فوت و فن های ساخت اتاق بازی کودک در خانه

اگر می خواهیم فرزندان ما در بزرگسالی افرادی شاد، خلاق و فعال باشند، نیاز است دوران کودکی شاد و پویایی را به آن ها هدیه دهیم. یکی از موارد اصلی در این راستا ساخت اتاق بازی کودک در خانه است، چرا که شغل کودکان بازی کردن است.

اگر می خواهیم فرزندان ما در بزرگسالی افرادی شاد، خلاق و فعال باشند، نیاز است دوران کودکی شاد و پویایی را به آن ها هدیه دهیم. یکی از موارد اصلی در این راستا ساخت اتاق بازی کودک در خانه است، چرا که شغل کودکان بازی کردن است. شاید با شنیدن نام این فضا، ذهن شما قبل از هر چیز به سراغ کمبود فضای در دسترس برای ساخت آن برود اما نکته اینجاست که شما در یک محیط کوچک هم می توانید به کمک ایده هایی منحصربه فرد، این محیط جذاب را برای کودکتان بسازید.

خوب حالا که یکی از نگرانی های شما رفع شد، وقت خلق این عنصر تاثیرگذار در رشد کودکتان است. اما از کجا باید شروع کرد؟ ایده های کاربردی برای آن کدام اند؟ اگر شما هم به دنبال دریافت پاسخ این سوال ها و دیگر سوال های مرتبط هستید، در این مقاله با معرفی فوت و فن های ساخت اتاق بازی کودک در خانه در کنار ما باشید.

تخت و کمد نوزاد مدل نیلو

فضای ذخیره سازی در اتاق بازی کودک در خانه

آشفته و نامرتب بودن آخرین چیزی است که برای دکوراسیون اتاق بازی کودک در خانه می خواهیم. برای جلوگیری از آن نیاز است فضای ذخیره سازی هوشمندانه ای در آن ایجاد کنیم تا در عین حال که پاسخگوی نیاز کودکمان است، بخش زیادی از فضا را به خود اختصاص ندهد.

در این راستا پیشنهاد ما به شما اضافه کردن باکس ها و کشوهای پلاستیکی (برای سنین پایین تر) یا چوبی به این بخش از منزل است. می توانید از کودک خود بخواهید به طور مرتب به طبقه بندی اسباب بازی های مختلفش در این کشوها  و باکس ها بپردازد تا حس مشارکت و مسئولیت پذیری اش هم ارتقا یابد.

ایجاد فضای مطالعه

توصیه می شود از همان ماه های ابتدایی تولد کودک برای او کتاب بخوانید و یا جلوی او قرار دهید تا به تصاویر آن نگاه کند چرا که این کار تاثیر خوبی در رشد شناختی کودک دارد. اما با افزایش سن او باید به فکر محیطی کاربردی تر و جذاب تر برای مطالعه او بود. برای ساخت فضای مطالعه گوشه ای دنج از اتاق بازی کودک را انتخاب کنید و کتابخانه خانگی، میز، صندلی، چند گلدان گل و گیاه و چند تابلوی جذاب را در آن قسمت قرار دهید. چیدمان این بخش از اتاق باید به نحوی باشد که کودک ترغیب شود به طور روزانه به مطالعه در آن بخش بپردازد و یا به کتاب خواندن شما برای خودش گوش کند.

فوت و فن های ساخت فضای مطالعه در دکوراسیون اتاق کودک

کاغذ دیواری برجسته برای اتاق بازی کودک در خانه

قصد نداریم به شما پیشنهاد کنیم که از کاغذدیواری برای تمام دیوارهای اتاق بازی کودک در خانه استفاده کنید هر چند این کار هم ایده جذاب و پرطرفداری است)، بلکه می خواهیم گزینه استفاده از کاغذدیواری برجسته برای یکی از دیوارها را روی میز بگذاریم.

ایده های زیادی برای دکوراسیون دیوارها وجود دارد. بنابراین، دلیلی ندارد دکوراسیون اتاق را به یکی از آن ها محدود کنیم. این کاغذدیواری برای دیده شدن باید طرح و رنگی برجسته و جذاب داشته باشد تا در چیدمان فضا به چشم آید. رنگ آن را می توانید با یکی از عناصر بزرگ دکوراسیون همچون مبلمان هماهنگ کنید تا دکوراسیونی منسجم داشته باشید.

نصب نقاشی های کودک روی دیوار

به کمک وسایلی همچون  طناب های حصیری یا ریسه های نوری، نقاشی های کودک خود را از دیوار اتاق بازی اش در خانه آویزان کنید. با این کار به او نشان می دهید برای تلاش های او در راستای بهتر شدن کارهایش ارزش قائل هستید و او را به ادامه دادن تشویق می کنید. این ایده همچنین سهم قابل توجهی در شخصی سازی دکوراسیون اتاق بازی کودک در خانه دارد.

نقاشی اتاق بازی کودک

رنگ های شاد در پالت رنگ اتاق بازی کودک در خانه

رنگ ها تاثیر غیر قابل انکاری بر حس و حالی که از فضا می گیریم دارند و کودکان هم از این موضوع مستثنی نیستند.  برای ایجاد محیطی شاد، نیاز به استفاده از رنگ هایی شاد و روشن در پالت رنگ اتاق بازی کودک خواهید داشت. رنگ های روشن همچنین فضا را بزرگتر و روشن تر نشان می دهند و این ویژگی از آن ها گزینه ای مناسب برای اتاق های کوچک می سازد. در طراحی پالت رنگ اتاق به بازی با رنگ های مختلف بپردازید و به رنگ های خنثی قناعت نکنید.

نقاشی روی دیوار

قرار شد دکوراسیون دیوارهای اتاق را محدود به یک ایده نکنیم. خب به استفاده از کاغذدیواری برای یکی از دیوارها اشاره شد، حالا نوبت به ایده بعدی یعنی نقاشی روی دیوار است. استفاده از طرح های مورد علاقه کودک همان نکته ای است که باید در اولویت قرار گیرد. انتخاب رنگ هایی خنثی برای نقاشی تان، جلوه ای پیچیده و شیک به دکوراسیون اتاق بازی کودک در خانه می بخشد.

تخته سیاه در اتاق بازی کودک در خانه

تخته سیاه یا تخته وایت برد فرصت بسیار خوبی برای رشد خلاقیت کودک و سرگرمی او فراهم می کند. در واقع این عنصر جذاب دکوراسیون محدودیت سنی ندارد و بزرگسالان هم از حضور آن در دکوراسیون بخش های مختلف منزلشان همچون اتاق خواب، اتاق نشیمن و آشپزخانه بهره مند می شوند.

اما در چه ابعادی از آن استفاده کنیم؟ پاسخ این سوال بستگی به ابعاد  اتاق و البته سلیقه شما دارد. شما می توانید تخته سیاهی کوچک را روی پایه ای چوبی به چیدمان اتاق اضافه کنید و یا یکی از دیوارهای اتاق را به طور کامل به آن اختصاص دهید.

تخته سیاه اتاق بازی کودک

سبدهای حصیری

اگر از علاقه مندان به تقویت ارتباط بین دکوراسیون اتاق بازی کودک در خانه و طبیعت هستید، اضافه کردن سبدهای حصیری یکی از کاربردی ترین گزینه های روی میز برای شما خواهد بود.  از این سبدها می توانید برای نگهداری از گلدان گل و یا به عنوان فضای ذخیره سازی استفاده کنید.

کفپوش رنگارنگ برای اتاق بازی کودک در خانه

یکی از عناصر دکوراسیونی که سهم قابل توجهی در ایجاد فضایی شاد و هیجان انگیز در اتاق بازی کودک دارد، فرش یا قالی اتاق است. برخی برای در امان بودن از کثیف شدن سریع آن، رنگ های تیره و خنثی را انتخاب می کنند که خب با اولویت بخشیدن به تمیزی، منطقی به نظر می رسد.

اما نکته ای که نباید از آن غافل شد، جلوه ای است که به دکوراسیون و حس و حالی است که به کودک ما می بخشد. قطعا انتخاب فرشی در رنگ های شاد و متنوع فضایی هیجان انگیزتر و انرژی بخش تر برای او فراهم خواهد کرد.

چادر بازی سرخپوستی

این مورد در لیست پرطرفدارترین ایده ها در بین کودکان قرار می گیرد چرا که دنیایی مختص خودشان در اختیار آن ها قرار می دهد که بر آن حکمرانی کنند. از این چادر می توانید در فضای مطالعه او هم استفاده کنید.

چادر سرخپوستی؛ عنصری هیجان انگیز

جایگزین کردن راه پله با سرسره در اتاق بازی کودک در خانه

آنچه از یک اتاق بازی خسته کننده و بی روح، فضایی هیجان انگیز و جذاب می سازد، تبدیل عناصر ساده دکوراسیون به وسایلی است که کودک بتواند با آن بازی کند. یکی از این موارد قالی اتاق است که می تواند طرحی از یک بازی را داشته باشد. ایده بعدی به جایگزین کردن پله با سرسره بر می گردد. سرسره همان کاربرد پله ها را دارد، با این تفاوت که فضایی هیجان انگیز برای کودک خلق می کند.

سخن پایانی!

خوشحالیم که تا پایان این مقاله از مجله فوکاچوب با معرفی فوت و فن های ساخت اتاق بازی کودک در خانه، در کنار ما بودید. شما هم می توانید تجربیات و ایده های خود را با ما و دیگر خوانندگان فوکاچوب به اشتراک بگذارید.

همچنین شاید دوست داشته باشید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست