفاده آن برای شما بسیار طولانی تر خواهد بود. آنها هزینه کمی بیشتر دارند، اما شما در اینجا برای راحتی کودک خود سرمایه گذاری می کنید!

 

تخت نوزاد دومنظوره

 

از خود بپرسید کدام یک از سبک های تخت خواب نوزاد به بهترین شکل در دکوراسیون شما قرار می گیرد و کودک شما برای چند سال آینده با چه وسایلی زندگی خود را سپری خواهد کرد.

 

اگر قصد دارید تخت خواب کودک را برای بیش از یک فرزند خود استفاده کنید، مطمئن باشید که در انتخاب طرح از نظر جنسیت بی طرف هستید امروزه سرویس های خواب کودک فراوانی در بازار موجود است که برای هر دو جنسیت دختر یا پسر می توانید از آن استفاده کنید. این بهترین روش برای اطمینان از سرمایه گذاری شما برای سال های آینده است.

 

دراور کینگ برای تزئین اتاق

 

 دراور

این یکی دیگر از اجزای جدایی ناپذیر مبلمان برای اتاق کودک است. البته اگر فضای کافی داشته باشیم! حتما شما هم می خواهید که  یک دراور ساده، کاربردی و زیبا باشد! اولین و مهمترین نکته این است که حتماً  یک دراور با ریل های مناسب انتخاب کنید. شما هرگز نباید کودک خود را بدون مراقبت رها کنید ، اما به یاد داشته باشید که آن ها می توانند خیلی راحت و سریع تغییر کنند. شما باید از وجود ریل های ایمن یا ریل های مخفی در دراور انتخابی خود اطمینان حاصل کنید تا از ایجاد حادثه یا گیرکردن انگشتان کودک تان در بین ریل ها  در زمان استفاده جلوگیری کنید.

 

وقتی از بین مدل های مختلف دراور چند مورد را انتخاب کردید ، در نظر بگیرید که اتاق کوک شما با هر یک از آن ها به نظر می رسد.

 

۶- ملافه

مثل همه چیز دیگر ، وقتی صحبت از رختخواب است ، اول به امنیت فکر کنید! شما می خواهید ملافه ای داشته باشد که برای کودک شما نرم و جنس آن %۱۰۰ پنبه باشد. این امر باعث نرمی در پوست تازه متولد شده و سهولت در پاکسازی آن می شود. بله همان ور که می دانید گزینه های بسیار زیبایی برای انتخاب ملافه برای کودک خود دارید. وسایل اضافی زیادی وجود دارد اما بیشتر آنها خطری برای یک نوزاد تازه متولد شده و جوان است.

 

ملافه برای تزئین اتاق کودک و نوزاد

بستر اتاق کودک شما اما مکان دیگری برای نشان دادن سبک شماست.

در انتخاب ملافه برای کودک خود به گزینه های زیادی در قفسه های فروشگاه بر خواهید خورد، بنابراین چند مورد از آن ها را در نظر بگیرید و بررسی کنید تا موردی را پیدا کنید که طراحی اتاق شما را به طور کامل به نمایش بگذارد. یک نکته مهم این است که حتماً به همان اندازه که می توانید هزینه کنید، موردی را پیدا کنید.

 

۷- کفپوش و فرش

کفپوش هایی که استفاده می کنید یکی دیگر از بخش های سرگرم کننده اتاق کودک شما است. در اینجا می توانید با دکوراسیون اتاق خود کار کنید اما باید کارایی را نیز به خاطر بسپارید. کف اتاق برای چیست؟ در حال حاضر، تزئینی است ، اما به زودی روزی خواهد رسید که کودک شما در آن کف می خزد و شروع به راه رفتن می کند. پس شما باید مطمئن باشید که تمیز کردن آن راحت، و همچنین ماندگاری تمیزی آن و ایمن بودن آن قابل قبول است.

 

فرش

ممکن است از قبل فرش داشته باشید. اجازه ندهید که محدودیت برای شما به وجود آورد. همیشه می توانید یک فرش را پیدا کنید که متناسب با ظاهر اتاق شما باشد. این یک روش عالی برای  درست کردن اتاق برای کودک شما است.

 

کفپوش یا پارکت

اگر صاحب خانه هستید ، گزینه های دیگری نیز دارید. می توانید کفپوش را جایگزین فرش کنید. بسیاری از والدین جدید به دلیل تمیز بودن کار و راحتی در تمیز کاری، چوب یا پارکت را دوست دارند. به علاوه ، به راحتی می توانید یک فرش مخمل زیبا بر روی آن استفاده کنید. همچنین می توانید فرش های ضخیم، یا حتی فرش های طرحدار کوچک را امتحان کنید. آنها با افزودن رنگ و سبک متمایز به اتاق کودک شما کار بزرگی انجام می دهند.

 

تمیز کردن و راحتی مهم است

صرف نظر از آنچه انتخاب می کنید ، به یاد داشته باشید که کودک شما قرار است وقت زیادی را روی کف اتاق خود باشد. خزیدن نوزادان و داشتن مکانی امن و راحت برای انجام آن قبل از قبل از شروع به راه رفتن آن ها مهم است. همچنین به یاد داشته باشید که نوزادان پس از مدتی شروع به راه رفتن می کنند و این بدان معنی است که آن ها زمین خوردن های زیادی را تجربه می کنند … زیاد!. اگر کف محکم و سفتی دارید چه چوب و چه کاشی، مطمئن شوید که چیزی برای محافظت از کودک در کف اتاق قرار داده اید. زیبا به نظر می رسد به علاوه باعث می شود همه چیز برای کودک بی خطر باشد که چگونه راه رفتن را یاد بگیرد!

 

۸- شما به وسایلی برای مرتب کردن احتیاج دارید!

هنگام برنامه ریزی اتاق کودک خود، اطمینان داشته باشید که کودک شما چقدر لوازم بازی  خواهد داشت. مطمئناً مواردی وجود دارد که هر روز از آن ها استفاده می کنید ، اما مواردی وجود دارد که هنوز نمی توانید از آن ها استفاده کنید (مانند لباس خیلی بزرگ) و چیزهایی که دیگر از آنها استفاده نمی کنید (مانند اسباب بازی های قدیمی). شما می خواهید مطمئن باشید که مکان هایی را در اتاق کودک خود برای این موارد اختصاص می دهید.

اگر در فضای تنگ هستید ، باید از مبلمان اتاق کودک خود نهایت استفاده را ببرید. اینجاست که وجود دراور در اتاق و یا کشوهایی در زیر تخت بسیار ارزشمند می شود.

 

سبد و سطل پلاستیکی برای ذخیره سازی لباس و اسباب بازی ها بسیار عالی است

اگر اتاق کودک شما فضای بزرگی دارید، حتما از فضای خود نهایت استفاده را ببرید. بنابراین می توانید کمد لباس کودک خود را به صورت زیر طبقه بندی کنید. می تواند لباس هایی را که برای کودک شما اندازه نیست، را درطبقه هایی از کمد یا کشوهایی از دراور نگه دارد. تا با بزرگ شدن او، لباس جدید را بیرون بیاورید و از آن استفاده کنید خاطرتان هست که در ابتدای مقاله گفتیم اگر به صورت کلی تر خرید کنید می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

همچنین می توانید یک سبد لباسشویی را برای لباس هایی که کودک شما از آن ها را کثیف کرده است در کمد خود قرار دهید.

 

نگران کوچک شدن سریع لباس ها نباشید این طبیعی است— نوزادان به سرعت رشد می کنند! نکته مهم این است که همیشه افرادی وجود دارند که به دنبال لباس کودک هستند. فقط مطمئن باشید که آن را به خوبی و سپس آن را برای یکی از دوستان، یا یک فروشگاه فروش مجدد محلی ارسال کرده و یا آن را برای کودک بعدی خود ذخیره می کنید!

 

نمونه دکور اتاق کودک برای تزئین اتاق کودک و نوزاد
 

همچنین، شما به یک فضای ذخیره سازی برای اسباب بازی ها نیاز دارید. در نظر داشته باشید که دوستان و آشنایانی هستند که قصد دارند اسباب بازی هایی را برای کودک شما به عنوان هدیه بیاورند. این باعث می شود اسباب بازی های زیادی داشته باشد که کودک شما ممکن است برای بازی کردن آن آماده نباشد و یا آن اسباب بازی برای سن او مناسب نباشد. بنابراین توصیه می کنیم که یک سبد یا جعبه برای اسباب بازی های پرکاربرد داشته باشید، و مکانی برای اسباب بازی هایی که اغلب استفاده نمی شود.

 

۹-  سایر ملزومات که برای تزئین اتاق کودک لازم دارید

چراغ خواب

ابتدا مطمئن باشید که چراغ خوابی برای کودک خود تهیه کرده اید. شما می توانید از چراغ خواب هایی متناسب با دکوراسیون خود استفاده کنید، یا می توانید چراغی کاربردی و چند منظوره خریداری کنید. نکته مهم این است که درک کنید که احتمالاً شبانه چندین بار به اتاق کودک خود می روید و به یک  وسیله روشنایی با نور ملایم احتیاج دارید.

 

کتاب های داستان

شما به احتمال زیاد عاشق خواندن با کودک کوچک خود خواهید بود. مکانی داشته باشید که بتوانید کتاب های داستان خود را قرار دهید. این ایده خوبی است که همیشه برای آینده برنامه ریزی کنید تا مطمئن شوید که اتاق کودک شما کارایی خود را با بزرگتر شدن فرزندتان از دست نمی دهد. احتمالاً وقتی فرزند شما بزرگتر می شود سلیقه های خودش را پیدا می کند. بنابراین بگذارید مکانی برای کشف و تجربه سلیقه های خود داشته باشد و کتابخانه خودش را با رشد خود گسترش دهد!

 

کلام آخر

آوردن یک نوزاد جدید به خانه یکی از مهیج ترین اوقات زندگی ما انسان ها است، مطمئن شوید که شما وقت کافی برای تهیه آنچه کودک شما به آن احتیاج دارد گذاشته اید و با سلیقه و دقت به تمام جوانب در هنگام استفاده وسایل ضروری و مورد نیاز اتاق کودک خود را خریداری کرده اید. بعد از اینکه نوزاد جدید شما به جمع  خانواده شما اضافه شد، زمان زیادی برای انجام آن ندارید. بنابراین قبلاً این کارها را انجام دهید. حتما از آن لذت می برید. این یک تجربه لذت بخش از زندگی  ما انسان ها است که زندگی شما را بیش از هر چیز دیگری غنی تر می کند.

همچنین شاید دوست داشته باشید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست