۱۶ ایده برای متحول کردن اتاق خواب

درست است که اتاق خواب کمتر در معرض دید است اما نباید از چیدمان آن غافل شد چرا که زیبایی این اتاق در دکوراسیون کلی خانه تاثیرگذار است. در ادامه به بررسی نکات و ترفند های الهام بخش و جذاب برای تغییر دکوراسیون اتاق خواب می پردازیم.

اتاق خواب خصوصی ترین قسمت خانه است، آن قدر خصوصی که بعضی از مهمان ها هرگز اجازه ورود به این اتاق را ندارند. این اتاق برای استراحت، تفکر  و یا مطالعه مناسب است. درست است که این اتاق کمتر در معرض دید است اما نباید از چیدمان آن غافل شد چرا که زیبایی این اتاق در دکوراسیون کلی خانه تاثیرگذار است. در ادامه به بررسی نکات و ترفند های الهام بخش و جذاب برای تغییر دکوراسیون اتاق خواب می پردازیم.

۱. ایده های جذاب برای کاغذ دیواری

اولین ایده برای تغییر دکوراسیون اتاق خواب این است که از کاغذ دیواری استفاده کنید. سرتاسر دیوارهای این اتاق با کاغذ دیواری گل دار که پس زمینه سبز زیتونی دارد، پوشانده شده است. شاید در نگاه اول طرح این کاغذ دیواری شلوغ به نظر برسد اما رنگ خنثی پس زمینه آن بسیار لطیف و ملایم است و فضای اتاق را دل نشین و جذاب کرده است. همچنین می توانید از پالت رنگ های ملایم و خنثی برای دیوار های اتاق خواب استفاده کنید این طیف رنگی محیط را آرام و دلنشین می کند.

سرتاسر دیوار های این اتاق با کاغذ دیواری گل دار که پس زمینه سبز زیتونی دارد، پوشانده شده است

۲. چراغ های آویزی کنار تخت

در این اتاق خواب چراغ های آویزی در دو طرف تخت به چشم می خورد. این چراغ ها محیط را خیلی هم شلوغ نکرده اند و با وجود این چراغ های شیک، هنوز هم اثر هنری بالای تخت چشم گیر است. از طرف دیگر چراغ های آویز فضایی را هم روی میز پاتختی، اشغال نمی کنند.

چراغ های آویز فضایی را هم روی میز پاتختی، اشغال نمی کنند

۳. آویز متحرک به سبک مدرن میانه قرن

در این اتاق خواب یک آویز مدرن آن هم درست بالای تخت خواب نصب شده ، جلوه خاصی به اتاق بخشیده است و باعث تغییر دکوراسیون اتاق خواب شده است.

در این اتاق خواب یک آویز مدرن آن هم درست بالای تخت خواب نصب شده

۴. استفاده از پرده منقوش به عنوان تاج تخت

این پرده منقوش استانبولی یک اثر هنری است که در این اتاق به عنوان تاج تخت یا هدبورد مورد استفاده قرار گرفته است. این پرده زیبا با تمامی قاب ها و آثار هنری روی دیوار اتاق هماهنگی دارد و زیبایی این گالری کوچک را دو چندان کرده است.

. این پرده زیبا با تمامی قاب ها و آثار هنری روی دیوار اتاق هماهنگی دارد

۵. ترکیب عناصر مختلف با یکدیگر

همان طور که گفتیم اتاق خواب فضایی است مختص به شما. پس لازم نیست از سبک خاصی پیروی کنید، سخت نگیرید و آن را با سلیقه شخصی خودتان بچینید. در این اتاق خواب از عناصر متفاوت برای ایجاد فضایی خاص و دلنشین استفاده شده است، عناصری مثل تخت قدیمی و آنتیک، اثر هنری قدیمی چینی، فرش دستباف مراکشی و عکس سیاه و سفید که همگی به خوبی با هم تلفیق شده اند.

در این اتاق خواب از عناصر متفاوت برای ایجاد فضایی خاص و دلنشین استفاده شده است

۶. تخته های گچی محبوب

امروزه از تخته گچی در فضاهای مختلف استفاده می شود و این تخته ها بسیار محبوبیت دارند. در خانه این تخته ها بیشتر در آشپزخانه، اتاق بازی و اتاق خواب کودکان کاربرد دارند اما با کمی خلاقیت می توانید این تخته ها را به اتاق خوابتان راه دهید. در این خانه درختی تخته سیاه به تاج تخت بدل شده است. می توانید طرح های دلخواهتان را روی این تخته های گچی بکشید تا فضای اتاقتان متحول شود.

در این خانه درختی تخته سیاه به تاج تخت بدل شده است

۷. حس بهتر با پارچه

استفاده از پارچه های نرم و مخملی در اتاق خواب حس گرما و لطافت را منتقل می کند و محیطی آرام برای خواب فراهم می آورد. در دکوراسیون این اتاق خواب از تختی با تاج مخمل نرمی و لطافت را به فضا آورده. پاتختی این اتاق از جنس برنج است که هماهنگی خاصی با پرده های ابریشمی دست دوز دارد.

پاتختی این اتاق از جنس برنج است که هماهنگی خاصی با پرده های ابریشمی دست دوز دارد.

۸ . اندازه و ابعاد مناسب

داشتن اتاقی که جادار و بزرگ باشد بیشتر شبیه رویاست، آن هم در این زمانه که همه آپارتمان ها کوچک و کم جا هستند. پس باید در انتخاب ابعاد و اندازه وسایل بسیار دقت کرد. در این اتاق خواب از لوستر خیلی بزرگ و آینه قدی بزرگ بهره گرفته شده که اتاق را بزرگتر جلوه می دهد.

در این اتاق خواب از لوستر خیلی بزرگ و آینه قدی بزرگ بهره گرفته شده که اتاق را بزرگتر جلوه می دهد

۹. نقش رنگ ها

رنگ های روشن هم، اتاق های کم جا و کوچک را بزرگ و دلباز جلوه می دهند. این خانه متعلق به زوج جوان سوئدی است. آنها اتاق خواب اصلی را به رنگ  سفید و قهوه ای روشن در آورده اند. ترکیب این دو رنگ و استفاده از تخت قدیمی فضایی را ایجاد کرده که اتاق دلباز و جادار به نظر می رسد.

bedroom ideas10

همچنین یکی از راه های آسان برای چیدمان اتاق، انتخاب یک رنگ به عنوان رنگ اصلی است. بعد از انتخاب رنگ اصلی می توانید اشیا و لوازم دیگر را با آن هماهنگ کنید، درست مثل رنگ این اتاق خواب که روی رنگ سبز متمرکز شده است و این هماهنگی رنگی در تمامی عناصر به چشم می خورد.

 

پالت رنگی دکوراسیون اتاق دیگری که متعلق به خانه ای در مکزیک است، پالت رنگ های طبیعی است؛ مثل آبی و قهوه. این رنگ ها که یادآور اقیانوس و کوه هستند حس آرامش را منتقل می کنند. در این اتاق از صندلی و اتومان ایمز (Eames) استفاده شده است که رنگ قهوه ای آنها با سایر اجزا هماهنگ است.

در این اتاق از صندلی و اتومان ایمز (Eames) استفاده شده است که رنگ قهوه ای آنها با سایر اجزا هماهنگ است

اگر اتاقتان را با رنگ های روشن و سرد رنگ آمیزی کرده اید، باید با رنگ های گرم اتاق را به تعادل برسانید، مثل این اتاق خواب که در آن رو تختی و کوسن با رنگ قرمز فضا را متعادل کرده است.

۱۰. ناهمگونی در انتخاب وسایل

این اتاق خواب که مختص مهمان است با وسایل متنوع از جنس  گوناگون دکوراسیون شده است. تاج تخت، چرمی است و پتوی مراکشی روی تخت، پولک دوزی شده است. این تفاوت های کوچک در نوع جنس وسایل، جذابیت و زیبایی خاصی به فضای اتاق می دهد.

تاج تخت، چرمی است و پتوی مراکشی روی تخت، پولک دوزی شده است

۱۱. استفاده از گل های طبیعی

گل های طبیعی به محیط زیبایی و طراوت خاصی می بخشند. در این اتاق خواب که گویی متعلق به یک دوستدار گل است، علاوه بر گل های طبیعی روی پاتختی، کاغذ دیواری گل دار هم زیبایی این اتاق را دو چندان کرده است.

علاوه بر گل های طبیعی روی پاتختی، کاغذ دیواری گل دار هم زیبایی این اتاق را دو چندان کرده است

۱۲. فضای مخفی

فضای انتهای تخت معمولا محل مناسبی برای قرار گیری پاف است. حال اگر این پاف ها فضای ذخیره سازی هم داشته باشند، به بهترین گزینه برای اتاق خواب های کوچک و کم جا بدل می شوند. در این اتاق خواب یک صندوقچه قدیمی جایگزین پاف شده است. این صندوقچه فضای مخفی دارد که می تواند وسایل مختلف مثل پتو و بالش اضافی را در خود جای دهد.

در این اتاق خواب یک صندوقچه قدیمی جایگزین پاف شده است

۱۳. تلفیق اتاق خواب با اتاق کار

امروزه با کوچکتر شدن فضای آپارتمان ها، دیگر نمی توان اتاق کار مجزا داشت. برای حل این مشکل می توانید گوشه ثابتی از اتاقتان را به محلی برای کار اختصاص دهید. با تفکیک این دو فضا از هم شاهد افزایش کیفیت کار و استراحتتان خواهید بود.

با تفکیک این دو فضا از هم شاهد افزایش کیفیت کار و استراحتتان خواهید بود.

۱۴. استفاده از فرش

استفاده از فرش یا موکت نرم در اتاق خواب بسیار اهمیت دارد. هیچ چیز بدتر از این نیست که در هوای سرد از زیر پتو بیرون بیایید و با گذاشتن پاها روی زمین سرد و سفت، بر خود بلرزید. در انتخاب فرش دقت کنید و فراموش نکنید که یک فرش خوب علاوه بر نرم بودن باید زیبا هم باشد. در این اتاق قالیچه تک رنگی روی زمین انداخته شده که علاوه بر جنس نرم و لطیفیش با رنگ اتاق بسیارهماهنگ است.

در انتخاب فرش دقت کنید و فراموش نکنید که یک فرش خوب علاوه بر نرم بودن باید زیبا هم باشد

۱۵. تناسب درتعداد بالش ها و کوسن ها

بالش ها و کوسن های سرویس خواب باعث می شود تخت شما لوکس و جذاب به نظر برسد پس تعداد آنها بسیار مهم است. با توجه به ابعاد تخت می توانید بین دو تا شش بالش روی آن بگذارید. دقت کنید که در تعداد بالش ها افراط نکنید چرا که مجبور می شوید هر روز زمان زیادی را صرف برداشتن و چیدن آنها کنید.

با توجه به ابعاد تخت می توانید بین دو تا شش بالش روی آن بگذارید

۱۶. تکنولوژی ممنوع

یک تغییر دکوراسیون اتاق خواب با حذف تکنولوژی داشته باشید. اتاق خواب باید محلی برای استراحت و آرامش باشد. برای داشتن خواب با کیفیت باید از شر گوشی های همراه و حتی تلویزیون راحت شد. با حذف کردن تکنولوژی از اتاق خواب، فضای بیشتری نیز برای چیدمان درست وسایل نصیبتان می شود.

با حذف کردن تکنولوژی از اتاق خواب، فضای بیشتری نیز برای چیدمان درست وسایل نصیبتان می شود.

همچنین شاید دوست داشته باشید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست