رنگ اتاق کودک از تولد تا ۵ سالگی چه چیزی باشد؟

رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی از نظر علم روانشناسی رنگ‌ها تاثیر شگفت انگیزی بر روح و روان انسان می‌گذارند به همین دلیل امروزه به رنگ در دکوراسیون محیط‌هایی که…

رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی

از نظر علم روانشناسی رنگ‌ها تاثیر شگفت انگیزی بر روح و روان انسان می‌گذارند به همین دلیل امروزه به رنگ در دکوراسیون محیط‌هایی که انسان در آن پالت رنگ اتاق کودک برای اتاق های نوزادیقرار می‌گیرد اهمیت می‌دهند، از نظر پژوهشگران رنگ اتاق کودک در میزان هوش او تاثیر گذار است. رنگ‌های گرم معمولا ذهن انسان را تحریک می‌کنند، و انرژی بدن را افزایش می‌دهند. همچنین فضاهایی که این رنگ‌ها را دارند فضایی خوشایند و پرحرارت را به وجود می‌آورند. اما این نوع رنگ‌ها برای زمان خواب، و به خصوص برای کودکان پرانرژی مناسب نیستند. رنگ اتاق نوزاد بر هوش، احساسات، اعتماد به نفس و رفع بی قراری کودکان نیز تاثیر می‌گذارد، پس اگر قرار است برای اتاق فرزندتان یک رنگ مناسب انتخاب کنید بهتر است این نکات را هم در نظر داشته باشید.

 

 

نوزادبهترین رنگ برای اتاق نوزاد تا ۶ ماهگی

محققان می‌گویند که نوزاد تا ۳ ماهگی فقط توانایی تشخیص رنگ‌های سفید، سیاه و خاکستری دارد. به همین دلیل بهتر است از تم‌های سیاه و سفید تا ۳ ماهگی برای اتاق نوزاد استفاده کنید، اما از ۳ تا ۶ ماهگی دست ما بازتر است و می‌توانیم رنگ‌های جذاب و شاد دیگری همچون زرد و سرخابی را به این ترکیب خنثی اضافه کنیم که این کار باعث تقویت بینایی او می‌شود.

 

 

نوزاد 6 تا 12 ماههرنگ اتاق بچه از ۶ ماهگی تا ۱۲ ماهگی

نوزاد در این دوران قدرت بینایی او درحال رشد است و قدرت تشخیص رنگ‌های بیشتری را پیدا می‌کند بنابراین برای اتاق او باید رنگ‌های بیشتری را با اضافه کردن عروسک، وسایل دکوری و تابلو وارد محیط پیرامون نوزاد کنید. اما در انتخاب رنگ باید بسیار حساس باشیم چون که نباید آرامش اتاق خواب از بین برود. به عنوان مثال سبز کم‌رنگ و آبی کم‌ر‌نگ برای کاغذ دیواری در این دوران بسیار مناسب هستند.

 

 

دختر بچه 1 تا 2 سالرنگ اتاق کودک ۱ تا ۲ ساله

کودکان در سنین ۱ تا ۲ سالگی کم کم رنگ‌ها برایشان قابل درک است بنابراین می‌توان از رنگ‌های خنثی در کنار رنگ‌های شاد استفاده کرد تا فضایی شاد و پرانرژی برای فرزندتان فراهم کنید. انتخاب این رنگ‌ها در پرورش خلاقیت، هوش و استعداد کودکان تاثیر بسزایی دارد.

 

 

دختر بچه 3 تا 4 سالهرنگ مناسب اتاق‌خواب کودکان ۳ تا ۴ ساله

تشخیص، شناسایی و نام‌گذاری رنگ‌های اصلی در این سن برای کودک اتفاق می‌افتد. دیوارهای رنگی اتاق یا استفاده از طرح‌هایی مانند مداد رنگی یا رنگین‌کمان به افزایش خلاقیت کودک کمک می‌کند. بازی تشخیص رنگ‌ها در این سن به اوج خود رسیده و حالا کودک درک درستی از رنگ‌ها و طرح‌های مختلف پیرامون خود دارد. در این سن حتی می‌توانید به علاقه‌ و سلیقه‌ی کودک خود توجه کرده و طرح‌های کاغذ دیواری یا برچسب‌ها را از میان آن‌ها انتخاب کنید. این طرح‌ها می‌توانند از میان شخصیت‌های کارتونی یا وسایل و مشاغل موردعلاقه کودک انتخاب شوند.

 

 

دختر بچه 5 سال به بالارنگ مناسب اتاق‌خواب کودکان بالای ۵ سال

در این سن کودکان سعی در ابراز علاقه به رنگ‌ها یا طرح‌هایی خاص کرده و تمایل دارند خودشان تصمیم‌گیرنده باشند. عموماً در این سن دخترخانم‌ها و آقاپسرها پی به تفاوت‌های شخصیتی خود از یکدیگر برده و سعی در اثبات آن‌ها دارند. به همین جهت است که اکثر دختران در این سن رنگ صورتی یا بنفش کمرنگ را به‌عنوان رنگ موردعلاقه خود انتخاب می‌کنند. آن‌ها با طرح‌هایی الهام گرفته از قصه‌ها و افسانه شاهزاده درونی خود را بیدار می‌کنند. پسرها نیز توجه خاصی به رنگ‌های آبی و قرمز نشان داده و تمایل به رنگ‌های گرم دارند و از طرح‌های ماشین و امثال آن لذت می‌برند. در این مرحله والدین باید با آگاهی و صبر به خواسته‌های کودکان خود احترام گذاشته و آن‌ها را در انتخاب دکوراسیون اتاق یاری کنند.

 

 

مناسب ترین رنگ اتاق خواب کودک

همان طور که گفتیم رنگ گرم به کودک هیجان و انرژی لازم را منتقل می‌کند درحالی‌که رنگ‌های سرد برای زمان آرامش مناسب هستند. رنگ سرد در اتاق کودک شرایط کافی برای استراحت و خواب که در رشد کودک بسیار مهم و حیاتی است، را فراهم می‌کند. سؤال اصلی که مطرح می‌شود این است که کدام‌ یک از این رنگ‌های سرد یا گرم می‌تواند تمام آنچه موردنیاز کودک است را فراهم کند؟

 

 

رنگ گرم برای اتاق بچه

رنگ گرم انرژی ، هیجان و بی‌قراری را همیشه با خود به همراه دارد. طیف‌های گسترده رنگ‌های گرم از تیره به سمت رنگ‌های روشن و خنثی پیش می‌روند. رنگ گرم، ذهن کودک را تحریک کرده و خصوصاً برای کودکانی که انرژی زیادی دارند مناسب نخواهد بود. بنابراین به‌طور کامل نمی‌توان گفت که از رنگ‌های گرم در اتاق‌خواب کودک نباید استفاده کرد. زیرا رنگ‌ها برای زمان بازی و تفریح کودک بسیار به‌جا و مناسب هستند. برای استفاده از رنگ گرم برای اتاق کودک می‌توان به نواحی کوچکی تقسیم کرد که شامل محل بازی کودک باشد. البته این انتخاب باید فاصله مناسبی با محل خواب کودک داشته باشد.

 

 

رنگ سرد برای اتاق نوزاد

رنگ‌های سرد برخلاف رنگ‌های گرم به دلیل خاصیت ذاتی‌شان فضایی آرام و ساکت ایجاد می‌کنند. اما باید در نظر داشته باشید که اگر میزان آن زیاد باشد باعث ایجاد حس افسردگی و دل‌تنگی نیز می‌شوند. رنگ سرد در اتاق کودک را می‌توان در محل خواب و استراحت بیشتر به کار گرفت. استفاده از ترکیبات رنگ سرد باعث بزرگ‌تر نشان دادن فضا می‌شود بنابراین می‌توان برای اتاق‌های کوچک از این ترکیب‌های رنگی استفاده کرد. استفاده معتدل از رنگ‌های سرد و ترکیب آن با رنگ‌های خنثی و حتی گرم در دکوراسیون اتاق ‌خواب نیز ایده‌ای کاربردی خواهد بود.

 

 

ترکیبی از رنگ سرد و گرم

با کمک گرفتن از هر دو خانواده رنگ سرد و گرم می‌توانید اتاق ایده‌آلی برای کودک خود طراحی کنید. عموماً در این روش از رنگ سرد به‌ عنوان رنگ اصلی استفاده ‌شده و از ترکیبات رنگ‌های گرم برای تزئینات، نقوش و طراحی قسمت‌هایی از اتاق استفاده می‌شود. انتخاب اینکه چه رنگی از هر خانواده رنگ مناسب اتاق کودکان است را بر اساس علاقه‌مندی‌های کودک و والدین او و همچنین سن کودک صورت می‌گیرد. در سنین زیر ۳ سال به دلیل عدم درک صحیح از رنگ‌ها و محیط پیرامون والدین می‌توانند با توجه به نمودار رشد کودک رنگ مناسب اتاق کودکان را انتخاب کنند. علاوه بر تمام آنچه گفته شد کاغذدیواری‌های طرح دار که رنگ پس‌زمینه سرد با شکلک‌ها و نقوشی که به رنگ گرم هستند در برخی از اتاق‌خواب کودک می‌تواند انتخاب بهینه‌ای باشد.

 

 

بهترین رنگ اتاق کودک

برای ایده گرفتن داشتن چند نمونه رنگ برای اتاق کودک برای شما مثال‌هایی از رنگ‌های سرد و گرمی که برای اتاق نوزاد مناسب است را در زیر برای شما لیست می‌کنیم و در ادامه در مورد هر یک توضیح مختصری می‌دهیم.

  • رنگ نارنجی
  • رنگ زرد
  • رنگ قرمز
  • رنگ آبی
  • رنگ صورتی
  • رنگ قهوه ای
  • رنگ سفید
  • رنگ طوسی
  • رنگ بنفش
  • رنگ سبز

 

رنگ نارنجی برای اتاق کودک

پر حرارت، گرم و راحت ویژگی‌هایی هستند که رنگ نارنجی به افراد القا می‌کند. استفاده از این رنگ در برخی جاهای اتاق شاید جالب باشد، اما استفاده زیاد از آن، به خصوص نارنجی پررنگ، ممکن است زیاد خوب نباشد. و انرژی بیش از حد به نوزاد القا کند.

 

رنگ اتاق کودک با تم نارنجی

 

 

رنگ زرد برای اتاق کودک

زرد نیز یکی از رنگ‌های گرم، انرژی‌زا و شاد است که جلوه‌ای درخشان به اتاق می‌بخشد؛ رنگی که نام آن با شادی گره خورده است. بر اساس تحقیقات محققان بسته به میزان شدت و سایه رنگ زرد استفاده شده، زرد پررنگ باعث افزایش تمرکز شده و رنگ‌های کم رنگ‌تر زرد نیز باعث تحریک حافظه می‌شود.

 

رنگ اتاق کودک زرد

 

 

رنگ قرمز برای اتاق کودک

قرمز یکی از رنگ‌های گرم است که انرژی زیادی به فرد می‌دهد به همین دلیل استفاده زیاد از آن برای اتاق کودک توصیه نمی‌شود؛ چرا که معمولا رنگ قرمز به دلیل انرژی زیادی که القا می‌کند با خشونت همراه است و از طرفی نیز باعث عدم تمرکز می‌شود. البته این امر زمانی اتقاق می‌افتد که در استفاده از رنگ قرمز در اتاق زیاده‌روی کنید. در واقع اگر از قرمز به طور صحیح و جزئی در قسمت‌هایی از دکوراسیون اتاق کودک استفاده کنید، باعث القای احساس شادابی و افزایش انرژی نیز خواهد شد.

 

اتاق کودک به رنگ قرمز و آبی همراه با تخت نوزادی و قفسه قرمز رنگ

 

 

رنگ آبی برای اتاق کودک

رنگ آبی را می‌توان نقطه مقابل رنگ قرمز دانست. رنگی که اثر آرام‌بخش دارد، گفته می‌شود که فشار خون را کاهش داده و از استرس و اضطراب نیز جلوگیری می‌کند. با استفاده از رنگ آبی می‌توان مکانی آرام‌بخش را در خانه ایجاد کرد، اما بایستی در استفاده از رنگ‌های مکمل آن دقت کرد؛ چرا که برای مثال استفاده از ترکیب رنگ طوسی و آبی می‌تواند فضایی نسبتا غریب و غم‌انگیز را بوجود می‌آورد.

 

اتاق کودک با کاغذ دیواری آبی گل گلی و تم سفید و آبی

 

 

رنگ صورتی برای اتاق کودک

صورتی رنگی است که در همه جا به عنوان یک رنگ دخترانه شناخته شده است و این امر تصادفی نیست. صورتی رنگی آرام‌بخش بوده و با احساسات لطیف دخترانه نیز مطابقت دارد. توجه داشته باشید که صورتی شاید در ابتدا آرامش‌بخش باشد، اما استفاده بیش از حد نیز می‌تواند باعث آشفتگی و اضطراب شود؛ پس بهتر است تمام اجزای اتاق را صورتی انتخاب نکرده و از آن همانند رنگ‌های دیگر به صورت مناسب استفاده کنید.

 

اتاق کودک با کاغذ دیواری صورتی و چند قاب عکس گرد در روی آن و میز نوزاد در جلوی دیوار

 

 

رنگ قهوه‌ای برای اتاق کودک

از رنگ قهوه‌ای نیز می‌توان به عنوان رنگ اتاق کودک استفاده کرد. البته بهتر است این رنگ را همراه با رنگ‌های دیگر و رنگ‌های روشن استفاده کنید تا جلوه یک دست و ناخوشایندی نداشته باشد.

 

اتاق کودک با دیوارهای قهوه ای روشن و تخت نوزادی و صندلی شیردهی در کنار آن

 

 

رنگ طوسی برای اتاق کودک

اگرچه طوسی به عنوان یک رنگ غم‌انگیز و کسل کننده شناخته می‌شود، اما این رنگ می‌تواند باعث برانگیخته شدن سایر احساسات در افراد شود. استفاده از رنگ طوسی در اتاق می‌تواند اثری آرامش‌بخش داشته باشد، اما معمولا آن را همراه با طیف رنگ‌های گرم استفاده می‌کنند تا اثر کسل کنندگی‌اش کمتر شود.

 

اتاق کودک با دیوارهای خاکستری و میز فلزی سفید

 

 

 

رنگ سفید برای اتاق کودک

سفید یکی از رنگ‌های پرطرفدار در طراحی دکوراسیون منازل، مخصوصا در بین ایرانیان است. این رنگ به دلیل ساده بودن و ایجاد حس آرامش در افراد طرفداران بسیاری دارد.

 

اتاق کودک با تخت و دیواره ای سفید

 

 

رنگ بنفش برای اتاق کودک

رنگ بنفش سالیان متمادی با فضاهای سلطنتی عجین بوده و هنوز هم هست. جواهرات به رنگ بنفش، شاهانه هستند. رنگ بنفش پاستل مانند بنفش کمرنگ و یاسی بسیار آرامش‌بخش‌تر هستند و درعین حال حس لوکس بودن را دارند. بنفش در طبیعت رنگی بسیار نادر است لذا یک رنگ غیرطبیعی تلقی می‌شود.

 

اتاق کودک با رنگ بنفش رنگ خاص و لاکچری

 

 

رنگ سبز برای اتاق کودک

رنگ سبز همواره با طبیعت، سلامت و خوشی همراه بوده و اثری تسکین دهنده روی بدن دارد. استفاده از رنگ سبز در اتاق باعث افزایش تمرکز شده و مطالعات نشان می‌دهند که توانایی خواندن را نیز افزایش می‌دهند. به همین دلیل گفته می‌شود که رنگ سبز یکی از مناسب‌ترین رنگ‌ها برای فضاهایی است که از آن‌ها به عنوان محیط یادگیری و مطالعه استفاده می‌شود.

 

اتاق کودک با دیوارهای سبز و یک تخت نوزادی سفید که در کنار آن یک مبل سبز رنگ ست با رنگ دیوارها گذاشته شده

 

 

کلام آخر

برای انتخاب یک رنگ مناسب برای اتاق کودک باید به جنسیت نوزاد و سنی که دارد توجه کنیم و با شناختی که از روحیات و احساسات او داریم و با توجه به تاثیرات رنگ ها بر روی انسان یک رنگ مناسب را برای دیزاین اتاق او انتخاب کنیم.

همچنین شاید دوست داشته باشید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

عضویت در خبرنامه

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست